Piwnice

TARNOBRZEG - Zamek Dzikowski

 
5.0 (1)
  1272 0

TARNOBRZEG - Pałac w Dzikowie

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek Dzikowski
Aktualne ceny
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Zamek Dzikowski stoi obecnie na terenie Tarnobrzega (niegdyś Dzików był osobną osadą). Jest to przebudowany pałac z historią sięgająca XV wieku - pierwotny dwór obronny był siedzibą rodu Toporczyków. W XVI wieku odkupili go Tarnowscy, szukający miejsca na założenie "nowego Tarnowa". W XVII w. skromna siedziba została rozbudowana do zamku możnego rodu szlacheckiego. W następnym stuleciu Jan Jacek Tarnowski przekształcił go w rezydencję barokową. W 1734 r. w Dzikowie zawiązała się tzw. konfederacja dzikowska utworzona w celu obrony tronu polskiego dla króla Stanisława Leszczyńskiego, a przeciwko Saksonii i Rosji. Mimo klęski konfederacji, poważne zniszczenia budowli przyniosły dopiero walki Księstwa Warszawskiego z Austrią, po których zamek Tarnowskich został  odbudowany w formie pałacu pozbawionego funkcji obronnych i stał się siedzibą rodową za sprawą Jan Feliksa Tarnowskiego, senatora Królestwa Polskiego. W 1927 miała miejsce katastrofa w postaci wielkiego pożaru i zawalenia się dachu. Pałac i jego wyposażenie ofiarnie ratowała miejscowa ludność - 9 osób zginęło w gruzach. 4 lata później obiekt odbudowano w nieco zmienionej formie. Po wojnie przez długi czas działała tu szkoła rolnicza. Dopiero w 2007 roku rozpoczęto remont, po którym zabytek stał się atrakcją turystyczną i siedzibą Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzeg. Po tym fakcie rodzina Tarnowskich gromadząca od XIX wieku w Dzikowie cenne dzieła sztuki (m.in. obrazu Tycjana, Rubensa, Rembrandta, rękopis Pana Tadeusza) zdecydowała się przekazać je muzeum. Zbiór nazywany kolekcją dzikowską liczył kilka tysięcy eksponatów i po wojnie rozsiany był po świecie, ale Tarnowskim stopniowo udaje się go konsolidować. Od 2015 r. w pałacu można oglądać kolekcję obrazów. Placówka jest czynna przez cały rok, codziennie z wyjątkiem poniedziałków. Zwiedzanie wnętrz co 1,5 godziny od: 11:00 (wt.-pt.) i 13:00 (sb.-nd.). Dzieci do 7 lat gratis.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Kaplica
Pokój myśliwski
Biblioteka
Piwnice
Jedna z makiet w piwnicach

Filmy

Bols Air Shot - Zamek Tarnowskich w Dzikowie - Tarnobrzeg DJI [4k]

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podkarpaciu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Zamek Dzikowski - Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega - ul. Sandomierska 27, Tarnobrzeg   tel. +48 15 823 79 99 kliknij numer, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Tarnobrzeg (woj. Podkarpackie) - Zamek Dzikowski

format D: N50.5793432°   E21.6765672°
format DM: 50° 34.760592'N 21° 40.594032'E 
format D M S:   50° 34' 45.64''N   21° 40' 35.64''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie
Możesz też wytyczyć do niej trasę
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Zabytek, który do niedawna był zdewastowaną szkołą i można było do niego tylko podejść z zewnątrz, stał się ważną atrakcją regionu. Po odzyskaniu kolekcji sztuki dawnych właścicieli, muzeum pałacowe ma co pokazać.
Budowla z wieżą i 2 skrzydłami bocznymi wyłania się spośród drzew parku, którego zwiedzanie ułatwia wytyczona ścieżka przyrodnicza. Park nie jest jakiś szczególnie atrakcyjny, ale są w nim m.in. dwa stawy i można pospacerować w cieniu starych drzew.
Pałac natomiast jest odnowiony, posiada świeże elewacje, widzimy na nich aż dwa zegary - tradycyjny i słoneczny. Pozbyto się pnączy, które przez dziesięciolecia okrywały ściany. Przed wejściem na kostce brukowej utworzono wielki herb Tarnowskich i łaciński napis z dewizą rodową "Dążcie do gwiazd" - fajnie to wygląda i godnie honoruje zasłużoną dla Polski rodzinę.
Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem co 1,5 godziny. Mimo, że już odzwyczailiśmy się od głupich zakazów fotografowania tutaj obowiązuje on w większej części zabytku. I ponoć musi tak być ze względu na konieczność respektowania woli rodu Tarnowskich, którzy udostępnili dzieła sztuki muzeum. Może zmieni się to gdy kolekcja zostanie w całości odkupiona.
Piwnice pałacowe, a właściwie zamkowe, bo to relikt pierwotnego zamku, są wolne od zakazu. Znajduje się tam wystawa makiet z wyglądem rezydencji dzikowskiej na przestrzeni wieków. Są nawet pokazane niezrealizowane projekty przebudowy pałacu. Tutaj dowiadujemy się też od przewodnika o historii budowli.
Jedna sala poświęcona była miejscowemu sportowcowi Alfredowi Freyerowi, wybitnemu polskiemu lekkoatlecie, który zginął ratując dzieła sztuki podczas pożaru pałacu, ale to chyba wystawa czasowa, już niedostępna.
Na parterze i piętrze prezentowane są wnętrza pałacu, częściowo umeblowane, posiadające w dużym stopniu oryginalne wyposażenie. Zwiedzamy m.in. kaplicę, bibliotekę i największą salę balową, pokój myśliwski wypełniony porożami i trofeami. W paru gablotkach prezentowane są odkrycia archeologiczne, ale większość nie związana z pałacem.
W środku zabytek jest odnowiony i nie przypomina już szkoły, ale nie są to oczywiście wnętrza porównywalne do rezydencji w nieodległym Łańcucie, jednak i tak godne uwagi. Po zwiedzaniu można zaglądnąć do kawiarnio-restauracji urządzonej z tyłu, na tarasie pałacowym. Dla dzieci mało tu atrakcji, ale obok znajduje się Centrum ekologiczne Natura 2000 z niezłą wystawą przyrodniczą.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed wielu lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
2 i 10 lat
Data pobytu
marzec 2018
TARNOBRZEG - Pałac w Dzikowie
Pokój myśliwski
Biblioteka
Kaplica
Piwnice
Jedna z makiet w piwnicach

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Tarnobrzeg w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Tarnobrzeg wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.