Widok z wieży widokowej

GDAŃSK - Muzeum Archeologiczne Dom Przyrodników

 
4.0 (1)
  3877 1

GDAŃSK - Muzeum Archeologiczne Dom Przyrodników

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Muzeum Archeologiczne Dom Przyrodników
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Gdańskie Muzeum Archeologiczne powstało w 1962 r. Wcześniej, bo od 1953 r. było ono częścią Muzeum Pomorskiego w Gdańsku. Placówka dokumentuje i eksponuje zabytki kultury materialnej mieszkańców Gdańska i Pomorza Gdańskiego, wyroby bursztynowe, a także kolekcję zabytków archeologicznych i eksponatów etnograficznych z Sudanu. W tym celu muzeum od początku istnienia prowadzi badania racheologiczne na terenie Pomorza oraz w Sudanie. W sumie posiada ok. 30 tys eksponatów datowanych od paleolitu do XX wieku na 5 wystawach stałych. Zwykle działa też kilka wystaw czasowych. Poza tym muzeum zajmuje się działalnością naukową i edukacyjną, poprzez organizację lekcji muzealnych i otwartych wykładów otwartych. Muzeum zajmuje zabytkowy budynek na starówce zwany "Domem Przyrodników" od mającego tu niegdyś swą siedzibę Gdańskiego Towarzystwa Przyrodniczego, założonego w 1743 roku. Jest otwarte codziennie z wyjątkiem poniedziałków, w wakacje w godz. 9:00-17:00. W pozostałe miesiące godziny zmienne, zazwyczaj do 16:00. Wieża widokowa czynna nawet w poniedziałki (do g. 16). W sobotę wstęp darmowy. Uwaga! Od 2021 r. muzeum jest zamknięte do odwołania z powodu modernizacji. Ekspozycje przeniesiono do oddziału Spichlerz Błękitny Baranek.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Jedna z wystaw archeologicznych
Wielka łódź słowiańska
Wystawa z Sudanu
Tzw. Baby Pruskie od strony Motławy
Widok z wieży widokowej

Filmy

Dom Przyrodników w Gdańsku (Marcin Stąporek)

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Muzeum Archeologiczne - ul. Mariacka 25/26, Gdańsk   tel. +48 58 322 21 12 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Gdańsk (woj. Pomorskie) - Muzeum Archeologiczne Dom Przyrodników

format D: N54.3493179°,  E18.6563842°
format DM: 54° 20.959074'N, 18° 39.383052'E 
format DMS: 54° 20' 57.54''N, 18° 39' 22.98''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
Muzeum ma świetną lokalizację - przy głównym deptaku, niedaleko Żurawia, więc każdy turysta musi przejść obok. Nie planowaliśmy wcześniej jego zwiedzania, ale zachęceni reklamami i ładną zabytkową kamienicą wstąpiliśmy. A kamienica ta, oprócz kilku pięter wykorzystanych na ekspozycję, posiada także wysoką wieżę, na której funkcjonuje  punkt widokowy. 
Muzeum prezentuje różnorodne wystawy, mniej i bardziej interesujące. Do tych lepszych zaliczyłbym wystawę  "Tajemnice Doliny Nilu "- ciekawie zaaranżowana z afrykańskim tłem na ścianach, namiotem, chatką,  strojami Sudańczyków, a nawet repliką fragmentu świątyni.
Z kolei najsłabsza jest dość makabryczna wystawa o schorzeniach prehistorycznych.  Wydaje mi się, że oglądanie dziesiątków kości i czaszek z opisem ran i chorób jakie są na nich widoczne zainteresuje bardzo wąskie grono zwiedzających.
Najwięcej miejsca  poświęcono  oczywiście historii Gdańska oraz całego Pomorza Gdańskiego.  Tutaj poziom jest także różny. Mnóstwo glinianych  dzbanów, garnków,  dawnych narzędzi, które nam się szybko  opatrzyły. Z drugiej strony jest wielka lódź bojowa Słowian, makiety miasta  i nieistniejącego zamku, a także pogańskie rzeźby czy chrześcijańskie symbole już z X wieku.
Osobną wystawę poświęcono  bursztynowi, ale nie w pełni potrafiliśmy ją docenić, bo  akurat dzień wcześniej byliśmy w muzeum bursztynu i naoglądaliśmy się aż nadto wszystkiego co jest  z  nim związane.  Tutejsza ekspozycja  jest o wiele skromniejsza, ale  pokazuje  kilka ciekawych zabytków wykonanych z bursztynu.
Wystawy stałe w większości zorganizowane są w tradycyjny sposób  gablotkowy i dzieci mogą się tu nudzić (jedynie wspomniana ekspozycja znad Nilu jest żywsza). Praktycznie brak multimediów, wykorzystano je tylko w czasowej wystawie o kulcie maryjnym  w średniowiecznym Gdańsku. Temat, który wydaje się  dla dzieciaków mało interesujący, opracowano bardzo zręcznie i  dzięki  terminalom komputerowym oraz  filmowi oglądanemu na telewizorze  może zaciekawić. Dowiadujemy się  m.in. jak wyglądały dawne pielgrzymki, co na nie zabierano i oglądamy pamiątki z sanktuariów maryjnych z całej Europy przywożone przez dawnych Gdańszczan. 
Wieża widokowa jest fajnym dodatkiem do zwiedzania muzeum, choć trzeba na nią kupić osobny bilet. Wejście pozwoli spalić trochę kalorii, bo do pokonania  jest bardzo duża ilość schodów. Szczyt jest zabudowany i pod dachem, ale widoczność  super, bo jest dużo okienek i każde można otworzyć. Nie ma więc problemu ze zrobieniem fajnych zdjęć Motławy i części Starego Miasta.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
wrzesień 2014
Zdjęcie
Wielka łódź słowiańska
Jedna z wystaw archeologicznych
Wystawa z Sudanu
Tzw. Baby Pruskie od strony Motławy
Widok z wieży widokowej

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdańsk w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdańsk wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.