GDAŃSK - Europejskie Centrum Solidarności

GDAŃSK - Europejskie Centrum Solidarności

 
6.0 (1)
New   65 0

GDAŃSK - Europejskie Centrum Solidarności

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Europejskie Centrum Solidarności
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę
Europejskie Centrum Solidarności (ECS) zostało powołane w 2007 roku w Gdańsku w wyniku porozumienia między Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwem Pomorskim, Miastem Gdańsk, Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym "Solidarność" i Fundacją Centrum Solidarności.
Deklarowanym celem działalności ECS jest "upowszechnienie dziedzictwa Solidarności w Polsce i innych krajach oraz czynne uczestnictwo w budowie tożsamości europejskiej". Placówka jest jednak krytykowana m.ni. za skrajne upolitycznienie oraz bizantyjskie pensje dyrekcji kontrastujące z ogromnymi stratami jakie co roku przynosi. W 2019 r. przedstawiciele NSZZ "Solidarność" zawiesili prace swoich przedstawicieli w organach Centrum. Związek zakazał też Centrum używania swojego logo i korzystania z archiwum.
Siedzibą Centrum jest stylizowany na statek budynek przy placu Solidarności, w pobliżu Pomnika Poległych Stoczniowców i bramy do Stoczni Gdańskiej. Posiada 5 pięter i zajmuje powierzchnię około 1 hektara. Duża część jest przeznaczona na cele wystawiennicze. Na szczycie siedziby znajduje się taras widokowy, na którym z wysokości 25 metrów można oglądać tereny dawnej Stoczni Gdańskiej i stare miasto.
ECS oferuje nowoczesną multimedialną wystawę stałą na powierzchni 3 tys. m2, podzieloną na 7 sekcji na 2 kondygnacjach, poświęcona historii Solidarności oraz wystawy czasowe. Małe dzieci (do 10 lat) mają możliwość przebywać w sali zabaw o powierzchni 400 m kw, po wykupieniu dodatkowego biletu. Ekspozycja ECS została uhonorowana Nagrodą Muzealną Rady Europy (2016) i Nagrodą Dziedzictwa Europejskiego Europa Nostra (2021).
ECS jest otwarte dla zwiedzających przez cały rok. W sezonie (X-IX) w godz 10–19 (pn.-pt.) i 10-20 (sb.-ndz.). Istnieje opcja zakupu biletów online. Parking dla zwiedzających gratis (do 4 godzin).

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

GDAŃSK - Europejskie Centrum Solidarności
W suwnicy Anny Walenytynowicz
GDAŃSK - Europejskie Centrum Solidarności
Pokój PRL-owski
Ekspozycja o pacyfikacji opozycji
GDAŃSK - Europejskie Centrum Solidarności
GDAŃSK - Europejskie Centrum Solidarności
Książka Skarg i Wniosków
Taras widokowy
Widok z tarasu

Filmy

Gdańsk - Europejskie Centrum Solidarności

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Europejskie Centrum Solidarności - pl. Solidarności 1, Gdańsk   tel. +48 58 772 40 00 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Gdańsk (woj. Pomorskie) - Europejskie Centrum Solidarności

format D: N54.3610013°,  E18.6493993°
format DM: 54° 21.660078'N, 18° 38.963958'E 
format DMS: 54° 21' 39.60''N, 18° 38' 57.84''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Centrum Solidarności to ogromny budynek z ogromną przestrzenią w środku i ogromnym tarasem widokowym na dachu. Właściwie wszystko jest tu ogromne. Wnętrza również są efektowne, w industrialny wystrój wkomponowano sporo roślinności. Widać, że nie szczędzono środków, aby budowla wyglądała okazale. Dziwi mnie jednak czemu nie zaadaptowano na ten cel oryginalnych budynków stoczniowych, które marnują się i popadają w coraz większa ruinę.

Podziemny parking jest darmowy, tylko bilet parkingowy trzeba okazać w kasie, przy zakupie biletu wstępu na ekspozycję.
Zwiedzanie odbywa się z w liczonym w cenę audio-przewodnikiem. Można zdecydować się na wersję długą lub krótką. Wybraliśmy krótką (1,5 godziny), bo córka w wieku przedszkolnym została w sali zabaw i pozostawienie jej tam na 3 godziny nie wchodziło w grę. Nie zmienia to faktu, że i tak cała nasza wizyta w ECS trwała prawie 3 godziny.

Wystawa jest przygotowana na najwyższym poziomie. Efektownie i w sposób przyciągający uwagę. Na każdym kroku mamy jakiś element multimedialny, panele wideo umieszczane są gdzie się tylko da, jest też wiele stanowisk odsłuchowych.
Zwiedzający mogą przenieść się w szarzyznę PRLu. Widzimy typowe socjalistyczne mieszkania, wnętrze zakładu pracy, poznajemy konsekwencje przeciwstawiania się czerwonemu reżimowi.
Odtworzono np. stanowisko pracy Anny Walentynowicz na suwnicy. Na szybie w kabinie urządzenia oglądamy film z legendą Solidarności.
W zrekonstruowanej sali obrad "okrągłego stołu" mamy okazję przy nim usiąść, poznać szczegółowe dane na panelach LCD, a nawet stanąć za kamerą filmującą obrady, w której odtwarzany jest kolejny film.
Bardzo interesująca jest ściana z pudeł, w których umieszczono panele video i informacje o poparciu dla Solidarności w różnych krajach świata. Są więc unikatowe materiały o pomocy i manifestacjach w takich krajach jak Indie, Peru czy Japonia.
Poczesne miejsce zajmują słynne tablice z 21 postulatami strajkujących robotników.
Z ciekawszych eksponatów jest pojazd milicyjny Star do przewożenia ZOMO-wców jak i aresztowanych, w środku odtwarzany jest oczywiście film. Z innych pojazdów stoi tu również papieski papamobile.
Perełką jest prawdziwa książka skarg i wniosków z jakiegoś sklepu. Wpisy w niej są naprawdę komiczne, szkoda że treść nie jest opublikowana cyfrowo, bo czasem ręcznie pisany tekst jest mało czytelny.

Mimo bogatej ekspozycji placówka nie wyczerpała tematu, przedstawia wyidealizowany obraz Solidarności. Nie znajdziemy tu informacji o skali infiltracji przez służby specjalne. Panuje bezrefleksyjny kult Lecha Wałęsy, a przeciwników porozumień okrągłostołowych potraktowano marginalnie.
Ogólnie jednak wystawa jest dobrze przemyślana. Koncepcja oprowadzania zwiedzających przez audio-przewodnika sprawdza się. Narrator, którym jest anonimowy, młody uczestnik wydarzeń na Wybrzeżu opowiada historię, która powinna być zrozumiała nawet dla osób niezorientowanych w temacie Solidarności i realiach PRL.
Audioguidy działają poprawnie, nie szwankują. Z urządzeń multimedialnych w paru miejscach zawodziły stanowiska odsłuchowe. Generalnie przesadzono z ich ilością i z czasem się nudzą.

Możliwość pozostawienia małych dzieci w sali zabaw jest bardzo przydatna. Córce bardzo się tam podobało.
Po zwiedzaniu warto wyjechać windą na samą górą, gdzie można spojrzeć na Gdańsk z tarasu widokowego. Jest to właściwie cała kondygnacja bez dachu. Są alejki, ławki, roślinność...

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 i 14 lat
Data pobytu
lipiec 2022
GDAŃSK - Europejskie Centrum Solidarności
GDAŃSK - Europejskie Centrum Solidarności
W suwnicy Anny Walenytynowicz
GDAŃSK - Europejskie Centrum Solidarności
Pokój PRL-owski
Ekspozycja o pacyfikacji opozycji
GDAŃSK - Europejskie Centrum Solidarności
GDAŃSK - Europejskie Centrum Solidarności
Książka Skarg i Wniosków
Taras widokowy
Widok z tarasu

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdańsk w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

   

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdańsk wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.