Maszynownia

GDAŃSK - Statek - muzeum "Sołdek"

 
6.0 (2)
  5080 1

GDAŃSK - Statek - muzeum "Sołdek"

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Statek - muzeum "Sołdek"
  • Atrakcja całoroczna
  • Miejsce na medal 2014

SS Sołdek to pierwszy powojenny statek wybudowany w całości w Polsce w roku 1948. SS w nazwie pochodzi z j. ang.: Steam Ship - statek parowy, natomiast Sołdek to nazwisko "przodownika pracy" ze Stoczni Gdańskiej (osiągał 206% normy), późniejszego posła na sejm z ramienia PZPR. Jako jedyny z ówczesnych statków został poświęcony. Był pierwszą z 29 podobnych pełnomorskich jednostek towarowych, zbudowanych na bazie zmodyfikowanego projektu z francuskiej stoczni w Le Havre (bardzo nowoczesną i wygodną dla załogi). Podczas budowy wykorzystano 300 000 nitów, które stanowią 6% masy całego statku. Podstawowe dane techniczne: długość 87 m, szerokość 12,3m, zanurzenie 5,35 m, nośność 2540 t, prędkość 9,5 węzła. Sołdek pływał do końca roku 1980 roku, odbywając w tym czasie 1478 rejsów morskich do 60 portów i przewożąc 3,6 miliona ton towarów, głównie węgiel i rudę żelaza, stąd tego typu jednostki określa się nazwą "rudowęglowce". Podobno oprócz właściwego ładunku, podczas każdego rejsu szmuglowano duże ilości alkoholu i papierosów, sprzedawane następnie w zagranicznych portach. Po tym jak został przekazany gdańskiemu Centralnemu Muzeum Morskiemu (obecnie Narodowe M.M.) w 1985 r. udostępniono go turystom do zwiedzania jako obiekt muzealny zacumowany przy wyspie Ołowianka na Motławie. W latach 2020-2021 Sołdek przeszedł największy od 35 lat remont i modernizację.  Statek oferuje nową multimedialną i interaktywną  ekspozycję. Czynny jest w wakacje codziennie  w godz. 10:00-18:00, poza sezonem krócej.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Jedno z pomieszczeń na statku
Widok z rufy
Modele statków
Ładownia
Maszynownia

Filmy

Statek-muzeum „Sołdek” w nowej odsłonie

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Statek-muzeum "Sołdek" - ul. Ołowianka 9-13, Gdańsk   tel. +48 58 301 86 11 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Gdańsk (woj. Pomorskie) - Statek - muzeum "Sołdek"

format D: N54.3508061°,  E18.6585755°
format DM: 54° 21.048366'N, 18° 39.51453'E 
format DMS: 54° 21' 02.90''N, 18° 39' 30.87''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
6.0(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Warto zobaczyć jako wyglądało życie na statku dalekomorskim. Świetnie przygotowany do zwiedzania obiekt. Jedna z wizytówek Gdańska.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
8/10 lat
Data pobytu
2014
Ocena atrakcji
 
6.0
Sołdek jest doskonale widoczny spod słynnego Żurawia. Jako, że woduje przy wyspie połączonej z lądem, ale od  przeciwnej strony niż centrum miasta, dostęp wymaga skorzystania z promu wodnego. Jest to mały stateczek "Motława"  pływający co 15 minut w tę i z powrotem. Opłata jest symboliczna, a krótki rejsik stanowi dodatkową atrakcję. 
Po wejściu na statek powitał nas starszy pan  w stroju marynarskim i zapytał syna o wiek. Po usłyszeniu "6", powiedział że ma dla niego niespodziankę - musi poszukać  dzwonka pokładowego i może sobie zadzwonić 6 razy. Bardzo fajny początek, tylko że  musieliśmy z dzieciakiem w pierwszej kolejności znaleźć ten dzwonek, który był pod koniec trasy, a potem wracać  się, by zobaczyć to co ominęliśmy. 
Najpierw ogląda się ładownie, w jednej jest mała ekspozycja poświęcona historii statku i jego patronowi -  bohaterowi socjalistycznej pracy (w tym film, ale mało ciekawy i w dodatku z polskimi napisami), w innej wystawa modeli statków. Potem już można powędrować korytarzami statku i przyjrzeć się każdej jego części. I właściwie wszystko jest interesujące: maszynownia, kotłownia, kajuty, kuchnia, mesa, mostek kapitański, pokład. 
Szczególne wrażenie robi maszynownia i kotłownia z bardzo wąskim przejściem  i mnóstwem rur, przewodów,  pokręteł, zaworów i różnych urządzeń. Większość ruchomych elementów jest niestety  zabezpieczona, ale można znaleźć parę rzeczy które dają się pokręcić czy przestawić, jest tu też drugi dzwonek. 
Pomieszczenia  mają oryginalne wyposażenie, można wiec sobie wyobrazić jak wyglądało życie na takim statku, choć nie wszędzie da się wejść - gdzieniegdzie trzeba zaglądać przez drzwi lub okna. Ze statku jest świetny widok na piękne nabrzeże  gdańskie, można też spoglądać na okolicę z miejsca skąd robił to kapitan statku.
Z kolei na pokładzie jest  wiele urządzeń przeładunkowych z wielkimi kołowrotami, linami i łańcuchami. Także kotwica, koło sterowe, szalupa oraz wspomniany dzwonek - oczywiście można z  niego dzwonić do woli, z czego dzieci chętnie korzystają.
Zwiedzanie Sołdka okazało się wielką frajdą dla nas - typowych szczurów lądowych. Syn był świeżo po słuchaniu  morskich przygód Dzikiej Mrówki, więc z tym większym zainteresowaniem oglądał każdy element statku. Muzeum  nie jest jednak zorganizowane idealnie - brak jest opisów, wiec o pewne rzeczy chciałoby się zapytać (np. po co wielki ster z tyłu statku),  ale obsługa jest tylko przy wejściu i w ładowni (co ma też swoje dobre strony, bo nikt nam nie przeszkadza w oglądaniu).
Z powodu braku przestrzeni i częstego chodzenia w górę  i dół zwiedzanie z  wózkiem nie jest możliwe.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
wrzesień 2014
Zdjęcie
Widok z rufy
Modele statków
Jedno z pomieszczeń na statku
Ładownia
Maszynownia

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdańsk w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdańsk wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.