Baptysterium

GDAŃSK - Bazylika Mariacka

 
6.0 (1)
New   69 0

GDAŃSK - Bazylika Mariacka

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Bazylika Mariacka
  • Atrakcja całoroczna

Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku powstała w latach 1343-1360. Obecny kształt uzyskała na przełomie XV/XVI wieku. Jest to gotycka budowla na planie nieregularnego krzyża łacińskiego z masywną wieżą - dzwonnicą o wysokości 82 metrów. Kościół ozdabia 8 zwieńczonych iglicami narożnych wieżyczek. Mógł pomieścić nawet 20 tys. wiernych i jest uznawany za największą świątynię średniowieczną wybudowaną z cegły. Aktualnie jest trzecią najobszerniejszą świątynią ceglaną na świecie. W XVI wieku na fali reformacji w Prusach kościół został zamieniony na luterański (aż do 1945 r.). Wśród zmian jakich dokonali protestanci była m in. likwidacja polichromii ściennych poprzez zamalowanie ścian na biało. Podczas II wojny św. budowla została poważnie uszkodzona, zniszczono m.in. największy dzwon z poł. XV w. Odbudowana świątynia została oddana wiernym w 1955 r. 10 lat później papież Paweł VI podniósł ją do godności bazyliki mniejszej. Najcenniejsze wyposażenie bazyliki to gotyckie ołtarze z ołtarzem głównym (1517 r). przedstawiającym scenę koronacji Najświętszej Marii Panny, sakramentarium z 1482 r., XV-wieczna figura tzw. Pięknej Madonny Gdańskiej, Tablica Dziesięciorga Przykazań z 1490 r. Szczególnym dziełem sztuki i zabytkiem techniki jest zegar astronomiczny z 1470 r. Urządzenie o wysokości 14 m było podobno największym zegarem na świecie, składało się z trzech kondygnacji: kalendarium, planetarium i teatru figur. Po remoncie przywrócono działanie teatru. Codziennie o 11:57 można oglądać 3-minutowy pokaz ruchomych postaci (Adam i Ewa, apostołowie, ewangeliści, aniołki). Towarzyszą im odgłosy fanfar i hymnu organowego.
Wieża kościelna, jako punkt widokowy, jest dostępna dla turystów odpłatnie. Wejście prowadzi po 409 stopniach. Samo wnętrze Bazyliki Mariackiej można zwiedzać bezpłatnie, codziennie przez cały rok w godz. 8:30 – 17:30 (w wakacje dłużej), poza porami nabożeństw. Wstęp na wieżę w godz. 11:00 - 16:00 i 10:00-18:00 (weekendy).

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Widok z ulicy
Baptysterium
Wnętrze bazyliki - katedry
Wnętrze kościoła
Zegar astronomiczny z XV w.
Jedna z płyt nagrobnych
Kaplica św. Elżbiety z XV-wiecznym wyposażeniem
Średniowieczna klatka schodowa w wiezy
Szersza część wieży
Nad sklepieniem bazyliki
Widok z wieży
Widok z wieży

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Konkatedralna Bazylika pw. Wniebowzięcia NMP - ul. Podkramarska 5, Gdańsk   tel. +48 512 645 020 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Gdańsk (woj. Pomorskie) - Bazylika Mariacka

format D: N54.3497972°,  E18.6527145°
format DM: 54° 20.987832'N, 18° 39.16287'E 
format DMS: 54° 20' 59.27''N, 18° 39' 09.77''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Kościół to ogromna bryła wciśnięta w gęstą zabudowę starego miasta. Z wysoką wieżą trudno objąć ją obiektywem. Mimo to wnętrza nie oczarowują. Spodziewałem się czegoś bardziej majestatycznego. Białe, często gołe ściany, nie kojarzą się z gotycką katedrą.
Jednak po chwili monumentalizm budowli i unikatowe wyposażenie zatarły początkowe wrażenie.
Kościół w dużym stopniu zachował XV-wieczny wystrój. Uwagę zwraca przede wszystkim zegar astronomiczny, baptysterium z chrzcielnicą, gotyckie ołtarze, organy, całe mnóstwo płyt nagrobnych (udało mi się znaleźć z XVI wieku, ale są ponoć starsze). Dlatego wskazane jest zwiedzanie z przewodnikiem, który opowie na co patrzymy. Na pewien czas dołączyłem do jakiejś wycieczki i dzięki temu usłyszałem m.in. fascynującą opowieść o wspomnianym zegarze. Jest w nim zawarte bardzo wiele informacji: kalendarz zwykły i liturgiczny, imiona świętych, daty świąt, fazy księżyca itp. Najważniejsze miejsca i elementy posiadają na szczęście tabliczki z opisem i to dość obszerne.
Wg mnie kontrowersyjne są groby współczesnych polityków: prezydenta miasta Adamowicza czy marszałka Płażyńskiego. Miejsca ich pochówku są specjalnie wyeksponowane i sprawia to dziwne wrażenie w średniowiecznej świątyni.
Zdążyłem się już jednak przyzwyczaić do gdańskiej specyfiki - polityczne sfiksowanie można tu zauważyć nawet w zoo.
Bazylika to również jeden z wielu punktów widokowych w Gdańsku. Konkretnie jego wieża, na którą wstęp jest płatny i to dość drogo, ale nie można jej traktować jedynie jako miejsce widokowe. Poznajemy przy okazji najstarsze wnętrze zabytku, a samo wspinanie się jest emocjonujące i stanowi wyzwanie z powodu kolosalnej wysokości budowli.
Wychodzimy do góry najpierw wąską średniowieczną klatkę schodową, potem w części dzwonnej szerokimi schodami dostawionymi do ścian. Widzimy wtedy świątynię z zupełnie odmiennej perspektywy - powyżej sklepienia i jest to dość rzadkie. Można tu odpocząć na ławeczkach. Po drodze widoczne są też dwa dzwony, ale nie są one zabytkowe.
Nagrodą za dotarcie na szczyt jest rozległa panorama Trójmiasta z Bałtykiem włącznie. Wieża jest najwyższym punktem starówki gdańskiej, więc widok jest imponujący, ale nie idealny z powodu wysokiego dachu, który nieco go przysłania.
Przy gorszej pogodzie warto upewnić się (telefonicznie) czy wieża będzie dostępna, bo jest otwierana tylko przy dobrych warunkach atmosferycznych.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 i 14 lat
Data pobytu
lipiec 2022
GDAŃSK - Bazylika Mariacka
Widok z ulicy
Baptysterium
Wnętrze bazyliki - katedry
Wnętrze kościoła
Zegar astronomiczny z XV w.
Jedna z płyt nagrobnych
Kaplica św. Elżbiety z XV-wiecznym wyposażeniem
Średniowieczna klatka schodowa w wiezy
Szersza część wieży
Nad sklepieniem bazyliki
Widok z wieży
Widok z wieży

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdańsk w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdańsk wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.