Maszynownia

GDYNIA - Dar Pomorza

 
5.0 (2)
  3653 1

main

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Dar Pomorza
Aktualne ceny
  • Atrakcja ekonomiczna

"Dar Pomorza" to trzymasztowy żaglowiec zbudowany w 1909 r. w stoczni Blohm & Voss w Hamburgu jako statek szkolny niemieckiej marynarki handlowej pn. "Prinzess Eitel Friedrich". Po I wojnie św. jednostkę przejęło państwo francuskie, a od 1927 r. stała się własnością prywatną barona M. de Foreste. 2 lata później odkupił ją Pomorski Komitet Floty Narodowej. Kwota zakupu - 7000 funtów szterlingów została zebrane wśród mieszkańców Pomorza, stąd polska nazwa statku. 1930 r. został on przekazany Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni, gdzie stał się drugą po "Lwowie" fregatą na której szkolono polskich nawigatorów. W sumie na morzu "Dar Pomorza" służył 51 lat i odbył 102 rejsy szkoleniowe, kształcąc prawie 14 tys. studentów Szkoły Morskiej. Jako pierwszy statek w dziejach polskiej bandery handlowej, opłynął świat dookoła. W 1982 roku oddano go Narodowemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku, a funkcje szkoleniowe przejął wybudowany w Gdańsku "Dar Młodzieży". Statek zamieniono na muzeum i zacumowano przy reprezentacyjnym deptaku gdyńskim - Molo Południowym. Co roku odwiedza go ponad 100 tys. osób. Godziny otwarcia: w wakacje codziennie 10:00-18:00, inne miesiące z wyjątkiem poniedziałków 10:00-16:00. Listopad - styczeń nieczynne.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Wystawa
Ster
Pokład
Jedno z pomieszczeń załogi
Maszynownia

Filmy

Klapi85 - Gdynia: Dar Pomorza w 2016

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Statek-muzeum "Dar Pomorza" - Al. Jana Pawła II, Gdynia   tel. +48 58 620 23 71 , +48 697 607 166 kliknij numer, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Gdynia (woj. Pomorskie) - Dar Pomorza

format D: N54.519508°   E18.5525565°
format DM: 54° 31.17048'N 18° 33.15339'E 
format D M S:   54° 31' 10.23''N   18° 33' 09.20''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie
Możesz też wytyczyć do niej trasę
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
5.0(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
statek ciekawy, trzeba tylko wybrać czas gdy nie ma tłumów.
ale gumowe rękawiczki dla bezpieczeństwa (dają w kasie) to jednak przesada!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 i 11 lat
Data pobytu
czerwiec 2021
K
Ocena atrakcji
 
5.0
To drugi statek - muzeum jaki zwiedziliśmy. Atrakcja fajna, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych, ale porównując ją z gdańskim Sołdkiem wypada gorzej.
Zwiedza się samodzielnie, wędrując po wszystkich poziomach żaglowca. Najpierw zapoznajemy się z wystawą  poświęcona  historii Daru Pomorza oraz polskiemu żeglarstwu (głównie  zdobywcom przylądka Horn) - mało ciekawa dla laików, syn się tu wynudził.
Dalej oglądamy prawie wszystkie pomieszczenia: maszynownię, magazyny żagli,  pokoje załogi, oficerskie, kadetów, salon kapitański  (większość tylko z zewnątrz).
Na pokładzie  można zobaczyć potężne kotwice, szalupy ratunkowe, olinowanie, koło sterowe, dzwon (nie bijący). Jednak zwiedzanie nie w pełni daje nam wyobrażenie jak wyglądało życie na morzu, a to wydaje się być głównym zadaniem statku - muzeum. Tym bardziej, że pełnił on funkcje szkoleniowe, więc powinno się kontynuować tę tradycję. Nie pomyślano np. o  projekcji jakiegoś filmu, w którym można w interesujący sposób przedstawić szkolenie i pracę marynarzy na Darze Pomorza. Po pół wieku żeglugi na pewno istnieje jakiś ciekawy historyczny materiał video. Brakuje mi także dawnych zdjęć ze statku, np. oglądanych pomieszczeń z przebywającymi w nich marynarzami. Ogólnie nie ma techniki, ani pomysłów na ożywienie zwiedzania, a przecież mamy XXI wiek i można z łatwością umieścić panele LCD, podłożyć jakieś efekty dźwiękowe, czy chociażby sztuczne postacie (przypominam sobie tylko jednego manekina). 
Krytyka nie oznacza, że Daru Pomorza nie warto odwiedzić, przeciwnie - spacer po statku to niezła frajda i kosztuje nie wiele, jednak zwiedzanie pozostawia niedosyt, że mogło to być zorganizowane znacznie lepiej.

Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed wielu lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 lat
Data pobytu
wrzesień 2015
main
Wystawa
Ster
Pokład
Jedno z pomieszczeń załogi
Maszynownia

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdynia w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdynia wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.