Wnętrze Baszty

SŁUPSK - Baszta Czarownic

 
2.5 (2)
  6759 1

SŁUPSK - Baszta Czarownic

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Baszta Czarownic
Aktualne ceny
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Baszta w obwodzie średniowiecznych murów obronnych Słupska powstała na początku XV wieku. Zbudowana na rzucie półkola, była otwarta od strony miasta i posiadała 4 kondygnacje, z których tylko dolna miała strop (reszta była sklepiona za pomocą drewna). W XVII wieku, po wprowadzeniu bardziej nowoczesnego systemu obrony, baszta została zabudowana i przeznaczona na więzienie, przede wszystkim dla kobiet oskarżonych o uprawianie magii i czarów, stąd jej nazwa. Uwięzione były tu poddawane torturom i nierzadko palone na stosie. Do roku 1650 wykonano w Słupsku 18 takich wyroków. W XIX wieku baszta stała się magazynem, a następnie służyła jako mieszkanie. Uszkodzona przez Sowietów podczas II wojny św. odrestaurowana została na cele wystawiennicze w latach 70-tych XX wieku. Obecnie budowla jest zamknięta ścianą ze szkła i zarządzana przez Bałtycką Galerię Sztuki Współczesnej. Wystawy czasowe organizowane przez tę instytucję można oglądać codziennie poza poniedziałkami w godz. 10:00-18:00.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Mury miejskie i Baszta Czarownic
Wnętrze Baszty

Filmy

Baszta Czarownic - Krótki Film Dokumentalny | Zabytkomania 2017

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Zachodnim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Baszta Czarownic - al. Francesco Nullo 8, 76-200 Słupsk   tel. +48598412621 kliknij numer, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Słupsk (woj. Zachodniopomorskie) - Baszta Czarownic

format D: N54.465466° E17.0340659° 
format DM:     54°27.92796'N 17°2.043954'E 
format DMS: 54°27'55.68''N 17°02'02.64''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie
Możesz też wytyczyć do niej trasę
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
2.5(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
2.0
Byłem widziałem i nie podobała mi się. Szkoda miejsca z tak ciekawą przeszłością na "sztukę" w bardzo dużym cudzysłowie...
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed wielu lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Data pobytu
sierpień 2012
Ocena atrakcji
 
3.0
Baszta Czarownic leży niedaleko zamku słupskiego. Można więc ją zobaczyć wraz z resztkami murów miejskich przy okazji zwiedzania muzeum. 
Wyróżnia się nie tylko nazwą, ale i wyglądem, choć raczej w negatywnym sensie. Przeszklenie całej ściany baszty od strony miasta to trochę kontrowersyjne unowocześnienie  gotyckiego zabytku, ale ogólnie wygląda nieźle.
Budowlę można także oglądać wewnątrz, ale nie jest to w ogóle atrakcja dla dzieci, ani nawet większości ludzi. Raczej tylko dla wąskiego grona osób ceniącego sztukę współczesną  oraz miłośników średniowiecznej architektury. Ci pierwsi mogą oglądać ekspozycje czasowe Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej, a drudzy 500-letnie mury budowli obronnej. 
Baszta ma udostępnione 3 kondygnacje. Ja trafiłem na jakiś multimedialny pokaz. Na każdym piętrze był projektor i ekran, na którym leciał niezwykle nudny film z jeszcze bardziej nudną muzyką. Ceglane ściany także nie robią specjalnego wrażenia, interesujące są tylko głębokie otwory prowadzące do dawnych strzelnic. Nie warto było jednak za to płacić 6 zł.

Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed wielu lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
baszta ciekawa ze względu na historię i wygląd
- Wady
tylna ściana ze szkła
wnętrze mało interesujące
Wiek dziecka/i
4 lata
Data pobytu
lipiec 2012
Zdjęcie
Mury miejskie i Baszta Czarownic
Wnętrze Baszty

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Słupsk w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Słupsk wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.