Dojście do morza

SŁOWIŃSKI PARK NARODOWY - Ruchoma wydma Czołpińska

 
6.0 (2)
  6780 1

SŁOWIŃSKI PARK NARODOWY - Ruchoma wydma  Czołpińska

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Nazwa atrakcji
Ruchoma wydma Czołpińska
  • Atrakcja całoroczna

Wydma Czołpińska położona jest w zachodniej części Słowińskiego Parku Narodowego, przy niezamieszkałej osadzie Czołpino. Jest to wydma ruchoma - stale przesuwa się w kierunku wschodnim z prędkością 2-10 m. Jej wysokość dochodzi do 40 m. Można się do niej dostać wchodząc na szlak czerwony ze śródleśnego parkingu w Czołpinie lub od strony brzegu Bałtyku.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Jedyny moment, gdy pojawiło się nieco więcej ludzi
Widok z wydmy na Bałtyk w deszczu
Leśny szlak do wydmy
Wydmy
W oddali latarnia morska
Dojście do morza

Filmy

Fandron Emil Roda - Słowiński Park Narodowy, Czołpino, marzec 2022.

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

tel. +48 59 811 72 04 (Słowiński Park Narodowy) kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Słowiński Park Narodowy (woj. Pomorskie) - Ruchoma wydma Czołpińska

format D: N54.7226618°,  E17.2562599°
format DM: 54° 43.359708'N, 17° 15.375594'E 
format DMS: 54° 43' 21.58''N, 17° 15' 22.54''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
6.0(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Coś pięknego! Magia w czystej postaci. Można zrobić pętlę zachodząc plażą do latarni morskiej i wrócić lasem na parking. Wymaga to jednak trochę wysiłku

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
8 i 10 lat
Data pobytu
lipiec 2022
M
Ocena atrakcji
 
6.0
Do Czołpina wybraliśmy  się 2 lata po wyprawie na wydmy z Łeby. Przyjechaliśmy w podobną, pochmurną  pogodę i jest to chyba dobre rozwiązanie, bo wędrówka po piaszczystych górach jest dość męcząca. Nie mieliśmy więc  problemów z poceniem się czy parzącym w stopy piaskiem (najlepiej chodzić na bosaka), ale niestety czasem zmagaliśmy się z mżawką. 
Całe Czołpino to jedynie leśny parking z barem i kasą. Dojście stąd na wydmy jest krótsze, tańsze i mniej oblegane niż od strony Łeby, ale po drodze brak dodatkowych atrakcji. Wszelkie opłaty uiszczamy na  parkingu  - za samochód  i za wejście do parku narodowego dla poszczególnych osób. Z parkingu do pierwszego piachu mamy do przejścia  ok. 1,5 km. Jest to ładny szlak - dookoła chroniony las, torfowiska, zwalone drzewa, gdzieniegdzie stoją jednak kałuże i jest błoto. 
Wydma Czołpińska jest nieco inna od Łąckiej, bardziej zarośnięta i turysta ma tu mniej luzu - cały czas jesteśmy ograniczeni ogrodzeniem z palików i liny. Jednak wielkie góry piasku w polskim krajobrazie są tak niezwykłe, że trochę roślinności nie przeszkadza i chyba każdy jest oczarowany quasi-pustynnymi widokami. Trasa prowadzi nad samo morze, choć widać go dopiero ze wzniesienia po przejściu  ok. 1 km. Trzeba koniecznie dojść przynajmniej do tego miejsca, bo jest to niejako ukoronowanie szlaku przez wydmę. My doszliśmy na sam brzeg Bałtyku i nie żałowaliśmy - plaża jest tu bardzo szeroka  i ładna, a ludzi dosłownie garstka. Powrót był jednak dość trudny dla syna,  przeszliśmy z 7 km, a pokonywanie wydm to nieustanna wspinaczka i schodzenie, nie jest więc łatwo dla małych nóżek. W sumie wszyscy byliśmy zmęczeni i nie poszliśmy już do widocznej w oddali latarni morskiej, co mieliśmy pierwotnie w planie (1,5 km z tego samego parkingu lub 3 km znad Bałtyku). Zregenerować siły pomógł nam  wspomniany bar na parkingu, gdzie serwują całkiem  niezłe fastfoody i parę dań obiadowych, lody, gofry itp.
Tak więc mimo nie najlepszej pogody wycieczka była bardzo udana - dużo wrażeń, zabawy dla malucha,  fajne zdjęcia.  Bezwzględnie ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym warte są oglądnięcia z obu stron, tylko raczej nie podczas tego samego wyjazdu.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
lipiec 2014
Zdjęcie
Jedyny moment, gdy pojawiło się nieco więcej ludzi
Widok z wydmy na Bałtyk w deszczu
Leśny szlak do wydmy
Wydmy
W oddali latarnia morska
Dojście do morza

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Słowiński Park Narodowy w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Słowiński Park Narodowy wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.