Widoczek z tarasu widokowego

SANOK - Zamek

 
5.8 (2)
  3725 1

SANOK - Zamek

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Zamek powstał w XIV wieku nad brzegiem Sanu, którego koryto obecnie znajduje się nieco dalej. Tutaj odbyło się wesele króla Władysława Jagiełły z trzecią żoną Elżbietę Granowską oraz przebywał późniejszy car Dymitr Samozwaniec, który poślubił Marynę Mniszchównę córkę sanockiego starosty. Przez wieki budowla była przekształcana i rzadko remontowana, dlatego po II wojnie św. ostał się tylko jeden budynek. Było to skrzydło wschodnie powstałe w XVI za sprawa starosty sanockiego i marszałka dworu królewskiego Mikołaja Wolskiego. W XVII wieku warownia obroniła się przed najazdem tatarskim, który spustoszył miasto, choć była już w złym stanie i częściowo obsuwała się do Sanu. W XVIII w. popadła w ruinę by w następnym stuleciach zostać rozebrana przez zaborcę austriackiego. W 1934 r. zamek stał się siedzibą Muzeum Ziemi Sanockiej, w 1968 r. przemianowane na Muzeum Historyczne. W 2011 r. zakończono odbudowę skrzydła południowego zamku, które przeznaczono na nową galerię Zdzisława Beksińskiego. Później na fundamentach gotyckiej wieży wybudowano taras widokowy na San oraz urządzono ogrody na dziedzińcu. Poza pracami Beksińskiego, placówka prezentuje bogatą kolekcję sztuki cerkiewnej, sztukę Kościoła Katolickiego, kolekcję ceramiki pokuckiej, malarstwo portretowe z XVII-XIX w, zbiory archeologiczne i sztukę współczesną. Od maja 2017 r. dostępny jest pokaz 3D - wirtualna podróż po świecie Beksińskiego w okularach Oculus Rift oraz HTC Vive (dodatkowa opłata do biletu).
Muzeum jest czynne przez cały rok, w sezonie (IV-X) od 9 do 17, w pon. od 8 do 12, poza sezonem krócej. Placówka przystosowana jest dla osób niepełnosprawnych.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Wystawa ikon
Galeria Beksińskiego
Ekspozycja w piwnicach
Stare i nowe skrzydło
Widoczek z tarasu widokowego

Filmy

Views from the sky - Zamek Królewski w Sanoku

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podkarpaciu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Muzeum Historyczne w Sanoku - ul. Zamkowa 2, Sanok   tel. +48 13 46 306 09 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Sanok (woj. Podkarpackie) - Zamek

format D: N49.5623077°,  E22.2090863°
format DM: 49° 33.738462'N, 22° 12.545178'E 
format DMS: 49° 33' 44.31''N, 22° 12' 32.71''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
5.8(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
dużo do zobaczenia, nie koniecznie z dzieckiem

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 lat
Data pobytu
sierpień 2021
B
Ocena atrakcji
 
5.5
Sanocki zamek nie jest typową warownią z murami obronnymi, fosą i wieżami (dopiero niedawno odtworzono część murów obwodowych). Najokazalej wygląda z ulicy biegnącej wzdłuż Sanu poniżej wzgórza zamkowego -  stamtąd widać, że jest to  budowla obronna stojąca nad stromą skarpą.  Jego mocną stroną jest muzeum. Prezentowane zbiory zawsze były bogate, ale po rozbudowie  jest ich jeszcze więcej i są  w ciekawszym otoczeniu i  aranżacji.
Zmiany jakie zaszły na  zewnątrz nie całkiem  jednak zasługują na pochwałę. Fajnie, że powstały ogrody, a na resztkach wieży taras widokowy, choć obawiam się że jest za niski. Wiosną mieliśmy dobrą widoczność, ale  w sezonie San będzie chyba zasłonięty przez drzewa.  Bryła budowli co prawda zwiększyła się przez rekonstrukcję bocznego skrzydła, ale szkoda, że oszpecono ją oknami, które nie można określić inaczej jak "koszmarne" i ogólnie zbyt odróżnia się ono od zabytkowej części.
To nie najlepsze wrażenie z zewnątrz obiektu zostało poprawione po wejściu do środka. Na dole mamy wystawę uzbrojenia, da się nawet wejść do bunkra niemieckiego z czasów II wojny św. który został włączony do zamku! Dalej klimatyczne piwnice z  archeologią i malarstwem. Wyżej, w renesansowej części zamku, urządzona jest tak jak dawniej  wspaniała wystawa ikon i sztuki sakralnej. Oryginalne wyposażenie bieszczadzkich cerkiewek  znalazło swoje miejsce  właśnie tutaj, więc jest co podziwiać,  są eksponaty nawet z XV wieku. 
Druga sztandarowa wystawa sanockiego muzeum to twórczość Zdzisława Beksińskiego. Ekspozycja jest bardzo szeroka, obejmuje malarstwo, rysunki, grafikę, fotografie, rzeźby. Wyjątkowość tego artysty sprawia, że jego prace potrafią wciągnąć na długi czas,  oczywiście pod warunkiem, że nie mamy znudzonej dzieciarni ciągnącej do wyjścia, ale naszego syna  ta wystawa akurat bardzo zaciekawiła (mimo że wiele dzieł może budzić przerażenie) po nużącej dla niego sztuce sakralnej. Na końcu trasy zwiedzania usadowiono  sklepik m.in. z wieloma pamiątkami związanymi z Beksińskim. 
Pomiędzy najważniejszymi wystawami znajdują się  mniejsze  ekspozycje ceramiki czy niesamowite rzeźby wykonane ze śrub  i różnego rodzaju żelastwa. To przykład sztuki współczesnej, który powinien przypaść do gustu każdemu, także maluchom. 
Muzeum jest ogólnie placówką tradycyjną, mało nowoczesną, choć posiada parę terminali komputerowych i podobno pokaz multimedialny prac Beksińskiego, ale my go jakimś cudem przeoczyliśmy. Eksponaty są przejrzyście podpisane, poza wystawą broni, która nie była opisana w ogóle.  Zwiedza się przyjemnie i wszystko można fotografować.  
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
9 lat
Data pobytu
maj 2017
Zdjęcie
Wystawa ikon
Galeria Beksińskiego
Ekspozycja w piwnicach
Stare i nowe skrzydło
Widoczek z tarasu widokowego

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Sanok w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Sanok wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.