Ukryta płastuga

HEL - Morskie Tajemnice

 
5.0 (1)
  2548 1

HEL - Morskie Tajemnice

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Morskie Tajemnice

"Morskie Tajemnice" to ekspozycja przygotowana we wnętrzach bunkra - stanowiska ogniowego nr 3 baterii im. Heliodora Laskowskiego na tzw. Cyplu w miejscowości Hel (przy wyjściu na plażę nr 67). Przygotowało i prowadzi ją od 2015 roku stowarzyszenie Alternatywny Cypel, które zarządza również sąsiednim bunkrem z ekspozycją pn. "Makabra XX wieku". Głównym przesłaniem wystawy jest przybliżenie środowiska morskiego jako miejsce życia i naukowych eksploracji. Prezentuje m. in.: panoramiczne akwaria, 2,5 metrową makietę portu rybackiego w Helu z połowy lat 30-tych, morską historią Helu, tajniki pracy na morzu, kajutę szypra. Muzeum "Morskie Tajemnice" otwarte jest od 1 maja do 30 września codziennie, w wakacje w godz. 11-19 (poza sezonem krócej).

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Stolik do składania statków
Zdjęcie
Łódź podwodna
Ukryta płastuga

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Morskie Tajemnice (Stow. Alternatywny cypel) - ul. Kuracyjna, Hel   tel. +48 537 37 13 13 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Hel (woj. Pomorskie) - Morskie Tajemnice

format D: N54.5958587°,  E18.811985°
format DM: 54° 35.751522'N, 18° 48.7191'E 
format DMS: 54° 35' 45.09''N, 18° 48' 43.15''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Atrakcja znajduje się w lesie  pośród innych pozostałości fortyfikacji. Kilka z nich jest zagospodarowanych, w tym 2 bunkry położone niedaleko siebie przez młodych pasjonatów.  Bilet do nich można połączyć, wtedy wstęp wychodzi taniej. 
"Morskie Tajemnice" to niewielkie muzeum. 
Możemy tu zobaczyć kajutę kapitańską z całym osprzętem jak ster, sonar, sonda, busola, mapy nawigacyjne itp.,  akwarium z rybami bałtyckimi, makietę portu,  plaży, modele i plany statków, trochę tablic informacyjnych.   Dzieci mogą się pobawić w składanie statków z drewnianych klocków. 
Udostępniony jest jeszcze dach, gdzie umieszczono różne znaleziska z morza oraz najciekawszy eksponat - małą żółtą łódź podwodną, niczym z piosenki Beatlesów.
W sumie  więc,  mamy tu  2 pomieszczenia,  przedsionek i dach. Skromnie, ale jeśli nie podniesiono ceny z ok. 5 zł to warto, bo w sumie jest to fajnie i oryginalnie urządzone (wystrój jest tak wykonany, że nie widać iż jesteśmy w bunkrze), no i można się dowiedzieć ciekawych rzeczy. Nas np. zafrapowała  informacja, że popularne w nadmorskich smażalniach ryby mają w lipcu i sierpniu okres ochronny od połowów (a przecież często na wakacjach widzimy reklamy,  że ryby są prosto od rybaka, albo z nocnego połowu).  A akwarium uświadomiło mi,  że  flądra, stornia i płastuga to nazwy  tej samej ryby...
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
8 lat
Data pobytu
wrzesień 2016
Zdjęcie
Stolik do składania statków
Zdjęcie
Łódź podwodna
Ukryta płastuga

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Hel w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Hel wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.