Fantastyczne widoki w muzuem

GDAŃSK - Muzeum Nauki Gdańskiej

 
6.0 (1)
  686 0

GDAŃSK - Muzeum Nauki Gdańskiej

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Muzeum Nauki Gdańskiej
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Muzeum Nauki Gdańskiej powstało w 1996 roku jako oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska pod nazwą "Muzeum Zegarów Wieżowych" (zmieniona w 2016 roku). Na siedzibę zaadaptowano wnętrza wieży kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej, udostępnionej przez zakon karmelitów. Gdy w kościele tym wybuchł wielki pożar w 2006 roku, muzeum zawiesiło działalność na 7 lat. Placówka posiada kolekcję kilkudziesięciu mechanizmów zegarów wieżowych, z których najstarszy pochodzi z XV wieku. Wśród eksponatów jest mechanizm z Anglii i urządzenie z jedynej polskiej fabryki zegarów wieżowych Mięsowicza z Krosna. Dodatkiem do kolekcji są dzieła z pracowników muzeum. Pierwsze to najdokładniejszy zegar mechaniczny na świecie - zegar pulsarowy (mierzy czas opierając się na pozaziemskich impulsach i pozwala zwiększyć dokładność zegarów atomowych dziesięciokrotnie). Drugi to najdłuższe wahadło zegarowe na świecie o długości 31 m i wadze 300 kg. Osobną ekspozycję tworzy kolekcja zegarów ludowych z terenu Żuław zebrana przez lokalnego artystę i kolekcjonera Pawła Fietkiewicza. Wytwarzali je protestanccy przybysze z Holandii - menonici. Unikatowym wyposażeniem muzeum jest również największy w Europie Środkowej koncertowy karylion (carillon), czyli zestaw dzwonów z klawiaturą, na której można wygrywać melodie. Posiada on 50 dzwonów i waży 16 ton, jest jednym z 3 tego typu instrumentów w Polsce. Powstał w latach 90-tych XX wieku, oryginalnie w kościele św. Katarzyny znajdował się karylion z 1738 r., ale spłonął w 1905 roku. Obecnie można posłuchać brzmienia carillonów na cotygodniowych koncertach w każdy piątek o godzinie 10:00. Placówka rozszerza ekspozycję zegarów o treści naukowe, np. prezentuje wystawę poświęconą Janowi Heweliuszowi, gdańskiemu naukowcowi, który został pochowany w miejscowym kościele w XVII wieku. Poza tym na balkonie wieży funkcjonuje punkt widokowy. Muzeum jest czynne przez cały rok, ale jedynie w miesiącach wakacyjnych codziennie (g. 10-18), w pozostałe tylko piątek, sobota, niedziela.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Wąski korytarz, którym prowadzi do muzeum
Fantastyczne widoki w muzuem
Jedna kondygnacja muzeum
GDAŃSK - Muzeum Nauki Gdańskiej
GDAŃSK - Muzeum Nauki Gdańskiej
Jeden z mechanizmów
Carillony
Gdańsk  z balkonu widokowego
Kolekcja ludowych zegarów żuławskich
Poddasze z wystawą o Heweliuszu

Filmy

Gdańsk - Muzeum Nauki Gdańskiej  (dawniej Muzeum Zegarów Wieżowych)

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Muzeum Nauki Gdańskiej (Muzeum Zegarów Wieżowych) - ul. Wielkie Młyny 10, Gdańsk   tel. +48 58 573 31 28 (centrala Muzeum Gdańska) kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Gdańsk (woj. Pomorskie) - Muzeum Nauki Gdańskiej

format D: N54.3539459°,  E18.6507833°
format DM: 54° 21.236754'N, 18° 39.046998'E 
format DMS: 54° 21' 14.21''N, 18° 39' 02.82''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Muzeum już na starcie zadziwia, bo nie dość, że znajduje się w kościele, to jeszcze wejście jest wahadłowe. Po otwarciu drzwi widzimy bardzo wąską klatkę schodową i światła sygnalizacyjne. Wchodzimy tylko gdy jest zielone. Oczywiście nie jest to główne wejście do świątyni, lecz boczne na wieżę, od strony ul. Rajskiej.
Sam byłem sceptyczny co do przychodzenia tu, bo co może być ciekawego w zegarach wieżowych? Okazuje się jednak, że może i to wiele. W obecnych czasach, otoczeni przez różnego rodzaju urządzenia pokazujące czas, nawet przy okazji, nie zdajemy sobie sprawy jak ważne funkcje pełniły niegdyś zegary na wieżach kościoła czy ratusza i jak bardzo wpływały one na życie ówczesnych ludzi. W dawnych wiekach były to bowiem jedyne dostępne czasomierze.
Wnętrza potężnej wieży kościelnej w Gdańsku są fantastycznie zaaranżowane.
Surowe gotycki mury oświetlono tylko kolorowymi światełkami i zrobione jest to bardzo efektownie, poza tym panuje mrok. Dookoła rozstawione są różne mechanizmy zegarowe, również mieniące się kolorowym podświetleniem. Słychać tykanie, widać obroty kół zębatych, małe i wielkie wahadła. Jeśli ktoś oglądał niemiecki serial "Dark" powinien od razu poczuć ten sam niesamowity klimat.
Słynnego zegara pulsarowego, który tu skonstruowano nie zobaczymy, bo jego anteny i urządzenia są na dachu, a czas jest odmierzany po skomplikowanych obliczeniach na komputerze. Jest za to drugi unikat - największe wahadło.
Mechanizmy rozstawione są na 2 kondygnacjach i oglądamy je sami. Posiadają podpisy, ale przydałby się jakiś komentarz przewodnika, który opowiedziałby coś o tak rzadko przedstawianej tematyce.

Termin odwiedzin wybraliśmy zgodnie z harmonogramem koncertu karylionowego, mogliśmy więc posłuchać, a przede wszystkim zobaczyć w akcji dziesiątki dzwonów, na których na żywo grał człowiek (większość karylionów gra melodie zaprogramowane). W wieży jest wtedy bardzo głośno i obsługa zaleca nie wchodzenie na górę, ale wiadomo że i tak trzeba to zrobić. Można wytrzymać i warto to wszystko zobaczyć na żywo.
Na szczycie wieży jest punkt widokowy z rozległą panoramą Gdańska. W mieście tym na prawie każdej wieży działa już podobny, ale takich widoków nigdy za wiele. Plusem punktu na wieży św. Katarzyny jest widok na wszystkie strony świata.
Muzeum zaadaptowało jeszcze poddasze kościoła. Na dużej przestrzeni nie było jednak zbyt wiele do oglądania. W rzędzie ustawiono ludowe zegary stojące z kolorowymi i dekoracyjnymi tarczami, niektóre naprawdę piękne. Na środku jest wystawa z pracownią Heweliusza, zdjęcia, jedno urządzenie astronomiczne, makieta domu. Również jest fajne podświetlenie, ale w tym przypadku to za mało, zdecydowanie brakowało w niej ciekawych treści i w tej formie była średnio interesująca.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 i 13 lat
Data pobytu
lipiec 2021
GDAŃSK - Muzeum Nauki Gdańskiej
Wąski korytarz, którym prowadzi do muzeum
Fantastyczne widoki w muzuem
Jedna kondygnacja muzeum
GDAŃSK - Muzeum Nauki Gdańskiej
GDAŃSK - Muzeum Nauki Gdańskiej
Jeden z mechanizmów
Carillony
Gdańsk  z balkonu widokowego
Kolekcja ludowych zegarów żuławskich
Poddasze z wystawą o Heweliuszu

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdańsk w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdańsk wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.