Widok od strony Wisły

GNIEW - Zamek krzyżacki

 
5.5 (1)
New   106 0

Zamek od strony obecnego frontu

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek krzyżacki
  • Atrakcja całoroczna
Krzyżacka warownia w Gniewie powstała w końcu XIII wieku. W następnym stuleciu otrzymała wygląd czteroskrzydłowej budowli z wewnętrznym dziedzińcem, otoczonej murem obwodowym.
W każdym narożu znajdowała się wieża, a od strony północno-wschodniej potężny stołp - wieża ostatniej obrony. Zamek posiadał również wieżę latrynową (gdanisko). Dziedziniec wzbogacono o drewniane krużganki, a mury były zwieńczone krytym gankiem obronnym. Właściwy zamek otoczono rozległym, ufortyfikowanym przedzamczem.
Gniew był znaczącą warownią, wielokrotnie w dziejach rozgrywały się tu konflikty polsko - krzyżackie, a następnie polsko - szwedzkie. Jednak mimo sporej warowności zamek był zdobywany i niszczony. W XV wieku wybrał go na swą siedzibę ustępujący ze stanowiska wielki mistrz krzyżacki Michał Kuchmeister. Od 1464 roku Gniew stał się polskim zamkiem - siedzibą starosty. Jednym z nich był późniejszy król Jan Sobieski, który m.in. wybudował tu dworek dla swojej małżonki. Po rozbiorze Polski Prusacy całkowicie zmienili charakter budowli przystosowując ją (de facto niszcząc) na potrzeby koszarów i magazynu zbożowego. W połowie XIX wieku władze Prus kolejny raz przebudowały obiekt, tym razem na więzienie. Rozebrano wtedy wieżę-stołp oraz gdanisko. Po odzyskaniu niepodległości budowlę zajmowało polskie wojsko. W 1921 r doszło do wielkiego pożaru, który uczynił z zamku pół-ruinę. Z czasem zabytek odbudowano, ale pełną restaurację przeprowadza od 2010 roku prywatny inwestor - grupa mleczarska Polmlek. Powstał kompleks hotelowo-gastronomiczno-konferencyjny z basenem i spa. Po koniec 2022 roku otwarto na zamku multimedialną wystawę stałą "Gniew. Miasto na szlaku wielkiej historii".Zamek jest otwarty przez cały rok, wnętrza codziennie bez poniedziałków w godz. 10:00-17:00. Zwiedzanie co godzinę.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Widok od strony Wisły
GNIEW - Zamek krzyżacki
Widok na Wisłę z punktu widokowego przy hotelu
Plac zabaw
Dziedziniec zamku
Ganek obronny
Lamus - zbrojownia
Wystawa o II wojnie św.
Widok z ganku strażniczego na budynek bramny i miasto
Sala z automatami (niedostępna dla turystów)

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Hotel Zamek Gniew - ul. Zamkowa 3, Gniew   tel. +48 58 535 35 29 (informacja turystyczna), +48 58 535 38 80 (hotel) kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Gniew (woj. Pomorskie) - Zamek krzyżacki

format D: N53.8342615°,  E18.8283402°
format DM: 53° 50.05569'N, 18° 49.700412'E 
format DMS: 53° 50' 03.34''N, 18° 49' 42.02''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.5(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.5
Po tym jak zabytek został przejęty przez prywatną firmę, budowla wraz całym otoczeniem wyładniała, cały teren jest uporządkowany, czytelne oznaczony, wyremontowano budynki na przedzamczu.
Fajnie że pomyślano o dzieciach - jest niezły plac zabaw oraz dmuchańce, które nie działały z powodu gorszej pogody. Cennik jednak nie był zachęcający - jest drogo, bo bilety tylko całodzienne. Obok ulokowano bar/kawiarnię, ale to też nie działało. Przed wejściem na dziedziniec można (odpłatnie) postrzelać z luku.

Gdy obejdziemy zamek dookoła, na elewacjach zobaczymy ślady przeszłości. Poniżej jednej z czterech narożnych wieżyczek widać wyraźne pogrubienie murów - to pozostałość potężnej baszty zamkowej, która nie przetrwała. Dokładnie po drugiej stronie zamku widać z kolei zarys dawnej bramy wjazdowej.
W budynkach przyzamkowych dominują funkcje hotelowe i gastronomiczne, tylko w budynku bramnym działa muzeum. Odpuściliśmy go, bo prezentowana była wystawa o mieczach Europy, którą już wiedzieliśmy w innym miejscu. Między dwoma budynkami hotelowymi tzw. Pałacem Marysieńki a Hotelem Rycerskim znajduje się najwyższy punkt okolicy, gdzie funkcjonuje niezły punkt widokowy na dolinę Wisły i jej dopływ Wierzycę (warto mieć lornetkę).
Tradycja taniego schroniska dla każdego, które przez lata funkcjonowało w zamku nie jest już kontynuowana. Jest jedynie miejsce dla kolonistów. Dobre i to, zamek nie jest więc do końca ekskluzywnym hotelem dla krezusów.
Wewnętrzny dziedziniec został odnowiony i przykryty dachem. Jest płaski i w całości wybrukowany. Rozłożono na nim stoliki kawiarniane czy restauracyjne. Po środku znajduje się szklana podłoga, która ma coś eksponować. Można się domyślać że studnię, ale de facto nic przez to szkło nie widać i nie ma żadnego opisu. Nowy dziedziniec jest ładny i efektowny, ale razi współczesnością. charakteru. Całkowicie pozbyto się elementów drewnianych, ganek wejściowy jest szklany, a na murach wiszą transparenty.

Zabytek zwiedza się obecnie z przewodnikiem, można więc dowiedzieć się czegoś z historii zamku, ale bardzo skrótowo. Przewodnik wprowadza luźną atmosferę, co chyba podobało się zwiedzającym, ale wg mnie plecie on o zbędnych rzeczach, a mógłby przekazać więcej zapadających w pamięci ciekawostek. Dopiero jeden turysta wyciągnął od niego np. etymologię nazwy Gniew, która jest całkiem interesująca.
W zamku nie ma zabytkowego wyposażenia, nie przetrwały typowe elementy dekoracyjne jak portale, polichromie, sklepienia. Przez wieki budowla została tak przekształcona, ogołocona, a na koniec zniszczona XX-wiecznym pożarem, że zwiedza się tylko parę skromnie wyglądających sal. W jednej z nich umieszczono uzbrojenie i puszczany jest film, a właściwie reklama imprezy historycznej w Gniewie (zapewne dostępny też na Youtubie). Dziwne, że właścicieli nie stać na przygotowanie oryginalnego filmu poświęconego zamkowi.Można tu jednak pobawić się replikami rożnych broni, a dzieci mogą nawet nimi powalczyć, więc odczucia były pozytywnie.
Inna sala to kaplica, w której jako jedynej zachowały się gotyckie sklepienia. Odbywa się tu najdłuższy wykład przewodnika, ale z kolei nie daje on czasu na pooglądanie tego co wisi na ścianach.
Kolejna sala, jedyna z jakimiś starszymi eksponatami to pamiątki z 2. wojny światowej i resztki rozbitych samolotów. Sporo tego, ale ma żadnego związku z zamkiem.
Na koniec oglądamy tzw. lamus. Jest to pozbawione kondygnacji pomieszczenie magazynowe, najbardziej klimatyczne, wysokie, ze starymi podniszczonymi murami. Znajduje się w nim wystawa poświęcona zamkowi, kilka zdjęć, plany, zbroja. Ogólnie marnie to wygląda, jakby brakowało chęci i pomysłu na zagospodarowanie historycznych wnętrz.
Podobno jednak nowa profesjonalna ekspozycja jest w trakcie tworzenia i będzie wkrótce dostępna
Najciekawsze obecnie jest chyba zwiedzanie ganków strażniczych na najwyższej kondygnacji, niestety zbyt szybkie. Kiedyś przez wąskie korytarze można było chodzić samemu, powyglądać przez okna na okolicę.
Teraz jest gorzej - trzeba gnać za przewodnikiem, a wszystkie okna są zamknięte.
Turyści nie mają wstępu do kapitularza oraz sali zabaw i sali automatów dla dzieci, które widzieliśmy po drodze {tylko dla gości hotelowych}.

Mimo wszystkich zmian jaki zaszły na zamku mam podobne odczucia jak po odwiedzinach 20 lat temu - potencjał tej potężnej budowli wciąż nie jest wykorzystywany.
Wrażenie robi duże, ale głównie z zewnątrz....

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 i 14 lat
Data pobytu
lipiec 2022
Zamek od strony obecnego frontu
Widok od strony Wisły
GNIEW - Zamek krzyżacki
Widok na Wisłę z punktu widokowego przy hotelu
Plac zabaw
Dziedziniec zamku
Ganek obronny
Lamus - zbrojownia
Wystawa o II wojnie św.
Widok z ganku strażniczego na budynek bramny i miasto
Sala z automatami (niedostępna dla turystów)

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Gniew w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Gniew wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.