Piwnice

CZŁUCHÓW - Zamek krzyżacki

 
5.5 (1)
  5233 1

CZŁUCHÓW - Zamek krzyżacki

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek krzyżacki
Aktualne ceny
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Warownia krzyżacka w Człuchowie na Pojezierzu Krajeńskim powstała w XIV wieku. Nie zdołano jej zdobyć bezpośrednio po bitwie pod Grunwaldem i w następnych zmaganiach polsko - krzyżackich, była bowiem drugą największą i najmocniejszą fortecą zakonną (po Malborku). Od 1454 roku, gdy Człuchów zdobyły wojska gdańskie, wielokrotnie bronili się w niej skutecznie Polacy. W XVII stuleciu zamek próbowali zdobyć Szwedzi. Udało im się dopiero podczas "potopu", gdy zamarzły wody jeziora i fos. W czasach zaboru, Prusacy nakazali rozbiórkę murów zamkowych, ponieważ spustoszone pożarem miasto potrzebowało budulca. W poł. XIX wieku zrujnowane skrzydło północne z kaplicą zamkową zastąpiono podobnym budynkiem kościoła ewangelickiego. Warownia składała się niegdyś z zamku wysokiego z wysoką basztą i wieżą latrynową oraz 3 zabudowanych przedzamczy. Całość otaczała fosa i Jezioro Człuchowskie. Przetrwała tylko baszta i mury zamku wysokiego, a także fragmenty murów obwodowych przedzamczy. Niedawno zakończyły się prace rewitalizacyjne założenia. Udostępniono odkopane na dziedzińcu mury piwnic nieistniejących skrzydeł, odnowiono basztę i utworzono na niej taras widokowy z ekspozycją muzealną. Zamek jest otwarty przez cały rok, w sezonie (V-IX): 10:00-18:00 z wyjątkiem poniedziałków, poza sezonem: 8:00-16:00 w dni powszednie (łącznie z poniedziałkiem) i wybrane niedziele. Zwiedzanie wieży o pełnych godzinach. W każdy wtorek wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Widok z wieży
Winda i klatka schodowa w wieżu
Piwnice wieży
Oryginalna klatka schodowa
Dziedziniec z platformą do oglądania murów
6
Piwnice

Filmy

Zamek Muzeum Człuchów - Oficjalny Film Promocyjny. Realizacja PX MEDIA - www.pxmedia.pl

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Zamek - Muzeum Regionalne - ul. Kościelna 8, Człuchów   tel. +48 59 822 44 03 (zamek), 660 881 595 (kasa) kliknij numer, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Człuchów (woj. Pomorskie) - Zamek krzyżacki

format D: N53.664359°   E17.362496°
format DM: 53° 39.86154'N 17° 21.74976'E 
format D M S:   53° 39' 51.69''N   17° 21' 44.99''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie
Możesz też wytyczyć do niej trasę
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.5(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.5
Zabytek znacząco zmienił się w ostatnich latach i turyści mogą obecnie poznać go w dużo większym stopniu. Z zewnątrz może tego zbytnio nie widać, ale prace wykonane w wieży i na zamku wysokim sprawiły, że nie jest to już tylko atrakcja na 15 minut jak dawniej. Wyeksponowanie murów ukrytych przez wieki pod dziedzińcem to fantastyczna sprawa!  Piwnice nie mają sklepień, ale widać jak są rozległe i głębokie  - można się przekonać z jakim rozmachem budowano średniowieczne warownie. Zwiedzamy je spacerując po nich bezpośrednio jak i z dwupoziomowego tarasu. Ważniejsze pomieszczenia są opisane na tabliczkach.  
Gorzej wygląda zagospodarowanie wieży.  Znowu świetne są piwnice  z ekspozycją poświęcona dawnemu Człuchowowi oraz samurajom (wystawa czasowa). Mury częściowo  odnowiono i otynkowano, a miejscami wystają stare poszarpane cegły i kamienie. Stoją tu fajne manekiny i dawne uzbrojenie z armatą, można też oglądnąć  widoki na starych pocztówkach.   
Do parteru też nie można się przyczepić  - znajdują się  tu gablotki z eksponatami archeologicznymi oraz wyświetlany  jest ciekawy  film  o zamku. Warto zwrócić  uwagę na terminal komputerowy, bo posiada  grę osadzoną  w modelu 3D człuchowskiej warowni. Dzieci na pewno to zainteresuje, choć jej grywalność nie jest na wysokim poziomie.
Jednak patrząc w górę wieży zobaczymy szklaną  windę - kuriozalny widok w średniowiecznym zabytku, ale potem jest jeszcze gorzej! Pomijając już drugą windę, to wchodząc na górę nowoczesną klatką schodową miałem poczucie, że ktoś w tym zamku  postradał zmysły! Wygląda to przeokropnie, a z tych nieszczęsnych wind i tak nikt nie korzystał (przeznaczone są chyba tylko dla inwalidów).
Złe wrażenie pogłębiała jeszcze liczebność grupy. Wieża jest bowiem elementem warowni zwiedzanym z przewodnikiem. Z nami było minimum  30 osób i jeśli przewodnik coś mówił w jednym pomieszczeniu to połowa grupy nie mieściła się w nim i nic nie słyszała. 
Po drodze jest mało ciekawa  wystawa etnograficzna, a gdzieś od połowy wieży mamy możliwość wyjścia nową, szeroką klatką schodową lub  oryginalną, wąską i ta opcja jest o niebo lepsza. Przy okazji grupa podzieliła się i na chwilę zrobił się luz. Na górze jest otwarty taras, z którego rozpościera się bardzo ładny widok na jezioro, w inne strony nieco mniej. Pod tarasem grupa musi się zebrać z powrotem, co oznacza że ci co weszli pierwsi muszą czekać  na resztę i to długo, stojąc w dusznym pomieszczeniu. Tak więc autorzy przebudowy wieży przewidzieli windy i klatkę schodową niczym na jakimś blokowisku, ale nie pomyśleli o zwykłej ławie na której ludzie starsi czy z małym dzieckiem mogliby przeczekać!!
Schodząc mijamy zbroje rycerskie i różne eksponaty, przy których przewodnik się zatrzymuje i opowiada. Są też ciekawe tablice informacyjne, z którymi chciałem się zapoznać, ale nie ma na to czasu, bo albo słuchamy przewodnika albo czytamy (a i tak nie zdążymy przeczytać całości, bo teksty są długie). Tak więc wieszanie tablic w takim miejscu to kolejny  nonsens w tym zamku.
Podsumowując, zwiedzanie wieży to całkowita klapa  organizacyjna, a jej wygląd kompromituje projekt rewitalizacji, ale zamek po tych pracach stał się interesującym zabytkiem i warto tu przyjechać. Jest co oglądać, bilety są tanie i obowiązuje dzień z darmowym wejściem.  Szkoda, że zarządcom brakuje wyobraźni i pomysłów na właściwe zorganizowanie zwiedzania. 
Gratisowo można jeszcze pospacerować po przedzamczach. Widać stamtąd  fosy i  resztki murów obwodowych, pojawiły się też  średniowieczne maszyny oblężnicze oraz taras widokowy w jednym z narożników (choć nie ma z niego na co patrzeć).
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed wielu lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 lat
Data pobytu
sierpień 2015
CZŁUCHÓW - Zamek krzyżacki
Widok z wieży
Winda i klatka schodowa w wieżu
Piwnice wieży
Oryginalna klatka schodowa
Dziedziniec z platformą do oglądania murów
6
Piwnice

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Człuchów w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Człuchów wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.