Zmierzch nad Bałtykiem

USTKA - Nadmorski kurort

 
5.8 (2)
  5488 1

ustka4

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Nadmorski kurort
Ustka to 16-tysięczne miasto nad Bałtykiem, w pobliżu Słupska. Nazwa ta została wybrana w 1946 r. spośród innych funkcjonujących równolegle po wojnie (m.in.: Nowy Słupsk, Słupioujście, Postomin). Osada wymieniana jest w dokumentach z XIV wieku jako własność rycerzy z rodu Święców, a potem niemieckich mieszczan słupskich. Ci uczynili z Ustki ważny port handlowy, ale jej słowiański charakter został utracony wraz z napływem kolonistów niemieckich. Terytorialnie należała potem do Brandenburgii i Prus, ale formalnie wciąż do Słupska, co rodziło z miastem konflikty na tle finansowym. Dopiero w 1831 r. nastąpiła oficjalna sprzedaż państwu pruskiemu. Za czasów Hitlera, Niemcy chcieli uczynić z Ustki port na miarę Gdyni i rozpoczęli tu wielkie inwestycje, których śladem są resztki mola na plaży zachodniej. Po II wojnie św. funkcjonowanie portu mocno ograniczono a dzisiaj nie odgrywa on już żadnego znaczenia.
Od 1. połowy XIX wieku odnotowuje się turystykę wypoczynkową i leczniczą do Ustki. W 1988 r. nadano miasto status uzdrowiska. Wspomaga się tu leczenie chorób ortopedyczno-urazowych, reumatologicznych, kardiologicznych, układu nerwowego i górnych dróg oddechowych.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Ruchomy most
Widok z falochronu - mola
Nadciąga ulewa
I po deszczu
Zmierzch nad Bałtykiem

Filmy

Ustka z drona | Lato 2022 | LECE W MIASTO™ [4k]

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Informacja Turystyczna - ul. Marynarki Polskiej 71, Ustka   tel. +48 59 814 71 70 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Ustka (woj. Pomorskie) - Nadmorski kurort

format D: N54.5875991°,  E16.8587153°
format DM: 54° 35.255946'N, 16° 51.522918'E 
format DMS: 54° 35' 15.36''N, 16° 51' 31.38''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
5.8(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Kiedyś moje ulubione miejsce na urlop, wspaniale wspominam rodzinne wyjazdy do Ustki pzred 15 laty.... 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Data pobytu
lata 2000 - 2005
Ocena atrakcji
 
5.5
Ustka robi wrażenie dobrze funkcjonującego i czystego kurortu. Kwater jest dużo i są one skupione w miarę blisko plaży. Często to jednak stare domy i trzeba się liczyć z niskim standardem (sami na taki trafiliśmy).  Komary nie dokuczają i nic nie zakłóca ciszy nocnej. Promenada biegnie nad samym Bałtykiem, a nie gdzieś w oddali jak np. w Świnoujściu. Jest na tyle szeroka, że nie ma ścisku, pełno tu knajpek i barów, choć takich z widokiem na morze brak.  
Byliśmy tu prawie 10 lat temu i widać zmiany na lepsze. Jest więcej atrakcji dla dzieci. Wesołe miasteczko niegdyś  rozłożone  daleko od plaży teraz jest bardzo blisko. Pojawiło się kilka punktów z zestawem dmuchańców i basenów kulkowych, a także świetnie zagospodarowane pruskie bunkry. Jest most ruchomy i wiele odrestaurowanych "domów w kratę". Nasze ulubione smażalnie ryb wciąż istnieją i wg mnie nadal trudno znaleźć lepsze (szczegóły w zakładce Polecane).
Wybierając kwaterę w Ustce warto wziąć pod uwagę fakt, że centrum i najbardziej rozrywkowa część usytuowane są bliżej kanału portowego i latarni morskiej, a na plażę trzeba z konieczności chodzić zdecydowanie bardziej na wschód (jeśli chcemy się rozłożyć nad wodą). Spowodowane to jest specjalnym podziałem plaży. I tak najpierw mamy sektor sportowy, potem sektor kolonijny, dalej sektor wypożyczalni sprzętu. Dla zwykłych ludzi zostaje niewiele, a w każdym z sektorów specjalnych są jakieś  ograniczenia - to na rozkładanie się, to na kąpiel.  Nie przypominam sobie na polskim wybrzeżu tak idiotycznego rozwiązania. Szczególnie drażni sektor wypożyczalni sprzętu, gdzie jakiś łysy kark zakazuje wchodzić dzieciom do kolan w wodzie, bo raz na godzinę wpływa tam jakaś łódź. 
I dlatego dla większości turystów zostaje wschodnia część plaży albo zachodnia, za mostem. Ewentualnie trzeba wychodzić bardzo wcześnie rano. Tak niestety robią gamonie, którzy rezerwują sobie miejsca, zabierając 2x więcej plaży niż potrzebują - rozkładają z samego rana parawany na całą możliwą długość, pozostawiają puste i przychodzą do nich w południe.
My przebywaliśmy tylko na wschodniej plaży i zawsze był tu ogromny tłok. Jeśli przed godz. 10 nie zajęło się miejsca przy morzu, to trzeba go  było szukać  bardzo daleko. Poza tym do plaży nie można się raczej przyczepić: jest szeroka,  piasek czysty, w oddali widok na klif w Orzechowie z wieża widokową,  wiaterek stały ale lekki. Z drugiej strony brak piaszczystych wysepek przy brzegu, które syn tak  lubił Łebie, a poszczególne strefy oddzielone są drewnianymi falochronami, które objęto małą strefą zakazu pływania i ratownicy  gwiżdżą  gdy dziecko się do nich zbliży  w wodzie. 
Tak jak w innych nadmorskich miejscowościach  na plaży rozłożony jest namiot piwny. Jest to zwykle fajne miejsce, gdzie można spędzać wieczór np. w oczekiwaniu na zachód  słońca, po godz. 20  organizowane są dyskoteki, na których najpierw mogą się poznawać i bawić ze sobą dzieci. Niestety w Ustce namiot należy do Lecha  - jakie piwo, takie  funkcjonowanie namiotu - z gorszym jeszcze się nie spotkałem. Właściwie namiot nie był wykorzystywany,  przez cały tydzień stał pusty (no chyba że organizowali  imprezy  po północy), a życie toczyło się przy barze z boku namiotu. Udanym pomysłem był taras widokowy ze stolikami nad barem, ale cóż z tego skoro postawili tam głośniki, które wieczorami waliły dźwiękiem wprost w ludzi - mało kto potrafił tam wysiedzieć. Na stolikach reklamowali rzeczy, których nie można było dostać w barze, bo nie mieli składników, a jak coś się skończyło na początku weekendu to do końca naszego pobytu  było już niedostępne,  nawet gdy chodziło o flagowy produkt tego browaru. Ogólnie straszna żenada!
Na drugiej plaży (zachodniej) byliśmy tylko raz, na rekonesans przy pochmurnej pogodzie. Z pewnością jest tam mniej ludzi, ale  nie widzieliśmy żadnej infrastruktury. 
Jeśli chodzi o  usteckie atrakcje, to patrząc od wschodu najdalej wysunięty jest park linowy w lesie wydmowym. Obok znajduje się nowoczesny plac zabaw. Dalej, idąc wzdłuż plaży stoi betonowa wieża wojskowa, zamieniona na widokową.  Potem zaczyna się właściwa promenada. Pośród barów,  restauracji i straganów jest tu kilka obiektów turystycznych typu muzeum minerałów, akwarium oraz  kino ileśtam D. Wieczorami odbywają się tu oczywiście amatorskie pokazy i minikoncerty, ale nie ma tego za wiele (głównie wszechobecni Indianie i jakiś głupawy clown, raczej nie dla dzieci). Na końcu stoi latarnia morska, czynna do zachodu słońca, a za nią ruchomy most, pozwalający przekroczyć kanał portowy i dostać się do wesołego miasteczka, dmuchańców, kilku smażalni, a przede wszystkim  bunkrów i drugiej plaży.  Most jest ustawiany jako kładka dla pieszych tylko raz, o każdej pełnej godzinie. Lepiej o tym pamiętać i nie przechodzić na drugą stronę, bez celu, bo trzeba będzie czekać ok. 45 minut  na możliwość powrotu (droga naokoło jest bardzo długa). Obok latarni są jeszcze falochrony, które można uznać za molo spacerowe, tym bardziej że postawiono tam  symbol miasta - pomnik Syrenki Usteckiej. Polecam iść tam przy większych falach, efektownie rozbijają się one o kamieniste  brzegi falochronu.   Kierując się spod latarni do góry, w kierunku centrum miasta miniemy po prawej port ze smażalniami i rejsami wycieczkowymi, a po chwili po lewej strefę  odnowionych budynków szachulcowych - oby cała Ustka tak wypiękniała. Dalej przy głównej ulicy znajduje  Muzeum Ziemi Usteckiej.  Cofając się do ulicy Chopina, równoległej z plażą, dojdziemy do namiotu z konstrukcją do zabaw dla dzieci z basenami kulkowymi, zjeżdżalniami itp., a kawałek dalej Family Park z  wielkimi dmuchańcami.
Położenie miasta daje także możliwość wypadu w najbliższe okolice do innych ciekawych atrakcji, np. podczas złej pogody. I tak przy średniej aurze można zrobić wycieczkę na wydmy: czołpińską i  orzechowską, na latarnię morską w Czołpinie, do Doliny Charlotty, skansenu w Klukach, a podczas deszczu do zamku w Słupsku czy na basen Redzikowie.
Kilka praktycznych informacji:
- Jeśli chcemy zrobić zakupy, najlepiej wybrać się na plac Wolności, ok. 300 m od plaży, gdzie mieści się rynek warzywno-owocowy oraz kilka sklepów.
- W Ustce obowiązuje strefa płatnego parkowania z opłatami wzrastającymi z każda godziną, można jednak wykupić bilet całodzienny za 15 zł.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
lipiec 2014
ustka4
Widok z falochronu - mola
Ruchomy most
Nadciąga ulewa
I po deszczu
Zmierzch nad Bałtykiem

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Ustka w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Ustka wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.

Sprawdzone i polecane (rozwiń)