Pływająca platforma

NARWIAŃSKI PARK NARODOWY - Kładka Śliwno - Waniewo

 
6.0 (1)
  8753 1

NARWIAŃSKI PARK NARODOWY - Kładka Śliwno - Waniewo

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Nazwa atrakcji
Kładka Śliwno - Waniewo
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Miejsce na medal 2013

Kładka łącząca dwie wsie nad Narwią: Śliwno i Waniewo powstała w 2008, ale jej historyczne korzenie tkwią w średniowieczu, ponieważ już wtedy istniało w tym miejscu podobne połączenie obu brzegów rzeki, otoczonej przez moczary. Gdy w XVI wieku ziemię tę otrzymał Mikołaj Radziwiłł, wybudował nową kładkę i czerpał z niej dochody w postaci myta. Wzniósł też na kępie pośród rozlewisk Narwi drewniany zamek, zlokalizowany dopiero podczas wyprawy archeologicznej 2009 r. Współczesna kładka zbudowana w celach turystycznych, miała początkowo długość 1050 metrów, ale z powodu dużej popularności od 2013 roku wydłużono ją o kolejne 460 m, wzdłuż brzegu Waniewa. Tam też wybudowano Centrum Informacji Turystycznej oferujące audio-przewodniki w kilku językach. Trasa biegnie nie tylko po drewnianym pomoście, ale również po ruchomych platformach, które są poruszane za pomocą lin ciągnionych przez samych pasażerów. Kładka wzbogacona jest o 2 wieże widokowe. W 2019 r. doszło do wypadku - jedna platforma wywróciła się wraz z turystami. Od tej pory elementy kładki były sukcesywnie remontowane.  Remont całej trasy zakończył się w 2023 roku. Atrakcja otwarta jest non-stop, płaci się tylko za wstęp na teren Narwiańskiego Parku Narodowego.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Druga wieża
Widok z drugiej wieży
Widok z pierwszej wieży
Pływająca platforma

Filmy

paweltomanek - Kładka Śliwno Waniewo

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podlasiu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Narwiański Park Narodowy (woj. Podlaskie) - Kładka Śliwno - Waniewo

format D: N53.0813694°,  E22.8229251°
format DM: 53° 4.882164'N, 22° 49.375506'E 
format DMS: 53° 04' 52.93''N, 22° 49' 22.53''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Kładkę zwiedziliśmy od strony Śliwna. Nie ma tam żadnego parkingu, auta zostawia się przy drodze, koło baru, w którym sprzedają też bilety wstępu. Miejsce od razu robi spore wrażenie, zarośnięte rozlewiska Narwi ciągną się praktycznie po horyzont. Na samym początku mamy pływającą platformę. Jest to bardzo fajna atrakcja - trzeba ją przyciągnąć linami, ostrożnie wsiąść i samemu przeciągnąć do drugiego brzegu. Odcinków do pokonania  w ten sposób  jest 5 (głównie na początku oraz końcu trasy) i są krótkie. Nie zmęczymy się więc, ale trochę siły włożyć potrzeba. 
Platformy są duże, zmieści się naprawdę sporo ludzi rowerów czy wózków. Wydaje mi się jednak, że najlepsza zabawa jest gdy nie ma innych ludzi  i możemy wszystko robić sami, w swoim tempie, angażując przy okazji własne pociechy. Taką sytuację zastaliśmy w 1. niedziele czerwca - mimo ładnej pogody turystów było jak na lekarstwo.
Wędrówka kładką pośród szuwarów również jest ogromną frajdą, choć maluchy wiele nie zobaczą. Są jednak miejsca gdzie trawy są niższe i jest więcej wody. Około środka ścieżki znajduje się pierwsza wieża widokowa.  Możemy z niej pooglądać piękną okolicę, dzikie ptactwo oraz miejsce gdzie stał zamek Radziwiłłów - to kępy krzaków i drzewek tuż przy wieży (z jakiegoś powodu nie jest to wyraźnie zaznaczone na tablicy). 
Dalej pomosty biegną trochę  zygzakiem, przez co szlak był dłuższy. Przy wsi Waniewo dochodzimy do rozdwojenia kładki. Idąc w lewo kierujemy  się do kolejnej wieży widokowej, a w prawo ścieżka prowadzi wzdłuż brzegu rzeki. Jest tam wiata,  plaża i  wyjście w kierunku placu zabaw, który widzieliśmy z oddali, ale nie przyjrzeliśmy mu się dokładnie. 
Druga wieża jest ciekawsze niż pierwsza - widok bardziej urozmaicony, więcej wody, są łódki, krowy pasące się na moczarach, jakaś chatka (chyba paśnik) - naprawdę wspaniałe  miejsce!
Tak więc kładka Śliwno - Waniewo to niesamowita  atrakcja, ale nie wiem czy przy dużym tłoku nie straci nieco uroku. W pełnym sezonie na pewno posiada dodatkowy atut jakim jest plaża nad Narwią.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 lat
Data pobytu
czerwiec 2013
Zdjęcie
Druga wieża
Widok z drugiej wieży
Widok z pierwszej wieży
Pływająca platforma

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Narwiański Park Narodowy w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Narwiański Park Narodowy wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.