Wielka Sala

GDAŃSK - Dwór Artusa

 
5.0 (1)
  4480 0

GDAŃSK - Dwór Artusa

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Dwór Artusa
  • Atrakcja całoroczna

Dwór Artusa to gmach w centrum Gdańska powstały w XV w. (obecny kształt zyskał w XVI stuleciu). Nazwa nawiązywała do legendy o królu Arturze. W zamierzeniach fundatorów - Bractwa św. Jerzego - Dwór miał być centrum życia towarzyskiego elitarnej warstwy mieszczan gdańskich o szlacheckim (rycerskim) pochodzeniu. Z czasem wpływ bractwa zmalał, a krąg osób mających prawo wstępu do obiektu został znacznie poszerzony, stając się oficjalnym domem kupieckim, w którym odbywały się imprezy kulturalne i rozrywkowe jak koncerty muzyczne czy występy kuglarzy, wyprawiano uczty i grano w gry hazardowe. Ze względu na obecność kupców i armatorów z całego świata, był także ważnym miejscem wymiany informacji. Od 1530 r. w Dworze Artusa odbywały się rozprawy sądowe. W 1742 r. przekształcono go w giełdę, co tchnęło nowe życie w podupadający już budynek. Przyjmowano tu monarchów, ponownie odbywały się imprezy kulturalne. Cenne wyposażenie budowli przetrwało do 1945 r., bowiem  w tym roku na Pomorze wkroczyła armia sowiecka. Po wojnie wnętrza zostały częściowo zrekonstruowane, ale udało się też odzyskać oryginalne elementy. Unikatowym zabytkiem jest 11-metrowy piec z XVI w. wyłożony 520 kaflami, przedstawiającymi portrety najwybitniejszych władców europejskich. Obecnie Dwór jest oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. W 2014 r. przeprowadzono gruntowny remont elewacji. Zwiedzanie jest możliwe przez cały rok od g. 10:00 do 13:00-18:00 (w zależności od dnia tyg.). W sezonie poniedziałek jest dniem z gratisowym wejściem (po sezonie muzeum jest w tym dniu nieczynne).

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Wystawa o bractwach kupieckich
Zdjęcie
Ogromny piec
Mała sala
Wielka Sala

Filmy

Muzeum Gdańska - Dwór Artusa w Gdańsku

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Dwór Artusa - ul. Długi Targ 43/44, Gdańsk   tel. +48 789 449 654 (zwiedzanie) kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Gdańsk (woj. Pomorskie) - Dwór Artusa

format D: N54.3486734°,  E18.6533838°
format DM: 54° 20.920404'N, 18° 39.203028'E 
format DMS: 54° 20' 55.22''N, 18° 39' 12.18''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Dwór Artusa to duża kamienica z jasną elewacją przy fontannie Neptuna. Dopiero co odnowiona zachwyca z zewnątrz jak i w środku. Składa się z jednej wielkiej sali oraz z mniejszej, ulokowanej  już w sąsiednim budynku. Wg mnie to właśnie w nim powinno znajdować się wejście dla turystów, ponieważ po oglądnięciu wspaniałej sali głównej, ta druga nie robi już  takiego wrażenia, choć też jest bardzo  ładna. 
Wnętrza Dworu wyróżniają się  wiszącymi łodziami oraz wielgaśnym piecem posiadającym niesamowite kafelki z mnóstwem portretów   Ogólnie sala wielka, więc wszystko tu wielkie: obrazy, kolumny itp. Jest sporo ciekawych zdobień i dekoracji, a także wysokie sklepienie gwiaździste.  Eksponaty gablotkowe to  np. XVIII-wieczne kufle, dzbany oraz repliki broni. Środek sali zajmują rzędy krzeseł, ponieważ we Dworze organizowane są różne imprezy. Myślę, że koncert w takim  otoczeniu to ciekawe przeżycie, a akustyka musi być świetna.
W mniejszej sali znajdują się stylowe meble gdańskie, drewniane schody, portale i wystawa o bractwach kupieckich.
Turyści mają do dyspozycji kartkę z opisem wnętrz, a w paru miejscach  powieszone są  dodatkowe informacje, jednak materiały dla zwiedzających przygotowane są kiepsko i nie zachęcają do czytania, także z powodu drobnej czcionki.
 
W sumie Dwór Artusa nie ma bogatej ekspozycji, więc zwiedzanie nie zajmuje dużo czasu, ale będąc w Gdańsku, zobaczyć go trzeba  - to ważne historycznie miejsce o interesującym wyglądzie.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 lat
Data pobytu
wrzesień 2015
GDAŃSK - Dwór Artusa
Wystawa o bractwach kupieckich
Zdjęcie
Ogromny piec
Mała sala
Wielka Sala

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdańsk w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdańsk wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.