Siedziba Muzeum Bartnictwa

AUGUSTÓW - Muzeum Kultury Bartniczej

 
5.0 (1)
  488 0

AUGUSTÓW - Muzeum Kultury Bartniczej

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Muzeum Kultury Bartniczej
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Muzeum Kultury Bartniczej powstało w maju 2023 roku przy Augustowskiej Miodosytni produkującej miody pitne z Puszczy Augustowskiej. Jest to wspólny projekt Bractwa Bartnego oraz spółki Non Profit Bartnicy, które działają na rzecz przywrócenia i promocji tradycji bartniczych, czyli hodowli pszczoły miodnej w warunkach naturalnych ( leśnych). Bartnicy przygotowują do zasiedlenia przez pszczoły dziuple w drzewach żywych lub w kłodach zawieszonych na drzewie. Największy rozwój bartnictwa przypadł w Polsce na wiek XVI, a inwentaryzacja puszczy Województwa Augustowskiego z 1827 roku wykazała na jego terenie 17 tysięcy barci. Bartnictwo zaniknęło jednak na przełomie XVIII i XIX wieku z powodu zakazów administracyjnych, rozwoju rolnictwa, przemysłu i innych metod hodowli pszczół. Dzięki kilkuletnim staraniom założycieli Muzeum kultura bartnicza została w 2020 roku wpisana na listę UNESCO Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości. Celem placówki jest kompleksowe przedstawienie idei bartnictwa oraz związanych z nim aspektów. W wakacje jest czynna codziennie w godz. 10-18, z wyjątkiem niedziel, poza sezonem tylko w dni powszednie w godz. 15-18.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Siedziba Muzeum Bartnictwa
Miodosytnia - przedsionek muzeum
AUGUSTÓW - Muzeum Kultury Bartniczej
Kłoda - barć
XIX-wieczne leziwo ze skóry łosia

Filmy

Augustów - Muzeum Kultury Bartniczej

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podlasiu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Muzeum Kultury Bartniczej - ul. Tytoniowa 9, Augustów   tel. +48 601 542 516 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Augustów (woj. Podlaskie) - Muzeum Kultury Bartniczej

format D: N53.8549377°,  E23.0106497°
format DM: 53° 51.296262'N, 23° 0.638982'E 
format DMS: 53° 51' 17.78''N, 23° 00' 38.34''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Muzeum położone jest w nieciekawym miejscu, trzeba podjechać autem lub rowerem. Składa się ze sklepiku i sali muzealnej. Na zapleczu trwa praca przy produkcji miodu pitnego, która możemy przez chwilę podglądnąć.
Całość jest pięknie zaaranżowana z naturalnymi elementami drewnianymi i motywami leśnymi. Muzeum tworzy zaledwie jedna salka wyłożona fototapetą z lasem, co wprowadza w odpowiedni klimat. Nie ma nic do czytania, bo o wszystko opowiada przewodnik, którym jest jeden z właścicieli.
Dowiadujemy się o co chodzi z tym bartnictwem, czym różni się od pszczelarzy ulowych, o jego bogatej historii na Podlasiu, o pracy bartników.
Są pokazane kłody, czyli barcie z plastrami pszczelimi, sprzęt używany przez Bartników, w tym zabytkowa uprząż bartników ze skóry łosia. Puszczany jest też krotki film.
Ogólnie placówkę prowadzą ludzie z pasją, którzy odtwarzają zapomniany, a niegdyś bardzo rozpowszechniony zawód. Chwała im za to i trudno nie spróbować ich produktów. W ramach zwiedzania można skosztować odrobinę pysznych miodów pitnych, a do kupienia były 2 rodzaje zbicienia - napoju przypominającego piwo tylko opartego o miód, o różnej mocy i smaku (butelka po 15 zł). Mnie osobiście to nie podeszło, ale smak i receptura są oryginalne.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 i 15 lat
Data pobytu
lipiec 2023
AUGUSTÓW - Muzeum Kultury Bartniczej
Siedziba Muzeum Bartnictwa
Miodosytnia - przedsionek muzeum
AUGUSTÓW - Muzeum Kultury Bartniczej
Kłoda - barć
XIX-wieczne leziwo ze skóry łosia

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Augustów w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Augustów wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.