Molo

GDYNIA - Plaża Orłowo

 
6.0 (1)
  5228 1

GDYNIA - Plaża Orłowo

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Plaża Orłowo
  • Atrakcja ekonomiczna

Orłowo to nadmorska dzielnica Gdyni granicząca z Sopotem. Do 1935 r. było odrębną miejscowością docenioną m.in. przez Jana III Sobieskiego, Augusta II Mocnego i Stefana Żeromskiego, którzy tu przebywali. Dom pisarza zamieniono na muzeum. Nieopodal malowniczego Klifu Orłowskiego znajduje się przystań morska dla rybaków, molo oraz plaża, a do Zatoki Gdańskiej wpływa tu strumyk Kacza. Pierwszy pomost postawili w Orłowie Niemcy w czasie I wojny św., potem Polacy znacznie go rozbudowali do prawdziwego molo (aż 430 m). W 1949 r. zniszczył go sztorm, a potem wyremontowano tylko jego część o długości 180 m. Gruntowne odnowienie miało miejsce w 2007 r. Podobnych działań nie podjęto wobec powstałych w latach międzywojennych Łazienek, które niedawno rozebrano z powodu katastrofalnego stanu. Plaża orłowska jest strzeżona na odcinku prawie 200 m od końca czerwca do końca wakacji. Przy plaży od 1996 r. działa Scena Letnia Teatru Miejskiego w Gdyni. Dojazd trolejbusem nr 26, Szybką Koleją Miejską (przystanek jest 600 m plaży), samochody parkują na pobliskim parkingu przy ul. Orłowskiej.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Plaża po lewej stronie mola
Widok z mola
Wpadająca do Bałtyku rzeczka
Klif
Widok z plaży
Molo

Filmy

DK Video - Gdynia Orłowo z lotu ptaka

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Gdynia (woj. Pomorskie) - Plaża Orłowo

format D: N54.4801793°,  E18.5641079°
format DM: 54° 28.810758'N, 18° 33.846474'E 
format DMS: 54° 28' 48.65''N, 18° 33' 50.79''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Miejsce odwiedzone w deszczowy dzień tuż przed nadejściem jesieni, więc jak na plażę w niezbyt optymalnej porze. Niemniej jednak spodobało nam się bardzo.  Orłowo ma swój niepowtarzalny klimat. 
Już dojazd robi wrażenie - droga prowadzi z  górki wprost ku Bałtykowi - to chyba rzadki widok  w Polsce, a przynajmniej  nie ma czegoś takiego  w popularnych nadmorskich miejscowościach, gdzie zasłaniający wszystko  pas zakrzaczonych lub zalesionych  wydm jest standardem. Przy morzu nie ma jednak gdzie zaparkować, więc wróciliśmy na darmowy parking widziany  wcześniej na górce. 
Po środku dość szerokiej plaży znajduje się  piękne molo. Widać z niego Bałtyk z rozległym pasem nabrzeża i  jest to dość szczególny widok. Nieopodal mamy bowiem wspaniały klif, a przed nim przystań rybacką z kamienistymi cyplami, zalesione wzgórze oraz ujście małej rzeczki. Nie przypominam sobie też abym gdzieś nad Bałtykiem widział rosnące na plaży drzewa. 
Dookoła kompletnie brak budek i straganów, ale to pewnie kwestia posezonowej pory.
Zaplecze gastronomiczno-kawiarniano-piwne bardzo skromne i może dlatego jest to spokojne miejsce, bez hałaśliwych tłumów. Przy plaży stoi tylko 1 lokal, ale za to porządnie wyglądająca  tawerna z dużym, otwartym ku morzu tarasem na piętrze. Za nią jest Muzeum Żeromskiego z własną kawiarnią, a kawałek dalej restauracja. Jeśli są jakieś inne to nieco oddalone. Dla dzieci jest mały plac zabaw przy molo, dla starszych alejki z ławkami.  
Super miejsce na odpoczynek i spacery!
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
wrzesień 2014
Zdjęcie
Plaża po lewej stronie mola
Widok z mola
Wpadająca do Bałtyku rzeczka
Klif
Widok z plaży
Molo

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdynia w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdynia wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.