Nad jeziorem

RAJGRÓD - Miejscowość

 
2.0 (1)
  11077 1

Wzgórze - grodzisko, a przed nim plaża

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Miejscowość
  • Atrakcja ekonomiczna

Rajgród to miasto w woj. podlaskim, w powiecie grajewskim, położone nad Jeziorem Rajgrodzkim. Według danych z 2004 r. miasto miało 1680 mieszkańców. Historia miasta sięga średniowiecza, kiedy to na wzgórzu na wyspie, Jaćwingowie założyli osadę Raj, która była siedzibą plemienia jaćwieskiego – Zlinców. Później Rajgród przeszedł we władanie Mazowszan, Litwinów i wreszcie Polaków. W 1863 roku miasto utraciło prawa miejskie, które przywrócono w 1924 roku po odzyskaniu niepodległości.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Widok na Jezioro Rajgrodzkie ze wzgórza
Ołtarz na wzgórzu
Nad jeziorem

Filmy

AeroPhoto LTD - Spot Rajgród

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podlasiu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Rajgród (woj. Podlaskie) - Miejscowość

format D: N53.7326758°,  E22.6867247°
format DM: 53° 43.960548'N, 22° 41.203482'E 
format DMS: 53° 43' 57.63''N, 22° 41' 12.21''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
2.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
2.0
Rajgród miał być naszym kilkudniowym przystankiem przed pobytem w Augustowie. Miejscowość została zaliczona do 7 czy iluś tam "Cudów Polski" przez Onet.pl. Pokazano piękne zdjęcia z lotu ptaka i tym nas skusili. Ile warte są informacje serwowane przez ten portal przekonaliśmy się po dojechaniu na miejsce.
Część miejscowości leżąca przy półwyspie (dawnej wyspie) prezentuje się owszem fajnie, ale głównie z góry i właśnie dlatego takie zdjęcia pokazywał Onet.
W rzeczywistości to prowincjonalne miasteczko bez turystycznego charakteru. Nie wiem co tam można robić dłużej niż kilka godzin, które da się spędzić na plaży. Jest ona piaszczysta i to jedyny plus, bo dziecko może się pobawić. Nie ma gdzie pospacerować, napić się kawy czy piwa, brak placu zabaw, a zjeść można chyba tylko fastfooda.

Być może nie widzieliśmy wszystkiego, może gdzieś w lesie ukrywają się jakieś fajne miejsca, ośrodki, my jednak nie natrafiliśmy na żadne ślady czegoś podobnego.

Nad plażą wznosi się wzgórze - grodzisko o bogatych tradycjach historycznych. Pierwotnie stał tam drewniany gród, potem zamek, a w XVI wieku obronny dwór starościński. Niestety, ktoś kto nie interesuje się tematem, nigdy się tego nie dowie, bo władze Rajgrodu nie raczyły nawet postawić tablicy informacyjnej. Dziś stoi tam drewniany ołtarz z niezłym punktem widokowym na Jezioro Rajgrodzkie. Obiekt w mizernym stanie - niektóre deski już się rozpadały. Wzgórze jest szansą dla Rajgrodu, bo kryje pod ziemią fundamenty obu murowanych budowli obronnych, więc ich wyeksponowanie i utworzenie parku archeologicznego byłoby magnesem przyciągającym turystów. Nie widać jednak żadnego zainteresowania lokalnych władz tym tematem.

Tak więc po małym rekonesansie ulotniliśmy się z tego miejsca. Nie wykluczam, że osoby nastawione na żeglowanie, kajaki i inne aktywności wodne miałyby lepsze odczucia.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
Piaszczysta plaża
Punkt widokowy z grodziska na Jezioro Rajgrodzkie
- Wady
Za dużo by wymieniać - nie tak powinna wyglądać miejscowość turystyczna
Wiek dziecka/i
1 rok
Data pobytu
czerwiec 2009
Wzgórze - grodzisko, a przed nim plaża
Widok na Jezioro Rajgrodzkie ze wzgórza
Ołtarz na wzgórzu
Nad jeziorem

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Rajgród w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Rajgród wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.