Basen

OLSZANICA - Pałacyk z basenami

 
4.0 (1)
  5046 1

OLSZANICA - Pałacyk z basenami

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Pałacyk z basenami

Historia rezydencji w bieszczadzkiej Olszanicy sięga XV wieku. Wtedy musiała już istnieć tu obronna siedziba rodu Kmitów. Niewiele wiadomo o jej dziejach. W XIX wieku miejscowość posiadali Stadniccy i Jordanowie. Po mariażu Jordanówny z Antonim Juścińskim stary dwór rozebrano na początku XX wieku. W jego miejscu powstał obecny pałacyk, od początku pomyślany jako pensjonat wczasowy. Po wojnie majątek przejęło państwo komunistyczne, a w pałacu funkcjonował Inspektorat PGR. W 1971 r. przejął go Centralny Zarząd Zakładów Karnych Ministerstwa Sprawiedliwości, który utworzył tu swój ośrodek wypoczynkowy, m.in. wybudował na zewnątrz baseny. W 2012 r. pałac kupiła Podkarpacka Instytucja Gospodarki Budżetowej Carpatia z Rzeszowa i nadała mu nową nazwę "Ośrodek Konferencyjno - Wypoczynkowy Pałac Biesa". W ofercie są noclegi w pałacu (7 luksusowych apartamentów) i towarzyszącym mu budynku ośrodka wczasowego "San" oraz dwie sale konferencyjne. Goście z zewnątrz mogą korzystać basenów i kawiarni. Uwaga! W 2020 roku obiekt zmienił status. Stał się ponownie własnością Służby Więziennej, co prawdopodobnie uniemożliwia dostęp turystów.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Minigolf
Brodzik
Plac zabaw
Staw
Basen

Filmy

Pałac Biesa z lotu ptaka

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podkarpaciu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Pałac Biesa w Olszanicy - Olszanica 222   tel. +48 13 461 74 60 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Olszanica (woj. Podkarpackie) - Pałacyk z basenami

format D: N49.4758086°,  E22.4476449°
format DM: 49° 28.548516'N, 22° 26.858694'E 
format DMS: 49° 28' 32.91''N, 22° 26' 51.52''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
Pamiętam swoje odwiedziny tego pałacyku kilkanaście lat temu. Zatrzymałem się, aby zobaczyć co to za ładny zabytek stoi przy drodze. W parku z oddali dochodził głośny gwar i krzyki dzieci. Byłem pewny, że działa tam jakaś szkoła, ale ze zdumieniem zobaczyłem 2 baseny i sporą liczbą plażowiczów. 
Teraz, przyjeżdżając z własną rodziną liczyłem, że zastaniemy podobny widok, zwłaszcza  w pogodną sierpniową sobotę. Niestety, było inaczej. Basen wciąż działa, ale tylko jeden. Brodzik nie był napełniony wodą. W południe na trawniku była rozłożona tylko 1 rodzina,  na ławkach siedzieli pojedynczy ludzie, a w basenie 2 osoby.
Jest on ogrodzony siatką i pilnowany przez ratownika. Dość głęboki, więc małe dzieci mogą wejść tylko w kole czy rękawkach. Wydaje mi się, że kiedyś było inaczej -  na pewno nie był ogrodzony i chyba znacznie płytszy.
Woda czysta, ale bardzo zimna. Do dyspozycji gości są plastikowe leżaki.  Nie wygląda to źle, jednak ogólnie klimat miejsca odbiegał diametralnie od tego co zapamiętałem. Przebywanie na pustym basenie w lodowatej wodzie szybko się znudziło. Dziecko nie może się  samo pluskać, rówieśników do zabawy brak.  Przypuszczam, że jedną z przyczyn spadku popularności tego miejsca jest cena - kiedyś wstęp kosztował symboliczną złotówkę, teraz 6 zł. Być może również nowy właściciel nastawia się na gości hotelowych i nie chce aby miejscowi czy wpadający na krótko turyści robili mu tłok. Dziwny jednak, że tak obniżono poziom. Poza pustym brodzikiem  rażą zdewastowane tory do minigolfa - nie wiem, po co stoją przy basenie, skoro są poniszczone i nie można z nich korzystać.  Na plus jest jedynie  duży plac zabaw na trawie, którego wcześniej nie widziałem. Piasek można znaleźć tylko w małej piaskownicy przy basenie. Ogólnie byliśmy rozczarowani i szybko odjechaliśmy. Niekorzystne wrażenie częściowo zatarł jednak pałacyk  i jego otoczenie (za samo wejście na jego teren nie trzeba płacić), bo jest to bardzo ładna budowla. Położona jakby na wyspie,  otoczona  fosą z pozostałościami fortyfikacji ziemnych i kamiennym mostkiem.  Z pałacem sąsiaduje malowniczy park ze stawem, po którym można popływać kajakiem lub łódką. 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
sierpień 2014
Zdjęcie
Minigolf
Plac zabaw
Brodzik
Staw
Basen

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Olszanica w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Olszanica wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.