HEL - Makabra XX wieku

HEL - Makabra XX wieku

 
4.5 (1)
  5279 1

HEL - Makabra XX wieku

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Makabra XX wieku
  • Atrakcja na złą pogodę

"Makabra XX wieku" to ekspozycja urządzona w schronie załogowym 13. Baterii Artylerii Stałej na Helu pochodzącym z lat 50-tych XX wieku. Bunkier zagospodarowało Stowarzyszenia Alternatywny Cypel w 2014 roku. W kilkunastu pomieszczeniach przy pomocy instalacji artystycznych, efektów wizualnych i dźwiękowych ukazana została groza wojny i jej okrucieństwo. Bunkier leży na helskim Cyplu przy drodze prowadzącej na plażę wejściem numer 67. Otwarte od 1 maja do 30 września, w wakacje w godz 11-19 (poza sezonem krócej).

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Jedno z pomieszczeń
Korytarz
HEL - Makabra XX wieku
Przesłuchanie

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Makabra XX wieku (Stow. Alternatywny cypel) - ul. Kuracyjna, Hel   tel. +48 537 37 13 13 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Hel (woj. Pomorskie) - Makabra XX wieku

format D: N54.5960576°,  E18.812736°
format DM: 54° 35.763456'N, 18° 48.76416'E 
format DMS: 54° 35' 45.81''N, 18° 48' 45.85''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.5(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.5
Mimo, że "Makabra XX wieku" nie jest przeznaczona dla małych dzieci, postanowiliśmy  wejść z naszym 8-latkiem. Choć oglądnął całość to rzeczywiście był wystraszony i jak najszybciej ciągnął do wyjścia, więc nie był to dobry pomysł.  Ekspozycja opiera się zaaranżowanych pomieszczeniach z odpowiednim oświetleniem, nagłośnieniem i tabliczkami informacyjnymi. 
Nie pozastawia oglądającego obojętnym, przedstawia okrucieństwa wojny w  sugestywny sposób, ale bez fajerwerków - obdarte ściany,  krew, ludzkie kości, scena przesłuchania, nawiązania do wybuchu bomby atomowej itp.  Jest też wyświetlany film.  
Są zatem multimedia i to zdecydowanie mocna strona tego miejsca, ale po sloganach widniejących na plakatach: "najstraszniejsza  atrakcja Helu",  "interaktywne ekspozycje", "kilkanaście tematycznych sal" spodziewałem się czegoś lepszego. A interaktywności  w ogóle jakoś sobie nie przypominam.  Pomysł jest więc ciekawy, ale wykonanie takie sobie.
My po sezonie trafiliśmy na ofertę zakupu biletów do obu obiektów Stowarzyszenie Alternatywne Cypel  ("Makabra XX wieku" i "Morskie Tajemnice")  w kwocie ok. 10 zł. W tej cenie jest OK, ale jak widzę, normalnie sama "Makabra"  kosztuje 10 zł i gdybyśmy tyle płacili, moja ocena byłaby niższa... 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
8 lat
Data pobytu
wrzesień 2016
Zdjęcie
Jedno z pomieszczeń
Korytarz
HEL - Makabra XX wieku
Przesłuchanie

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Hel w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Hel wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.