Wnętrza zamku

SŁUPSK - Zamek Książąt Pomorskich

 
5.0 (1)
  8993 2

SŁUPSK - Zamek Książąt Pomorskich

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek Książąt Pomorskich
Aktualne ceny
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Zamek w Słupsku zbudowano nad rzeką Słupia z inicjatywy księcia pomorskiego Bogusława X w 1507 roku. Gotycką budowlę przebudowano pod koniec XVI wieku w stylu renesansowym. Po przejściu Słupska pod panowanie Brandenburgii zamek podupadł, a w XVIII wieku został zamieniony przez Prusaków na koszary wojskowe. Pożar w 1821 roku spowodował dalszą degradację budowli, która stała się magazynem zbożowym. Po II wojnie św. przeprowadzono remont i restaurację zabytku przywracając mu wygląd z XVI wieku. Podobnie postąpiono z przyzamkowym młynem, który działał jeszcze w 1964 roku. Od 1965 roku w zamku funkcjonuje Muzeum Pomorza Środkowego, a 3 lata później w młynie powstał Dział Etnograficzny muzeum. Muzeum posiada stałe ekspozycje poświęcone Witkacemu, sztuce Pomorza od XIV do XVIII wieku, pamiątkom po książętach pomorskich, przeszłości Słupska i okolic. Młyn zamkowy prezentuje sztukę ludową Pomorza. Placówka czynna jest codziennie z wyjątkiem poniedziałków, a poza sezonem także i wtorków.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Ekspozycja religijna
Zamek i młyn
Wnętrze młyna
Urządzenia młyna i kanał wodny
Wnętrza zamku

Filmy

Sekrety Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku - drzwiczki w sali ze Skarbami Książąt Pomorskich

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Zachodnim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku - ul. Dominikańska 5-9, Słupsk   tel. +48 59 842 40 81 kliknij numer, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Słupsk (woj. Zachodniopomorskie) - Zamek Książąt Pomorskich

format D: N54.4640393° E17.0345271° 
format DM:     54°27.842358'N 17°2.071626'E 
format DMS: 54°27'50.54''N 17°02'04.30''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie
Możesz też wytyczyć do niej trasę
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Zamek w Słupsku to obecnie muzeum z dosyć różnorodną ekspozycją. Wygląd zewnętrzny raczej nie zachwyca - nie jest to warowna budowla z basztami,  czy otoczona murem ze strzelnicami, lecz otynkowany na biało i stosunkowo niewielki budynek z wieżą po środku elewacji frontowej. Wraz  z całym otoczeniem prezentuje się jednak ciekawie.
Muzeum zamkowe należy do archaicznych instytucji, gdzie turyści są nieustannie śledzeni czujnym spojrzeniem licznych pań muzealniczek, które czuwają nad prawidłowym zachowaniem i przestrzeganiem regulaminu zwiedzania. I tak naszemu doszczętnie znudzonemu dziecku dostała się reprymenda za dotknięcie liścia rośliny rosnącej w doniczce! Na moje pytanie cóż to za "eksponat" i jak bardzo jest cenny usłyszeliśmy, że roślin podobnie jak eksponatów nie można dotykać, bo żyją! 
Cóż, mimo takiego nastawienia do turystów trzeba przyznać, że oferta muzeum jest bardzo bogata (rozłożona w dwóch budynkach), a wszystko za jedyne 10 zł. Nie jest to jednak miejsce dla dzieci. W miarę możliwości lepiej zostawić je z kimś albo rodzice powinni zwiedzać muzeum na zmianę. O ile na parterze są jeszcze jakieś interesujące rzeczy jak broń,  sarkofagi książąt pomorskich, ich szaty trumienne czy jakieś stare przedmioty  to wyżej raczej  nic już ich nie zainteresuje. A jest tam całe piętro z figurami i rzeźbami religijnymi pochodzącymi z pomorskich kościołów (w tym kilka nawet z XIV wieku), dawne wyposażenie: obrazy, szafy, kredensy, krzesła i inne meble. Najwyżej jest unikatowa wystawa poświęcona Stanisławowi  Ignacemu Witkiewiczowi. Prezentowane są głównie portrety wykonane przez artystę, jest też kilka rysunków,  zdjęć, książek, ale najlepszy jest regulamin firmy portretowej Witkacego - można się trochę pośmiać. To wszystko było  całkiem ciekawe, ale z marudzącym dzieciakiem na karku nie mieliśmy  czasu na dokładne oglądanie. Było jeszcze piętro ze sztuką współczesną, ale trudno odgadnąć co tam prezentowano.
Druga część ekspozycji w mieści się Młynie Zamkowym. Jest to budynek przed zamkiem, który  pełnił swoją rolę od średniowiecza do lat 60-tych XX wieku. Obecnie na dwóch kondygnacjach jest tam urządzona  wystawa etnograficzna, ale wciąż można zobaczyć na zewnątrz wodę przepływająca przez młyn i jakieś żelazne urządzenia mogące zainteresować dzieciaki. Wnętrze młyna przypomina skansen. Są tam zrekonstruowane pomieszczenia dawnych domostw na Pomorzu, stroje różnych grup etnicznych, współczesna sztuka religijna itp. 
Kolejny budynek kompleksu zamkowego to spichlerz. Działa tam herbaciarnia i organizowane są wystawy czasowe. Można wpaść na herbatkę po zwiedzaniu muzeum. Poza tym w pobliżu jest nieudostępniana dla turystów wysoka wieża w fortyfikacjach miejskich - Brama Młyńska. 

Zamek leży w centrum miasta, ale nie jest widoczny z rynku. Trzeba się kierować znakami lub mapą.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed wielu lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
dużo ekspozycji
niskie ceny biletów
eksponaty nawet z XIV wieku
- Wady
nieciekawy wygląd i brak cech obronnych zamku
muzeum nudne dla dzieci
rygor znany ze starych socjalistycznych placówek
Wiek dziecka/i
4 lata
Data pobytu
lipiec 2012
Wnętrza zamku

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Słupsk w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Słupsk wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.