Widok na szlak do latarni

CZOŁPINO - Latarnia morska

 
4.0 (1)
  5994 1

CZOŁPINO - Latarnia morska

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Latarnia morska

Latarnia morska przy osadzie Czołpino powstała w 1875 r., po 3 latach budowy. Przetrwała w oryginalnym stanie, większy remont przeprowadzono tylko w latach 90-tych XX wieku. Położona jest na najwyższej okolicznej wydmie (56 m npm) na obszarze Słowińskiego Parku Narodowego i od 2013 r. zarządzana przez tę instytucję. Ma 25 m wysokości i zasięg światła 39 km, działa w pełni automatycznie. Od Bałtyku dzieli ją 1 km. Dla turystów latarnię udostępniono dopiero w 1994 r., ponieważ na tym terenie operowała rakietowa jednostka wojskowa i wstęp był zabroniony. Dojście jest możliwe tylko szlakiem pieszym o długości ok. 1,5 km. Przy szlaku stoją zabytkowe zabudowania mieszkalne latarników, które w przyszłości mają zostać zaadaptowane na cele turystyczne.
Latarnia jest otwarta od drugiej połowy maja do końca września w godz. 10:00-18:00 (w wakacje do 20:00).

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Schodki prowadzące do latarn
Widok w stronę wydmy
Widok na zachód - jeziora Dołgie i Gardno
Zbliżenie na wydmę Czołpińską
Widok na szlak do latarni
Widok na szlak do latarni

Filmy

Latarnia morska w Czołpinie 4K | cmht.pl

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Latarnia morska - Czołpino   tel. +48 606 487 628 , +48 58 347 3930 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Czołpino (woj. Pomorskie) - Latarnia morska

format D: N54.7185895°,  E17.2390465°
format DM: 54° 43.11537'N, 17° 14.34279'E 
format DMS: 54° 43' 06.92''N, 17° 14' 20.57''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
Do latarni prowadzi szlak z tego samego parkingu co na wydmę Czołpińską. Trzeba tylko kawałek wrócić się i skręcić w prawo w leśną drogę  wg wskazówki na drewnianej tablicy - stąd jest, w zależności od tempa ok. 20-30 min.   Takie usytuowanie latarni morskich podoba mi się najbardziej - nie w mieście czy przy deptaku lecz z dala od cywilizacji. Przypomina w tym trochę Stilo, choć tam było ciekawiej. Tutaj jednak też idziemy przez ładny, dziko rosnący  las, z tym że droga jest płaska i prosta jak drut. Jedynie  końcowy odcinek to  podejście pod górę, a właściwie zarośniętą  wydmę, które można pokonać ubitą ścieżką lub  łagodnymi schodami. Tu trzeba uważać, bo nasz syn miał bolesne spotkanie z jednym  ze schodków. Po drodze mija się jedyne zabudowania bezludnego Czołpina - osadę latarników, ale wszystko jest  ogrodzone i zamknięte.
Latarnia to okrągła, ceglana wieża, bez dodatkowych budynków. Wygląda interesująco z  małymi okienkami oraz machikułami niczym  baszta zamkowa i przeszklonym szczytem ze źródłem światła. Nie jest wysoka i trochę daleko od morza, przez co widoki są niezłe, ale pod warunkiem posiadania lornetki. Widać wtedy w miarę dobrze  (poza Bałtykiem i lasami sosnowymi) także 3 jeziora i wydmę Czołpińską. Polecam przybyć ok. południa, bo przed godz. 16  zachodnia strona, patrząc pod słońce wyglądała szaro i  nie ciekawie. Niedługo  problemem staną się wysokie drzewa, które zbliżają się już wysokością do latarni.
Obiekt nie posiada żadnej infrastruktury turystycznej, jedyny bar jest na parkingu. 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
lipiec 2014
CZOŁPINO - Latarnia morska
Schodki prowadzące do latarn
Widok w stronę wydmy
Widok na zachód - jeziora Dołgie i Gardno
Zbliżenie na wydmę Czołpińską
Widok na szlak do latarni
Widok na szlak do latarni

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Czołpino w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Czołpino wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.