Wolne Miasto Gdańsk

GDAŃSK - Ratusz Głównego Miasta

 
6.0 (1)
  4495 1

GDAŃSK - Ratusz Głównego Miasta

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ratusz Głównego Miasta
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Gdański ratusz zbudowano w XIV wieku jako siedzibę władz tzw. Głównego Miasta. W kolejnych stuleciach był powiększany, tak iż z niewielkiej budowli gotyckiej stał się okazałym gmachem renesansowym. Na przełomie XVI i XVII w. zaangażowano czołowych artystów epoki do wykonania i ozdobienia reprezentacyjnych wnętrz na 1. piętrze takich jak Wielka Sala Rady czy Wielka Sala Wety. Wystrój sal zalicza się do najlepszych dzieł późnego renesansu w Europie. W czasie II wojny św. ratusz został poważnie zniszczony i zakwalifikowany do rozbiórki. Ostatecznie postanowiono go jednak odbudować. Skomplikowane prace zakończyły się dopiero w 1970 r., kiedy to budynek przekazano Muzeum Historii Miasta Gdańska. W 2000 r. na wieży ratuszowej umieszczono sprowadzony z Holandii zespół 37 dzwonów wieżowych, tzw. carillion, na którym można wybijać melodie. Poza okazjonalnymi koncertami gdańskie carillony odgrywają zaprogramowane wcześniej melodie co godzinę, od godz. 8 do 21. W 2014 r. zakończono pierwszy etap konserwacji podziemi i część średniowieczną udostępniono do zwiedzania. W całości piwnice z nową ekspozycją będą otwarte w 2017 r. Obecnie dla turystów, poza piwnicami dostępny jest dziedziniec, 3 kondygnacje ratusza (ze stałymi wystawami "Dzieje Gdańska" i "Wolne Miasto Gdańsk 1920-1939" oraz wystawą czasową), wysoka na 50 m wieża. Zabytek rocznie notuje ok. 80 tys. odwiedzin. Można go zwiedzać codziennie z wyjątkiem poniedziałków w godz. od 10:00 do 13:00-18:00 (w zależności od dnia tygodnia). We wtorki wstęp darmowy.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Wielka panorama miasta z lotu ptaka
Widok z wieży
Jedna z sal
Podziemia
Ratusz nocą
Wolne Miasto Gdańsk

Filmy

Marcin Kenig - STOGY - Gdańsk, RATUSZ  i wybrzmiewające carillony.

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Ratusz Głównego Miasta - ul. Długa 46, Gdańsk   tel. +48 789 449 675 (zwiedzanie) kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Gdańsk (woj. Pomorskie) - Ratusz Głównego Miasta

format D: N54.3487736°,  E18.6527395°
format DM: 54° 20.926416'N, 18° 39.16437'E 
format DMS: 54° 20' 55.58''N, 18° 39' 09.86''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Muzeum w ratuszu zaskoczyło nas bardzo pozytywnie. Ekspozycja jest  ciekawa i zróżnicowana. Najpierw oglądamy niesamowite komnaty, w których obradowali rajcowie i sądy miejskie. Bogactwo stropu głównej sali po prostu zwala z nóg. Długo można podziwiać wspaniałe obrazy, polichromie i różne zdobienia.  W paru miejscach zdjęto tynk aby można zobaczyć średniowieczne ceglane mury, wąskie przejścia, okienka. Jedna  z sal posiada oryginalną nazwę "Wielki Krzysztof" - to dawny skarbiec albo archiwum. Nie jest może tak efektowna jak wcześniejsze, ale równie interesująca, bo ze względu na pogrubione mury  przetrwała w pełni  oryginalnym stanie, bez rekonstrukcji.  Nawet drewniane regały  czy drzwi pochodzą odpowiednio z XVI i XIV wieku. Każda sala posiada tablicę z opisem, przewodnik nie jest więc potrzebny, ale jednak z audio-guida skorzystałbym chętnie, aby poznać szczegółowe informacje o poszczególnych elementach wystroju komnat, muzeum powinno o tym pomyśleć.
W kolejnych salach i korytarzach stoją obrazy, srebrne puchary i inne naczynia oraz piękne zabytkowe meble. Brawa za szybką reakcję na aktualne wydarzenia, bo parę miesięcy po wybuchu sprawy "złotego pociągu", w ratuszu  była już odpowiednia gablotka. 
Galeria starej fotografii pokazuje powojenny Gdańsk, gdy miasto było praktycznie w kompletnej ruinie. Są to dosyć wstrząsające widoki i zaciekawiają nawet małe dziecko. Podobnie jak ekspozycje na poddaszu gdzie spróbowano  odtworzyć klimat miasta z czasów międzywojennych. Jest dawna uliczka z budką strażniczą i boksy, w których urządzono dawne wnętrza np. mieszkanie, aptekę, sklep, warsztat krawiecki.
Wyżej jest tylko wieża z punktem widokowym, która wymaga nieco poświęcenia, bo jest bardzo wysoka, więc i schodów do pokonania jest sporo. Tu musieliśmy już syna ciągnąć na siłę. Za możliwość spoglądnięcia  z góry na Gdańsk  trzeba dodatkowo zapłacić 5 zł. Warto, bo widok jest świetny we wszystkie strony,  a na pierwszym planie turystyczne centrum z tzw. Drogę Królewską. Mieliśmy tu jeszcze bonusową atrakcję, bo na szczycie  wykonywano jakieś prace konserwacyjne i do hełmu wieży niczym spiderman przyczepiony był człowiek - od samego patrzenia na niego robiło się słabo!
Na koniec schodzimy do mrocznych piwnic ratuszowych.  Jak czytaliśmy, prace nad ich udostępnieniem trwają, ale fajnie, że po części można już było się przejść. Miejscami oświetlono je kolorowym światłem LED, które spodoba się dzieciakom.
Mimo, że muzeum nie posługuje się multimediami, wcale nie sprawia wrażenia archaicznego. Zwiedzanie jest swobodne, nie ma natarczywego obserwowania turystów. Ogólnie to bardzo dobrze działająca placówka -  jedna z wizytówek Gdańska, choć mniej popularna (oprócz nas było tylko parę osób). 
Ze względu na liczne schody, wejście z wózkiem raczej odpada.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 lat
Data pobytu
wrzesień 2015
Zdjęcie
Wielka panorama miasta z lotu ptaka
Jedna z sal
Widok z wieży
Podziemia
Ratusz nocą
Wolne Miasto Gdańsk

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdańsk w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdańsk wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.