Prawosławny monaster Zwiastowania NMP w Supraślu powstał na początku XVI wieku z fundacji A. Chodkiewicza, marszałka i starosty na ziemiach litewskich. Początkowo jego siedzibą było miasto Gródek, ale wg legendy mnisi poszukując miejsca cichego i spokojnego puścili z biegiem rzeki drewniany krzyż z relikwiami, który zatrzymał się na uroczysku Suchy Hrud. Tutaj przenieśli więc swą siedzibę, dając początek osadzie Supraśl. Zakonnicy nie chcieli przyjąć postanowień Unii Brzeskiej, ale zostali do tego zmuszeni w 1. połowie XVII w. Na ponad 200 lat monaster stał się unickim klasztorem bazyliańskim. W tym czasie obiekt został rozbudowany, powstał pałac archimandrytów (opatów), brama z dzwonnicą, barokowy ikonostas. Do prawosławia powrócił w czasie zaborów. Po odzyskaniu niepodległości opuszczony klasztor przekazano salezjanom. W 1944 roku Niemcy wysadzili cerkiew, a Sowieci spustoszyli klasztor. Dopiero w połowie lat 80-tych XX wieku pozwolono prawosławnym na odbudowę świątyni. Klasztor zwrócono im później, a jego remont zakończył się na początku 2014 roku. Budynek cerkwi z 4 wieżami posiadał funkcje obronne (liczne strzelnice) i był jednym z najciekawszych obiektów architektury sakralnej w Europie. Jednak obecnie poza fundamentami i murami przyziemia nie jest to oryginalna budowla, podobnie jak cudowny obraz Matki Boskiej Supraskiej to tylko kopia. Dla turystów monaster udostępniany jest przez cały rok z wyjątkiem poniedziałków w godz. 10:00-16:00 (1.04 do 30.10) i 10:00-15:00 (1.11 do 31.03) z przerwą w godz. 13:30-14:30. W niedziele przerwy nie ma, ale wstęp od 12:00.
SUPRAŚL - Monaster z cerkwią obronną
5683 1
foetus Aktualizacja: 26-11-2019
Spis treści
Opis atrakcji turystycznej
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Monaster z cerkwią obronną
Kategoria
Foto i wideo galeria
Atrakcje w pobliżu
Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podlasiu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem. Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Położenie i dane kontaktowe
Monaster Zwiastowania NMP - ul. Klasztorna 1, Supraśl tel. +48 85 718 37 80Współrzędne geograficzne*:
Supraśl (woj. Podlaskie) - Monaster z cerkwią obronną
format D: N53.2110226° E23.3366004°
format DM: 53° 12.661356'N 23° 20.196024'E
format D M S: 53° 12' 39.68''N 23° 20' 11.76''E
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
- Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
- Format DM - Stopnie Minuty;
- Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Zobacz położenie atrakcji na mapie
Możesz też wytyczyć do niej trasę
Relacje turystów
Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
4.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? Zaloguj się.
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Masz już konto w serwisie? Zaloguj się.
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena atrakcji
4.0
Podczas naszych odwiedzin zwiedzanie monasteru ograniczało się tylko do samej cerkwi, ponieważ reszta była w remoncie. Natomiast osobno zwiedza się pałac archimandrytów, w którym działa muzeum ikon. Cerkiew stoi po środku założenia. Niewielka, ale wysoka budowla z 4 wieżami w narożach wygląda bardzo oryginalnie. Zwiedzanie rozpoczyna się od wykupienia cegiełki z symboliczną kwotę (chyba 2,5 zł) w wieży bramnej klasztoru. Sprzedaje je ubrany na czarno prawosławny mnich z długą brodą, który następnie zamienia się w przewodnika. Wywiązuje się ze swojej roli bardzo dobrze. Najpierw opowiada o historii przed wejściem do cerkwi, potem wszyscy wchodzą do środka. Zakonnik opowiada o poszczególnych elementach świątyni, zwyczajach u prawosławnych itp., odpowiada też na wszelkie pytania. Cerkiew wygląda ciekawie, choć wnętrza są w surowym stanie - wszystkie ściany to nieotynkowane cegły, ale jakby takie postarzane. Może właśnie dzięki temu nie ma się wrażenia, że budynek to współczesna rekonstrukcja, lecz wydaje się że to bardzo stary zabytek. Niestety nie można tu robić zdjęć. Dla naszego malucha było to bardzo nudne zwiedzanie, ale dzielnie wytrzymał te pół godzinki. Sporym minusem był brak możliwości wejścia na którąś z wież, na co bardzo liczyłem. Punkt widokowy na malowniczą okolicę mógłby być dużą atrakcją.
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka/i
5 lat
Data pobytu
czerwiec 2013
▼ Noclegi
Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Supraśl w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.
Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl
Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Supraśl wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.