Widoki na szlaku

RYBNIKI - Rezerwat Krzemianka

 
5.5 (2)
  13076 1

RYBNIKI - Rezerwat Krzemianka

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Rezerwat Krzemianka
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Rezerwat przyrody Krzemianka pod Białymstokiem powstał w 1987 roku. Obejmuje fragment Puszczy Knyszyńskiej o powierzchni 231 ha. Ma za zadanie chronić roślinność na obszarze źródliskowym rzeczki Krzemianka. W 1991 roku na jego terenie odkryto kopalnie krzemienia z epoki brązu (sprzed 3 tys. lat). Po badaniach okazało się, iż istniało tu ok. 300 prehistorycznych miejsc wydobywania i przetwórstwa krzemienia. Obecnie są one słabo widoczne i zarośnięte. W rezerwacie występuje 14 chronionych gatunków roślin, w tym podkolan biały, lilia złotogłów i kruszczyk szerokolistny, a zamieszkuje przede wszystkim wiele gatunków ptaków.
Dla turystów wytyczono początkowo 2-kilometrową ścieżkę dydaktyczną z kilkoma tablicami edukacyjnymi, a po modernizacji w 2012 roku rozszerzono ją do 4-kilometrowego, zapętlonego szlaku po obu stronach szosy Białystok - Augustów, na który można się dostać z 2 wejść przy drodze. Bijące w rezerwacie źródełka tworzą małe strumyki, rozlewiska i bagna, stąd konieczna była budowa drewnianej kładki, która jest główną atrakcją Krzemianki. Poza tym do atrakcji ścieżki zalicza się teren po kopalniach krzemienia, mały skansen pszczelarski, barcie na drzewach, staw z wieżą przeciwpożarową (niedostępną).

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Drzewo zwalone z korzeniami
Dezinformująca tablica z zaznaczoną 'tajną' kładką
Ścieżka dydaktyczna
Kładka poza szlakiem
Kładka poza szlakiem
Widoki na szlaku

Filmy

Leszek Andrzej - Rezerwat Przyrody Krzemianka

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podlasiu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Rybniki (woj. Podlaskie) - Rezerwat Krzemianka

format D: N53.2791499°,  E23.1203598°
format DM: 53° 16.748994'N, 23° 7.221588'E 
format DMS: 53° 16' 44.94''N, 23° 07' 13.30''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
5.5(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Miejsce super, ale uwaga na komary i błoto po opadach. Wózkiem może być ciężko pokonać niektóre odcinki

Relacja - dodatkowe informacje

Data pobytu
lipiec 2021
C
Ocena atrakcji
 
5.0
Szlak przez rezerwat Krzemianki to przykład ciekawie przygotowanej atrakcji przyrodniczej - przedzieramy się przez roślinność nie skażoną cywilizacją, w tym przypadku ostępy leśne i mokradła. Przez spory odcinek zbudowano drewniany pomost, który pozwala bezpiecznie poruszać się po bagnach. I wszystko byłoby  fajnie, gdyby ścieżka dydaktyczna była wykonana jak trzeba i należycie  oznaczona, tak jednak nie jest.
Weszliśmy na nią  tuż za za wsią Rybniki - po lewej stronie szosy widać tablicę informacyjną. Początkowo było ciężko i zastanawialiśmy się czy nie zawrócić. W poprzednich dniach padało, więc ścieżka była zabłocona i  zalana kałużami,  daliśmy jednak radę się przedrzeć i po ok. 200 metrach zobaczyliśmy wreszcie kładkę.  Teraz marsz był już czystą przyjemnością. 
Widoki są wspaniałe, dziewiczy las jak przed wiekami, sporo wywróconych pni i drzew z korzeniami, wielkie paprocie itp.  Przy jednym z takich drzew  zrobiono nawet  zejście z pomostu, aby można było się przyjrzeć z bliska korzeniom. Widać sporo kikutów wystających z wody, więc jak ktoś ma szczęście może wypatrzyć bobra.  Co jakiś czas są  miejsca do obserwacji lub  odpoczynku z ławeczkami, a przy nich na barierkach tabliczka z  dokładną pozycją geograficzną. 
Zagospodarowanie rezerwatu wyglądało więc bardzo dobrze, ale tylko do czasu. Gdy bowiem kończy się kładka (albo kawałek dalej) spada ono drastycznie i nie wiadomo jak iść, ani gdzie jesteśmy. Wspomniane tabliczki z koordynatami wydają się teraz czystą fanaberią, gdy brak zwykłego planu rezerwatu i aktualnej pozycji na nim.  Ponieważ  z planu na starcie pamiętaliśmy, że prowadzi on  w kółko i cały ma zaledwie 2 km, więc nie było sensu zawracać, bo wydawało się że bliżej  będzie wyjście. Gdy szlak przecięła jakaś leśna droga, skręciliśmy na  nią zamiast w prawidłową, która była kilkanaście metrów dalej. Niestety twórcy ścieżki z Nadleśnictwa Knyszyn  okazali się totalnymi partaczami. Brak oznaczeń, brak chociażby najprostszego planu rezerwatu po drodze  (warto sfotografować ten na początku!) powoduje, że ciężko  zorientować się w terenie. Na dodatek informacja o długości trasy okazała się  błędna, bo szlak liczy 2 km, ale tylko do wylotu na szosę, a pełna pętla to prawie 4 km! Na mapce jest narysowana pełna pętla, więc takie wprowadzanie turystów (często z  dziećmi) w błąd powinno być karalne!

Tak więc ominęło nas stanowisko z  kopalniami krzemienia, staw  oraz rzeczy związane z  pszczelarstwem. Jak się jednak potem okazało przez przypadek odkryliśmy skrywaną część rezerwatu. Po przejściu leśną drogą krótkiego odcinka skręciliśmy w lewo, w kierunku dokładnie odwrotnym niż biegnie szlak, aby  teoretycznie kierować się w stronę naszego auta i trafiliśmy do kolejnego pomostu, co utwierdziło nas  w fałszywym przekonaniu że  jesteśmy wciąż na ścieżce.  Tutaj kładki były już w znacznie gorszym stanie, deski  spróchniałe i nawet jedna  pękła mi pod nogami. Było jednak nadal bardzo urokliwie, z nieco rzadszą roślinnością i większa ilością wody. Następnie doszliśmy do kolejnej leśnej drogi, która po dłuższym czasie  doprowadziła nas do szosy Białystok - Augustów, kilkaset metrów przed wejściem na szlak. Ostatni odcinek był już  mało atrakcyjny i trochę nerwowy, bo wiadomo było, że nieco zbłądziliśmy. 
Po powrocie przeczytałem, że o kładce którą przypadkiem odkryliśmy nie ma wzmianki w żadnym przewodniku ani nie naniesiono  jej  na żadną mapę, ciekawe dlaczego? 
Ścieżka dydaktyczna  prowadzi także po drugiej stronie szosy, więc przeszliśmy zaledwie 1/4 jej długości, choć z pewnością to najciekawsza część. Pełna 4-kilometrowa trasa może sprawić problem mniejszym dzieciom, rezerwat można jednak  zwiedzić zatrzymując się samochodem na dwóch parkingach i oglądając najciekawsze miejsca w ich pobliżu. Najpierw kładkę przy pierwszym, a potem  skansenik i drzewa bartnickie przy drugim (my już nie mieliśmy na to czasu). Przejazd  z wózkiem podczas warunków jakie zastaliśmy nie był możliwy, ale  w lecie, gdy nie ma w lesie dużej wilgoci, pewnie się da. Rowerem można jechać bez problemu, zresztą jedyni turyści jakich spotkaliśmy na szlaku byli waśnie rowerzyści.
Pozostaje mieć nadzieję, że leśnicy naprawią swoje błędy i przygotują prawidłowo ścieżkę dydaktyczną, bo jest tego warta.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 lat
Data pobytu
czerwiec 2013
Zdjęcie
Drzewo zwalone z korzeniami
Dezinformująca tablica z zaznaczoną 'tajną' kładką
Ścieżka dydaktyczna
Kładka poza szlakiem
Kładka poza szlakiem
Widoki na szlaku

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Rybniki w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Rybniki wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.