Tablice na parkingu

BOLCIE - Trójstyk granic Wisztyniec

 
5.0 (1)
  457 0

BOLCIE - Trójstyk granic Wisztyniec

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Trójstyk granic Wisztyniec
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Wisztyniec to punkt styku trzech granic państwowych: Polski, Litwy i Rosji (Obwodu Królewieckiego). Ustawiono tam słup z napisami w językach narodowych oraz linie pokazujące przebieg granic. Miejsce to jest od dawna atrakcja turystyczną Suwalszczyzny. W 2012 roku istniejąca ścieżkę polną zastąpiono asfaltową drogą, którą poprowadzono 450-metrową ścieżkę poznawczą / spacerową o nazwie "Trójstyk granic – biegun zimna" oznaczoną niebieskim znakiem. Okolica ta jest bowiem najzimniejszym regionem w Polsce. W 2014 roku zbudowano parking z kamerą online i przystanek szlaku rowerowego Green Velo. Przy Wisztyńcu turyści zobowiązani są do stosowania się do zasad obowiązujących w ścisłej strefie nadgranicznej. Za przekroczenie granicy Obwodu Królewieckiego (obszar poza strefą Schengen) można otrzymać mandat od Straży Granicznej - teren jest pod obserwacją. W kwietniu 2023 roku bezpośrednie dojście do Wisztyńca nie jest już możliwe. Trójstyk został otoczony drutem ostrzowym (concertiną) w ramach zapory na granicy polsko-rosyjskiej. Można je oglądać z bezpiecznej odległości. Wstęp i parking bezpłatne.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Tablice na parkingu
Transgraniczna rzeka
Droga do trójstyku
Słup graniczny 3 państw
Dom z granicą na podwórzu

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podlasiu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Bolcie (woj. Podlaskie) - Trójstyk granic Wisztyniec

format D: N54.3633455°,  E22.7920657°
format DM: 54° 21.80073'N, 22° 47.523942'E 
format DMS: 54° 21' 48.04''N, 22° 47' 31.44''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Jadąc do Trójstyku z nieodległej wieży widokowej nawigacja prowadziła nas wyboistymi polnymi drogami. Miejsce leży jednak przy porządnej drodze wojewódzkiej.
To duży kontrast w porównaniu do dostępu po stronie litewskiej i ruskiej. U nich widać tylko las z leśną drogą i ani śladu cywilizacji, dodatkowo Litwa jest odgrodzona mocnymi zasiekami.
Infrastruktura turystyczna jest na wysokim poziomie. Nowoczesny parking z toaletą, piramidoidalną wiatą, kamerą i elektronicznym termometrem (ma chyba pokazywać niskie temperatury na biegunie zimna, więc przydatny głównie w zimie). Rowerzyści mają swój przystanek ze stojakami i serwisem. W kamerze możemy pomachać znajomym czy rodzinie, a z tablic dowiedzieć się trochę o okolicy leżącej na krańcu Polski.
Piesza ścieżka do Wisztyńca to ładna, wyasfaltowana i ogrodzona droga o długości niespełna pół kilometra. Po drodze mamy parę ciekawostek jak transgraniczną rzeczkę (w jej dolinie spacerował bocian), dom z wbitymi znakami granicznymi na podwórzu oraz staw.
Trójstyk oznaczony jest słupem z napisami w 3 językach i tablicami ostrzegawczymi. Można popatrzeć na tereny 3 państw i porobić pamiątkowe zdjęcia. Takich miejsc jest u nas tylko 6, z tego względu stanowią turystyczny rarytas i z pewnością warto je odwiedzić.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 i 14 lat
Data pobytu
czerwiec 2022
BOLCIE - Trójstyk granic Wisztyniec
Tablice na parkingu
Transgraniczna rzeka
Droga do trójstyku
Słup graniczny 3 państw
Dom z granicą na podwórzu

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Bolcie w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Bolcie wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.