Widok na Bałtyk i buczek po lewe

OSETNIK - Latarnia morska Stilo

 
6.0 (1)
  12816 1

OSETNIK - Latarnia morska Stilo

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Latarnia morska Stilo

Latarnia Stilo stoi na wzgórzu o wysokości 41 metrów npm, oddalona jest o 900 m od morza. Znajduje się w herbie gminy Choczewo. Jest wysoka na 33,40 m, a zasięg światła to: 43 km. Została zbudowana z żeliwnych płyt na początku XX wieku. Posiada charakterystyczne trójbarwne malowanie. W 1972 roku dzięki tej latarni i jej obsłudze, dokonano sprawnej akcji ratunkowej duńskiego statku, który z powodu awarii silnika osiadł na mieliźnie. Obecnie jest własnością Urzędu Morskiego w Gdyni i od 1992 roku w pełni udostępniona dla turystów od maja do końca września, w godzinach: od 10.00 do 19.00 (poza sezonem do 17.00) z przerwą między godz. 14 a 15 (poza sezonem 13 a 14).

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

W drodze do Stilo
OSETNIK - Latarnia morska Stilo
Widok na Bałtyk i buczek po lewe
Tu widać wydmę i jezioro Sarbsko
Widok na południe

Filmy

Lukasz Bemka - Latarnia morska Stilo

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Latarnia Morska Stilo, ul. Morska 25, Sasino   tel. +48 58 676 33 06 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Osetnik (woj. Pomorskie) - Latarnia morska Stilo

format D: N54.7867863°,  E17.7337682°
format DM: 54° 47.207178'N, 17° 44.026092'E 
format DMS: 54° 47' 12.43''N, 17° 44' 01.57''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Aby dostać się do latarni morskiej Stilo trzeba kierować się na małą miejscowość Osetnik. Tam znajduje się kilka płatnych parkingów i początek szlaku pieszego. My zatrzymaliśmy się na ostatnim parkingu (7 zł za cały dzień), już za końcem asfaltowej drogi. Jest duży, a obok znajduje się restauracja serwująca rybki i nie tylko, z malutkim placem zabaw. Tuż przy nim rozpoczyna się jedna z tras do latarni. Jest ona miejscami mocno piaszczysta i pofałdowana. Raz z górki, raz pod górkę po zalesionych wydmach, bardzo zresztą urokliwych. Stąd przejazd wózkiem czy rowerem może być trudny. Jednak do Stilo prowadzi wiele dróg, trzy na pewno. Widzieliśmy rowerzystów na ścieżce po lewej stronie, biegnie tam prawdopodobnie szlak rowerowy z Łeby i nim najlepiej jechać z wózkiem. Po niecałym kilometrze docieramy do trójkolorowej latarni. Jest bardzo wysoka, więc spodziewamy się niesamowitych widoków. Przy wejściu jednak czytamy, że wstęp dla dzieci powyżej 4 lat, co mnie trochę zdenerwowało - znowu dyskryminacja maluchów! 
Aby nikt się nas nie czepiał kupiliśmy synowi bilet ulgowy, choć do 4 lat jeszcze mu odrobinę brakowało. Chyba nie było to potrzebne, bo widzieliśmy ludzi z jeszcze młodszym dzieckiem na rękach wchodzących bez przeszkód. Jak się jednak okazało, obsługa wie co robi. Widok z latarni jest tak rozległy, że dzieciaki są mocno wystraszone. Po jednej rundce dookoła tarasu na latarni musieliśmy się rozdzielić i jedno z nas stało z synem w środku na niższej kondygnacji, gdy inne podziwiało panoramę okolicy. A widok na Bałtyk, lasy z wydmą i jezioro Sarbsko w oddali jest wprost zachwycający! Koniecznie trzeba przyjechać tu  przy dobrej pogodzie i mieć lornetkę. Nad brzegiem morza można zobaczyć dziwną ceglaną wieżę, wystającą spośród drzew. Jest to nieużywany już nautofon czyli buczek ostrzegający przed mgłą. 
Niestety turystów przybyło do Stilo tak wielu, że w pewnej chwili zrobił się taki tłok, iż nie można się było swobodnie poruszać po tarasie. Wtedy aby zmienić miejsce trzeba czekać aż wszyscy  synchronicznie przesuną się o kilka kroków. Ale to chyba tylko chwilowy korek.
W latarni na półpiętrach prezentowana jest ekspozycja o tego typu budowlach oraz wystawy czasowe (my trafiliśmy na malarstwo współczesne), a na zewnątrz jest sklepik, gdzie można kupić coś do jedzenia i picia.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
wspaniały widok z latarni
wystawy wewnątrz
dojście przez ładne, zalesiona wydmy
- Wady
płatny parking
duży tłok
Wiek dziecka/i
4 lata
Data pobytu
lipiec 2012
OSETNIK - Latarnia morska Stilo
W drodze do Stilo
OSETNIK - Latarnia morska Stilo
Widok na Bałtyk i buczek po lewe
Tu widać wydmę i jezioro Sarbsko
Widok na południe

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Osetnik w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Osetnik wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.