Hol

BIAŁYSTOK - Pałac Branickich z muzeum farmacji

 
5.0 (1)
  5980 1

BIAŁYSTOK - Pałac Branickich z muzeum farmacji

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Pałac Branickich z muzeum farmacji
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Początki rezydencji białostockiej sięgają XVI wieku i zameczku Piotra Wiesiołowskiego, marszałka litewskiego. Była to budowla w stylu gotycko-renesansowym, której mury tkwią w środkowej części obecnego pałacu. W 1. poł. XVII w. Białystok przejęli Braniccy i dzięki hetmanowi wielkiemu koronnemu Janowi Klemensowi Branickiemu w 2. poł. XVIII w. powstała magnacka rezydencja w stylu barokowym zwana "Podlaskim Wersalem" otoczona przez 2 ogrody: dolny i górny wykonane wg wzorów francuskich oraz kilka dalszych ogrodów satelickich. Po śmierci hetmana pałac zaczął podupadać, a podczas obu wojen św. został splądrowany i zniszczony przez Niemców i Ruskich. Odbudowa rozpoczęła się w 1946 r. z przeznaczeniem na siedzibę Akademii Medycznej (dziś Uniwersytet Medyczny), a wznowiona została w 1990 r. i trwa do dziś (obecnie skupia się na ogrodach). Wnętrza pokazywane są turystom od 2014 roku.
Muzeum Historii Medycyny i Farmacji zostało otwarte na parterze prawego bocznego skrzydła pałacu w maju 2011 r. Wcześniej ekspozycja była dostępna głównie dla studentów i pracowników uniwersytetu. Celem placówki jest pokazanie historii medycyny i farmacji na Podlasiu na tle przemian ogólnokrajowych i ogólnoświatowych (początki szpitalnictwa w mieście sięgają XVII w., a w samym pałacu działał szpital polowy). Najstarsze eksponaty pochodzą z XVIII wieku. Pałac jest otwarty dla turystów od wtorku do piątku w godz. 10:00 – 17:00, w soboty i niedziele w godz. 9:00 – 17:00.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Piwnice z murami pierwotnego zameczku
Dawna apteka
Aula
Szpital polowy
Hol

Filmy

Polskazdrona.pl - Pałac Branickich w Białymstoku z lotu ptaka

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podlasiu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Pałac / Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB - ul. J. Kilińskiego 1, Białystok   tel. +48 85 748 54 05 , +48 85 748 54 67 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Białystok (woj. Podlaskie) - Pałac Branickich z muzeum farmacji

format D: N53.1306869°,  E23.1654652°
format DM: 53° 7.841214'N, 23° 9.927912'E 
format DMS: 53° 07' 50.47''N, 23° 09' 55.67''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Pałac to piękna rezydencja otoczona wytwornymi ogrodami i paradnym dziedzińcem w samym centrum Białegostoku - prawdziwa wizytówka miasta.  Ozdobne bramy, altany, rzeźby, kanały, fontanny - jest tu wszystko co najlepsze w architekturze ogrodowej. Spacer w takim anturażu to czysta przyjemność.
Inna sprawa to zwiedzanie wnętrz pałacowych, tu nie jest już tak różowo. Jako, ze budynek zajmuje uczelnia, do oglądania jest niewiele, jednak trzeba przyznać, że starają się jak mogą. Za 6-złotowy bilet przewodniczka oprowadza nawet 1 turystę! Trzeba na nią tylko czasem poczekać w holu pałacowym, bo oprowadza chętnych na okrągło. Do zwiedzania jest tylko wspaniale ozdobiona sztukateriami aula czyli wielka sala reprezentacyjna, kaplica oraz piwnice. Trwa to ok. 30 minut i większość czasu zajmuje opowiadanie przewodniczki o dziejach zabytku, całkiem zresztą ciekawe, ale dzieci się zanudzą. 
W piwnicach skuto w paru miejscach  tynk, aby pokazać  pozostałości pierwotnego dworu z XVII wieku - kamienny budulec, łuki itp. (dookoła pałacu też można zobaczyć pod szkłem mury tej budowli). Są też zdjęcia i tablice  z historii pałacu jako siedziby szlacheckiej i placówki medycznej. 
To jednak nie wszystko, bo w bocznym skrzydle pałacu działa  muzeum farmacji. Niby jest to rozdzielone, ale obowiązuje ten sam bilet. Tutaj w paru salkach prezentuje się m.in. dawną aptekę, pokój szpitala  polowego, gabinet dentystyczny i ginekologiczny. Tematyka jak dla mnie mało interesująca, ale jest kilka osobliwości jak wiertło stomatologiczne napędzane nogami, piłki do amputacji kończyn, sprzęt do lewatywy, gablotki z rzeczami wyjętymi z układów pokarmowego i oddechowego pacjentów oraz kilka innych podobnych ciekawostek. Takie rzeczy to rzadkość i warto zobaczyć. 
Połączenie muzeum historycznego i farmacji to bardzo dobry pomysł. Gdyby obie placówki traktować osobno, zasługiwałyby na przeciętną ocenę, ale razem tworzą całkiem niezłą atrakcję.
Pewną niedogodnością jest to że wejście do pałacu otwierają jedynie od strony dziedzińca, co sprawia, że komunikacja jest utrudniona, bo żeby dostać się do ogrodów (np. w czasie oczekiwania na zwiedzanie) trzeba obejść cały wielki pałac, co zajmuje trochę czasu. Być może jednak nie zawsze tak jest...


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 lat
Data pobytu
czerwiec 2013
Zdjęcie
Piwnice z murami pierwotnego zameczku
Dawna apteka
Aula
Szpital polowy
Hol

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Białystok w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Białystok wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.