Mury przedzamcza

ZAMEK KISZEWSKI - Ruiny zamku krzyżackiego

 
4.0 (1)
  8300 1

ZAMEK KISZEWSKI - Ruiny zamku krzyżackiego

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ruiny zamku krzyżackiego
  • Atrakcja całoroczna

Zamek krzyżacki powstał we wsi Stara Kiszewa w 1. połowie XIV wieku na miejscu grodu książąt pomorskich. Pracami kierowali architekci warowni malborskiej. Składał się zamku właściwego i przedzamcza. Oba człony były dobrze ufortyfikowane grubymi murami z wieżami, otoczone fosą i mokradłami. Powstanie potężnego zamku spowodowało wyodrębnienie się osady Zamek Kiszewski ze Starej Kiszewy. Podczas wojny trzynastoletniej o zamek toczyły się walki między zakonem i wojskami miasta Gdańsk. Po krótkotrwałym przejęciu warowni Gdańszczanie zniszczyli zamek właściwy, który w ruinie przetrwał do XVII wieku, by po potopie szwedzkiego zniknąć zupełnie z powierzchni ziemi. Po II pokoju toruńskim w 1466 r. Zamek Kiszewski przypadł Polsce. Dawne przedzamcze przejęło funkcje zamku i stało się siedzibą starostwa niegrodowego. W okresie zaborów Prusacy wyburzyli część przedzamcza i postawili dwór, neogotycką wieżę w narożniku płd.-zach oraz nowe budynki folwarczne. Z czasów krzyżackich przetrwały mury obwodowe, piwnice i zabudowania przedzamcza, z polskich renesansowa brama i wieża przybramna. I to wszystko można oglądać do dzisiaj. Budowla jest rękach prywatnych i powoli restaurowana, ale równocześnie udostępniana dla turystów przez samego właściciela, który mieszka we dworze i gdy tylko ma taką możliwość zamienia się w przewodnika. Najpewniej jest przyjechać w weekend lub umówić się telefonicznie.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Widok na wieżę z fosy
Zdjęcie
Piwnica
Renesansowa brama
Mury przedzamcza

Filmy

Lukas Pol - Ruins Of The Kiszewski Castle | Stara Kiszewa 1316 | short movie 22.09.2019r.

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Zamek Krzyżacki - ul. Zamkowa, Zamek Kiszewski   tel. +48 58 687 68 87 kliknij numer, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Zamek Kiszewski (woj. Pomorskie) - Ruiny zamku krzyżackiego

format D: N53.9845983°   E18.1940051°
format DM: 53° 59.075898'N 18° 11.640306'E 
format D M S:   53° 59' 04.55''N   18° 11' 38.42''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie
Możesz też wytyczyć do niej trasę
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
Miejscowość o wszystko mówiącej nazwie Zamek Kiszewski znajdowała się na naszej trasie nad morze, wstąpiliśmy więc aby zobaczyć krzyżacką warownię. Teren jest prywatny i ogrodzony, przy bramie znajduje się dzwonek. Chwilę poczekaliśmy aż właściciel mógł do nas wyjść i zaczęliśmy zwiedzanie. W międzyczasie pojawiły się jeszcze dwie inne osoby.  Ruiny można oglądać na 2 sposoby: samemu z krótkim komentarzem gospodarza lub razem z nim - wtedy oprowadza turystów i opowiada o każdym ciekawym miejscu. Zdecydowanie trzeba wybrać tę drugą opcję, bo po prostu zobaczymy i dowiemy się znacznie więcej. Opłaty są umowne, jakieś 5-10 zł, można dać więcej - wszystko idzie na odnowę zabytku. 
Właściciel to starszy, miły pan -  prawdziwy pasjonat. Bardzo podobało mi się jak opowiadał o swoim zamku, cały czas konkretnie na temat, żadnych głupot. Najcenniejszym obiektem jest dziś dawna brama na przedzamcze wraz z wieżą, zbudowana za czasów polskiego panowania. Gospodarz pokazuje w niej ładne sklepienie gwiaździste. Natomiast największy budynek to pruski dwór, który postawiono na murach przedzamcza. Nie zwiedza się go, bo to marny zabytek no i mieszkanie gospodarza. 
Po zamku właściwym nie zostało niestety nic, właściciel jednak zadbał o oczyszczenie terenu i fos oraz wyeksponowanie kopca zamkowego. Więc, mimo że poza starodrzewiem nic na nim nie ma, to wygląda całkiem ładnie, otoczony nawodnioną fosą  i ozdobnymi krzewami. 
Po wejściu na tyły dworu znajdziemy się na dziedzińcu przedzamcza. Tutaj przetrwało znacznie więcej z dawnej budowli krzyżackiej. Widać cały obwód murów obronnych, a także fundamenty i piwnice budynków, odsłonięte przez właściciela. Niestety, a może stety jest to też plac budowy i akurat pracowały jakieś obrabiarki czy szlifierki i nasz maluch znalazł wreszcie coś dla siebie - był tym oczywiście znacznie bardziej zainteresowany niż samym zamkiem. Potem jeszcze przyszło całe stadko małych kotów i dalej już musiałem kontynuować zwiedzanie sam. Gospodarz opowiada jak odkrywał stare mury pod budynkami pruskiego folwarku, który wyburzył, wpuszcza do tajemniczej kamienno-ceglanej piwnicy, przedstawia ciekawe teorie co podzamcze mogło kiedyś mieścić.
Chciałbym tu wrócić za 10 lat, aby zobaczyć postępy  przy odsłanianiu dawnej warowni krzyżackiej, na razie nie jest to wielka atrakcja, ale z pewnością warto wstąpić mając Zamek Kiszewski po drodze.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed wielu lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
4 lata
Data pobytu
lipiec 2012
Zdjęcie
Widok na wieżę z fosy
Zdjęcie
Piwnica
Renesansowa brama
Mury przedzamcza

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Zamek Kiszewski w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Zamek Kiszewski wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.