Koło deptakowe napędzające cały mechanizm

GDAŃSK - Żuraw

 
6.0 (2)
  4657 1

GDAŃSK - Żuraw

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Żuraw
Aktualne ceny
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Żuraw to najstarszy zachowany dźwig portowy w Europie i największe tego typu urządzenie powstałe w okresie średniowiecza. Zbudowano go w latach 1442-1444 nad Motławą, pomiędzy 2 obronnymi wieżami o grubości dolnych murów 4 m, nad wodną bramą miejską (Brama Szeroka). Żuraw zawsze należał do miasta i był źródłem niemałych dochodów. Zarządzał nim mistrz dźwigowy. Służył do załadunku oraz rozładunku towarów i balastu na statki. Transportowano nim głównie zboże, przyprawy, wino, piwo, a także wyroby jubilerskie. Jego udźwig wynosił ok. 4 tony na wysokość 11 metrów i 2 tony na wysokość 27 metrów. W XIX w. stracił na znaczeniu i najczęściej był wykorzystywany jako stawiacz okrętowych masztów oraz podnośnik mniejszych statków w celu naprawy sterów lub śrub. W 1858 r. zmarł ostatni mistrz dźwigowy. W 1945 r. drewniana część żurawia została spalona przez wojska sowieckie, a zrekonstruowano ją w 1959 r., by 3 lata później udostępnić do zwiedzania Obecnie jest filią Narodowego Muzeum Morskiego. We wnętrzu urządzono wystawę przedstawiającą życie w Gdańsku jako mieście portowym w okresie jego największego rozkwitu - między XVI a XVIII stuleciem. Udostępniono też do oglądania mechanizm dźwigu portowego czyli drewniane koła deptakowe o średnicy ok. 6 metrów (napędzane przez ludzi bądź konie). W przyszłości koła te mają być ponownie ruchome. W kwietniu 2024 roku Żuraw został ponownie otwarty dla turystów z nową ekspozycją multimedialną po 3-letnim remoncie. Muzeum jest czynne przez cały rok w dniach wtorek - niedziela za wyjątkiem miesięcy wakacyjnych, kiedy jest czynne codziennie w godz. 10:00-18:00 (po sezonie krócej).

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Sala o Twierdzy Wisłoujście
Wewnątrz Żurawia
Rekonstrukcja domu mieszczańskiego
Model Żurawia z przekrojem
Koło deptakowe napędzające cały mechanizm

Filmy

Top 10 Atrakcji Gdańska - Żuraw

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Żuraw - Narodowe Muzeum Morskie - ul. Szeroka 67/68, Gdańsk   tel. +48 58 301 69 38 , +48 58 329 87 60 kliknij numer, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Gdańsk (woj. Pomorskie) - Żuraw

format D: N54.350546°   E18.65741°
format DM: 54° 21.03276'N 18° 39.4446'E 
format D M S:   54° 21' 01.97''N   18° 39' 26.68''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie
Możesz też wytyczyć do niej trasę
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
6.0(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Będąc w Gdańsku trudno nie zobaczyć Żurawia. Ale wg mnie nie można pominąć jego wnętrza i wystawy muzealnej, bo jest przygotowana tak aby zadowolić starszych i młodszych zwiedzających. Wiele mówi o działaniu dawnego portu i historii miasta. 

Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed wielu lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
2012
Ocena atrakcji
 
6.0
Żuraw jest częścią reprezentacyjnego deptaka gdańskiego i  pięknie prezentuje się  nad  Motławą, między ceglanymi basztami w rzędzie odnowionych kamienic. Najlepiej widać to z drugiego brzegu rzeki, lub wyspy Ołowianki na którą  można podpłynąć kursującym co chwilę stateczkiem.  O dziwo,  od strony  miasta Żuraw wygląda całkiem inaczej i idąc za pierwszym razem  ulicą Szeroką  nawet nie zorientowaliśmy się, że mamy przed sobą tę słynną budowlę. 
Cześć ekspozycyjna  umieszczona jest  w basztach  na 3  kondygnacjach. Wystawy są całkiem fajne i  zaciekawiły syna, pokazują np. makiety dawnych budynków portowych, w tym oczywiście samego Żurawia wraz z przekrojem, aby widzieć jak to wszystko było urządzone i jak działało (jedna makieta jest nawet ruchoma). Są  też części statków wyłowione z morza, sporo miejsca jest poświęcone gdańskim latarniom morskim i Twierdzy Wisłoujście oraz rzemiosłom związanym ze statkami jak np. powroźnictwo i smolnictwo. Parę pomieszczeń zamieniono na rekonstrukcje dawnych wnętrz z manekinami, np. kantorka kupieckiego czy salonu mieszczańskiego. Nie zabrakło 1 czy 2 terminali komputerowych, na których dzieci mogą się trochę pobawić, więc wystawa zasługuje na pochwałę.
2 najwyższe piętra  to właściwy dźwig -  drewniana konstrukcja  z wielkimi kołami i grubą liną. Tu wspinamy się po schodo-drabinkach i oglądamy tylko sam mechanizm, można też spoglądnąć przez okno na Motławę  z wyspami,  po czym wracamy  do ekspozycji. Szkoda, że nie można zobaczyć urządzenia w ruchu.
Na końcu jest salka z wielką makietą Twierdzy oraz miejscem do oglądnięcia filmu w telewizorze. Jest on poświęcony archeologii podwodnej, więc tematyka ciekawa, ale realizacja filmu niezbyt porywająca i nasz dzieciak szybko się znudził. Musieliśmy przerwać i wyjść, bo nie mógł  już wysiedzieć, ale sam pomysł z filmem na koniec jest bardzo dobry - można odpocząć po zwiedzaniu.  Nam zajęło ono  niecałą  godzinę.
Podsumowując,  uważam że zdecydowanie warto zobaczyć  Żurawia  nie tylko z zewnątrz ale i w środku. Jest to najbardziej charakterystyczny budynek Gdańska, a przy tym ekspozycja jest interesująca, a ceny wstępu bardzo niskie (dzieci i studenci do 26 lat płacą tylko 1 zł).
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed wielu lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
wrzesień 2014
Zdjęcie
Sala o Twierdzy Wisłoujście
Wewnątrz Żurawia
Rekonstrukcja domu mieszczańskiego
Model Żurawia z przekrojem
Koło deptakowe napędzające cały mechanizm

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdańsk w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdańsk wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.