Diorama rafy koralowej

GDYNIA - Akwarium Gdyńskie

 
6.0 (1)
  7733 1

GDYNIA - Akwarium Gdyńskie

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Akwarium Gdyńskie
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Akwarium powstało w Gdyni przy Molo Południowym w 1971 r. Do 2003 roku nosiło nazwę Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni. Modernizacja obiektu w XXI wieku przyniosła rozbudowę o akwaterraria, salę kinowo - konferencyjna, sale do zajęć laboratoryjnych, salę do zajęć przedszkolnych z morskimi pluszakami oraz Salę Mokrą, gdzie można dotykać wybrane okazy ryb. Od 2005 roku Akwarium posiada status ogrodu zoologicznego. Na 4 kondygnacjach prezentuje się w nim 4 podstawowe biotopy występujące na świecie: rafy koralowej, toni oceanicznej, tropików Amazonii oraz Morza Bałtyckiego. Zwierzęta zajmują blisko 70 akwariów o pojemności od 200 do 10 000 litrów. Jest ich ok. 1500 sztuk z 250 gatunków, w tym: węgorze elektryczne, ośmiornica olbrzymia, mątwy, rekiny. Ponadto ekspozycja obejmuje spreparowane okazy flory i fauny morskiej, dioramy, płaskorzeźby, plansze przedstawiają informacje związane z życiem w podwodnym środowisku oraz eksploatacją zasobów mórz i oceanów. Akwarium jest czynne codziennie przez cały rok, w miesiącach wakacyjnych od 9:00 do 21:00, po sezonie krócej.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Okienko z meduzami
Makieta Bałtyku
Duża rozgwiazda
Zdjęcie
Porównanie wielkości różnych zwierząt
Diorama rafy koralowej

Filmy

Gdynia Aquarium in 30 sec. :)

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Akwarium Gdyńskie MIR - PIB - al. Jana Pawła II 1, Gdynia   tel. +48 587 326 601 , +48 587 326 605 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Gdynia (woj. Pomorskie) - Akwarium Gdyńskie

format D: N54.5183455°,  E18.5574313°
format DM: 54° 31.10073'N, 18° 33.445878'E 
format DMS: 54° 31' 06.04''N, 18° 33' 26.75''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Akwarium stoi nad samym morzem przy popularnym gdyńskim deptaku, ale parkowanie aut jest dozwolone w pobliżu. Opłaty w parkometrach tylko w dni powszednie i wtedy można tu znaleźć miejsce, w weekendy bardzo o nie trudno. 
Ekspozycja zajmuje kilka pięter. Niepełnosprawni i turyści z małymi  dziećmi w wózkach mogą korzystać z windy. Placówka jest zresztą pod tym względem świetnie wyposażona i na każdej kondygnacji posiada własne wózki (bezpłatne) do wożenia dzieci, a na dole toaletę z przewijakiem. 
Najpierw wchodzimy do części muzealnej z planszami, makietami, rzeźbami i wypchanymi okazami. Warto uprzedzić o tym wcześniej dzieciaka,  bo mimo że wystawy są całkiem ciekawe  to nasz  nie mógł się już doczekać żywych zwierząt i zaczął marudzić. W tej części oglądamy m.in fajne dioramy prezentujące  środowiska morskie i nadmorskie z rożnych regionów świata, mnóstwo wypreparowanych gatunków ryb, makiety zwierząt morskich, porównanie ich wielkości z największym ssakiem i  dinozaurem. Kontynuacja ekspozycji znajduje  się  najwyższym piętrze. Tam głównym  elementem jest wielka makieta Bałtyku pokazująca ukształtowanie jego dna. Jest ona  w pewnym stopniu  interaktywna -  przyciskami można podświetlać określone miejsca - miasta, wyspy, głębie itp. Dookoła makiety rozmieszczone są stanowiska z różnymi  informacjami przyrodniczymi wzbogaconymi o  mapki, trójwymiarowe plansze i układanki  dla dzieci. Ma to na pewno  sporą wartość edukacyjną, ale nie wszystkich może interesować.
Pozostała część obiektu to już akwaria i terraria. Myślę, że ich ocena zależy od tego co kto już widział w życiu i jakie ma oczekiwania. Nie ma tu zapierających dech w piersiach widoków, znanych z filmów i  zdjęć zagranicznych oceanariów, wielkich zbiorników czy tuneli, w których ryby opływają nas  z każdej strony. Jednak to co jest, całkowicie nas usatysfakcjonowało.  Tradycyjne w większości akwaria prezentują się bardzo dobrze, posiadają ładny egzotyczny wystrój, a niektóre gatunki morskich stworzeń są po prostu niesamowite. Warto dłużej przy nich postać, bo czasem coś niespodziewanie  wysunie łebek z piasku, albo nieruchoma jak skała ryba zacznie nagle szaleć po całym akwarium.  Super zrobiono  zbiornik z meduzami, które niczym  w okienku można oglądać z ubu stron i pstryknać fajną fotkę z meduzą na twarzy. Nie brakuje koników morskich, rozgwiazd, małych rekinów, różnych krabów i wielokolorowych rybek żyjących w środowisku rafy koralowych (akwaria z rafą są oczywiście zdecydowanie najciekawsze).
Niestety nie zobaczyliśmy sali gdzie można dotykać  ryby. O jej istnieniu dowiedziałem się dopiero po powrocie. Nie wiem jak to możliwe, że nie widzieliśmy żadnych wskazówek ani nikt nas tam nie zaprowadził. Być może paniom z obsługi się spieszyło i pozbawiły nas tej atrakcji (kończyliśmy zwiedzanie niedługo przed zamknięciem placówki) albo sala była w jakimś remoncie.
Ogólnie jednak pomysł odwiedzin w pierwszy posezonowy weekend sprawdził się w 100%. Żadnego tłoku, wszystko można oglądać w dowolnej kolejności i dowolnie długo, mogliśmy też swobodnie wracać do najciekawszych akwariów, a czytałem że na wakacjach jest z  tym wszystkim  problem.
Bilety może nie są tanie, ekspozycje trochę staroświeckie, ale każdy z naszej trójki wyszedł zadowolony, więc wrażenia są jak najbardziej pozytywne, pewnie jeszcze tu wrócimy aby pogłaskać ryby.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
wrzesień 2014
Zdjęcie
Okienko z meduzami
Makieta Bałtyku
Duża rozgwiazda
Zdjęcie
Porównanie wielkości różnych zwierząt
Diorama rafy koralowej

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdynia w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdynia wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.