Ekspozycja o morświnach

HEL - Dom Morświna

 
6.0 (1)
  2916 1

HEL - Dom Morświna

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Dom Morświna
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Muzeum Dom Morświna jest placówką Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu (podobnie jak słynne fokarium) położoną na wybrzeżu i  oddaną do użytku we wrześniu 2013 roku. Jest to jedyne muzeum w Europie poświęcone jednemu gatunkowi zagrożonemu wyginięciem. W Bałtyku Morświnów zostało bowiem niewiele - ponad 400 sztuk. Obiekt prezentuje informacje o biologii, wykorzystaniu morświnów, ich relacjach z człowiekiem oraz współczesnych problemach dotykających te zwierzęta. Część ekspozycji dotyczy innych waleni, które odwiedzają polską strefę Bałtyku. Poza tym placówka prezentuje wystawę wielkoformatowych fotografii "Ryby Bałtyckiego Skarbca". Muzeum jest czynne przez cały rok codziennie w godz. 11-15.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Ryba z butelek
Zdjęcie
Ekspozycja o morświnach
HEL - Dom Morświna

Filmy

Grupa Lotos - Otwarcie Domu Morświna

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Dom Morświna - Portowa 4, Hel   tel. +48 675 08 36 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Hel (woj. Pomorskie) - Dom Morświna

format D: N54.60923°,  E18.797561°
format DM: 54° 36.5538'N, 18° 47.85366'E 
format DMS: 54° 36' 33.23''N, 18° 47' 51.22''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Dom Morświna to niepozorny budynek na nabrzeżu, kilkaset metrów od fokarium. W przeciwieństwie do siostrzanego obiektu nie wzbudza wielkiego zainteresowania turystów. Całkowicie nie słusznie, bo muzeum choć skromne, przedstawia krewniaka delfinów żyjącego w polskim morzu - a to przecież pasjonujący temat. Zorganizowane jest bardzo dobrze, a bilet wstępu kosztuje jedynie 2 zł.  Informacje podawane są w różnorodny sposób, również na ekranach TV, a z jednego panelu można nawet usłyszeń głos morświna!
Przedstawiono wszelką dostępną wiedzę o tych wymierających ssakach, jak się o nie dba, chroni,  oraz historyczne relacje, w tym wycinki z przedwojennych gazet opisujące spotkania z morświnami rybaków, którzy uważali je za wielkie szkodniki, ale też cenną zdobycz. 
Najlepsze jest jednak to, że dzieci od razu wciągane są w zabawę,  dzięki której muszą zapoznać się  z informacjami na wystawie, ponieważ  wraz z biletem dostają zagadkę, a znalezienie odpowiedzi jest nagradzane drobną, ale oryginalną pamiątką, z której nasz syn był bardzo zadowolony. 
I to jest profesjonalne podejście do sprawy - dziecko od razu bardzo zainteresowało się ekspozycją - inne muzea powinny brać przykład z Helu!
Przed budynkiem umieszczono jeszcze sporo tablic informacyjnych z pięknymi zdjęciami ryb bałtyckich oraz znaleziskami wielkich ssaków na wybrzeżu bałtyckim czyli np. wielorybów wyrzuconych na polskie plaże - krótko mówiąc również ciekawe rzeczy, będące uzupełnieniem wystawy i można tu spędzić trochę czasu.
Poza tym, trzeba zobaczyć niesamowitą wielką rybę wykonaną przez dzieci z plastikowych butelek. 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
8 lat
Data pobytu
wrzesień 2016
Zdjęcie
Ryba z butelek
Zdjęcie
Ekspozycja o morświnach
HEL - Dom Morświna

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Hel w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Hel wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.