SEJNY - Muzeum Kresów

SEJNY - Muzeum Kresów

 
4.5 (1)
  291 0

Front muzeum

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Muzeum Kresów
  • Atrakcja całoroczna
Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Sejnach otwarto w 2023 roku. Na jego siedzibę wybrano zdewastowany klasztor dominikański przy
bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Staraniem Urzędu Marszałkowskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miejscowej parafii i lokalnych organizacji budynek został wyremontowany i przystosowany do zwiedzania.
Historia klasztoru rozpoczyna się w 1602 r. kiedy starosta przeroski Jerzy Grodziński przekazał część swoich dóbr dominikanom. Barokowy klasztor budowano od początku XVII wieku, ale w pełni ukończono dopiero na początku kolejnego stulecia.
Nadano mu formę czteroskrzydłowej i dwukondygnacyjnej budowli z basztami w narożach i wewnętrznym dziedzińcem (wirydarzem). Służył zakonnikom do początku XIX w., kiedy zaborca pruski skasował zakon. Budynek przekazano na cele oświatowe, funkcjonowały w niej różne szkoły i uczelnie. Po II wojnie światowej w budowli nadal działała szkoła zawodowa, a także dom kultury i biblioteka. Renowację i adaptację zrujnowanego klasztoru rozpoczęto po 2005 r., wtedy też udostępniono część obiektu do zwiedzania.
Nowe muzeum składa się z 4 wystaw stałych opartych na materiałach multimedialnych: "Historia Kresów Wschodnich", "Wielokulturowość Kresów Wschodnich", "Ludzie Kresów Wschodnich", "Mitologia Kresów Wschodnich".
Placówka prowadzi lekcje muzealne z elementami warsztatów, gry terenowej i rywalizacji. Działa tu też Kawiarnia Muzealna.
Ekspozycja jest otwarta przez cały rok z wyjątkiem poniedziałków w godz. 9:00-17:00 (wt.-czw. i ndz.) i 10:00-19:00 (pt.-sb.).

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Kościół - klasztor muzuem jest za nim
Korytarz muzeum
Kurtyna parowa
Sala ekspozycyjna
Wystawa sakralna
Dziedziniec
Klasztor - budynek muzeum
Ogród z kopcem i aleją KOP
SEJNY - Muzeum Kresów

Filmy

Sejny - Muzeum Kresów

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podlasiu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów - plac św. Agaty 1, Sejny   tel. +48 690 176 179 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Sejny (woj. Podlaskie) - Muzeum Kresów

format D: N54.1089712°,  E23.3450621°
format DM: 54° 6.538272'N, 23° 20.703726'E 
format DMS: 54° 06' 32.30''N, 23° 20' 42.22''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.5(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.5
Muzeum mieści się w klasztorze przy kościele, który widać od razu po wjeździe do miasta. Nie ma żadnych drogowskazów, ale trafić nie jest trudno. Darmowy parking znajduje się po prawej stronie budowli.
Klasztor to sporych rozmiarów piętrowy gmach z 4 wieżami, przypominający zamek. Powierzchnia wystawiennicza jest więc ogromna, ale na razie nie jest jeszcze w pełni wykorzystana.
Trasa turystyczna obejmuje 2 kondygnacje, nie było wstępu do w piwnic.
Choć zasób informacji jaki przekazuje placówka jest ogromny. Omówione są dzieje, nacje zamieszkujące kresowe okolice Podlasia, ich kultura, religie, obyczaje, tradycje, wzajemne relacje.
Przestawiano kościoły, dwory, cmentarze oraz wpływ kresów na polską literaturę i sztukę.
Merytorycznie i graficznie jest to wykonane bardzo porządnie. Sęk w tym, że zwiedzanie polega głównie na czytaniu informacji z tablic lub paneli LCD, ewentualnie ich słuchaniu. W dodatku często teksty dublują się - to samo widziałem na monitorze jak i później na tablicach.
Oprócz materiałów tekstowych i graficznych jest co prawda trochę gablotek z pamiątkami i zabytków sakralnych, ale generalnie mało tu rzeczy przyciągających uwagę. Dzieci szybko się nudzą, a i dla dorosłych jest to zbyt monotonne.
Dobrze ze jest choć parę nowatorskich rozwiązań. Jedna z nich to kurtyna z pary wodnej, włączana na dole przy sali z kawiarnią. Nie jest w żaden sposób oznaczona. Występuje na niej mnich i coś opowiada. Efektowny pomysł, ale de facto jest to tylko efekt dla samego efektu, bo trudno zrozumieć co ten mnich mówi. Dźwięk był za cichy i zlewał się z otoczeniem.
W innej sali jest za to ciekawie użyta technika holograficzna - w trójwymiarze widzimy obracający się cudowny obraz Matki Boskiej Sejneńskiej. Jest to typ figury szafkowej - posiada otwierane drzwiczki, a w środku płaskorzeźbę Boga, Chrystusa na krzyżu i Ducha Świętego pod postacią gołębicy. Na piętrze w otoczeniu historycznych fotografii stoi jego wierna replika 1:1, więc warto się dokładnie przyjrzeć, bo jest to unikalne dzieło (tylko kilka w Europie), być może było częścią krzyżackiego ołtarza polowego z XIV wieku.
Poza tym jest jeszcze fajny fotoplastikon ze starymi zdjęciami Sejn i okolic. I to chyba tyle ciekawszych stanowisk. Interaktywność oferują tylko wspomniane panele, coś tam możemy powybierać, pooglądać i wyszukać informacje, ale jak na nowoczesną placówkę jest to za skromne i mało angażujące zwiedzających. Przydałby się jakiś film, makiety, wizualizacje, miejsca gdzie dzieciaki mogłyby coś poklikać, posłuchać, pobawić się itp.
Cena biletów nie jest jednak wysoka, a że są to dopiero początki tej placówki, można mieć nadzieję, że z czasem się rozwinie. Dlatego ocena 4+ na zachętę.

Po zwiedzaniu można okrążyć ciekawą architektonicznie budowle, zobaczyć wnętrze kościoła (bardzo przeciętne) i ogrody klasztorne. Znajduje się tam kopiec poświęcony tragicznie zmarłym lotnikom F. Żwirce i S. Wigurze. Został on niedawno odtworzony, bo oryginalny z 1932 roku uległ dewastacji w latach 80-tych. Jest tu również aleja poświęcona żołnierzom Korpusu Ochrony Pogranicza ze starym słupem granicznym. Formacja ta chroniła naszą wschodnią granicę w okresie międzywojennym i robiła to bardzo skutecznie. Podobnie jak obecna Straż Graniczna, co wywołuje wściekłą nagonkę zdegenerowanych środowisk artystyczno-politycznych.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 i 15 lat
Data pobytu
lipiec 2023
Front muzeum
Kościół - klasztor muzuem jest za nim
Korytarz muzeum
Kurtyna parowa
Sala ekspozycyjna
Wystawa sakralna
Dziedziniec
Klasztor - budynek muzeum
Ogród z kopcem i aleją KOP
SEJNY - Muzeum Kresów

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Sejny w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Sejny wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.