Widok z dołu

MAŁA - Pomnik Chrystusa Króla

 
4.5 (1)
  1215 0

MAŁA - Pomnik Chrystusa Króla

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Pomnik Chrystusa Króla
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Monumentalna figura Chrystusa Króla we wsi Małe pod Ropczycami powstała w 1937 r. Autorem jest artysta Wojciech Durek, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, pochodzący z Małej. Nie ma zgodności co do genezy pomnika. Jedna wersja mówi, że było to wotum dziękczynne za uratowanie wsi przed gradobiciem, które mocno zdewastowało sąsiednie miejscowości (mieszkańcy wsi wierzą, że wciąż chroni ich przed nieszczęściami), druga że znany artysta za namową proboszcza postanowił pozostawić po sobie w rodzinnej miejscowości jakąś pamiątkę. Prawdopodobnie pierwowzorem był pomnik z Rio de Janeiro, który zbudowano 6 lat wcześniej. Wysokość figury to 17,5 m, a rozpiętość ramion Chrystusa 8 m. Odlano ją z betonu, natomiast cokół jest wynikiem ofiarności mieszkańców, którzy pozbierali z okolicy kamienie i cegły. Podczas II wojna światowej Niemcy próbowali zniszczyć figurę, strzelali do Chrystusa, ale zdołali odstrzelić tylko palec u ręki. W 2007 r. postument wygrał plebiscyt na "Siedem cudów Podkarpacia". W 2016 r. uszkodziła go burza, został jednak szybko odnowiony. Pod figurą parę razy w roku odbywają się nabożeństwa z udziałem młodzieży. W czasie Wielkiego Postu odprawiana jest Droga Krzyżowa.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Widok z góry, droga ze wsi do pomnika
MAŁA - Pomnik Chrystusa Króla
Widok na okolicę
Widok z dołu

Filmy

Dariusz Lechwar - Pomnik Chrystusa Króla - Mała (podkarpackie) 1.05.2021r.

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podkarpaciu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Mała (woj. Podkarpackie) - Pomnik Chrystusa Króla

format D: N49.9597538°,  E21.519092°
format DM: 49° 57.585228'N, 21° 31.14552'E 
format DMS: 49° 57' 35.11''N, 21° 31' 08.73''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.5(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.5
Atrakcja tylko na chwilę, ale dość ciekawa i nietuzinkowa na skalę kraju. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że mamy własny odpowiednik Chrystusa z Rio i to sprzed wojny, z niezwykłą historią.
Pomnik jest mniejszy i góruje co prawda tylko nad małą wioską (nomen omen), ale i tak robi wrażenie. Dlatego przed przyjazdem na miejsce trzeba najpierw wjechać do centrum wsi by zobaczyć jak wygląda z dołu. I dopiero potem boczną drogą podjechać pod figurę (najlepiej kierować się na kościół i ok. 600 m na wschód od niego skręcić w drogę pod górę). Jeżeli jednak ktoś ma ochotę na dłuższy spacer pod górę, może zatrzymać się we wsi i podejść częściowo betonową drogą.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
2 i 10 lat
Data pobytu
maj 2018
MAŁA - Pomnik Chrystusa Króla
Widok z góry, droga ze wsi do pomnika
MAŁA - Pomnik Chrystusa Króla
Widok na okolicę
Widok z dołu

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Mała w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Mała wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.