Stara stacja CPN

BÓBRKA - Skansen naftowy

 
6.0 (6)
  9518 1

BÓBRKA - Skansen naftowy

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Skansen naftowy
Aktualne ceny
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Miejsce na medal 2014

Skansen w Bóbrce pod Krosnem powstał na terenie jednej z pierwszych na świecie kopalni ropy naftowej, założonej m.in. przez Ignacego Łukasiewicza, wynalazcę lampy naftowej i działacza niepodległościowego, urodzonego w 1822 r. w sąsiedniej wsi Chorkówka. Kopalnia rozpoczęła działalność w 1854 roku. Ropę (zwaną wtedy olejem skalnym) wydobywano z kwadratowych studni - kopanek. Początkowo do pracy używano bardzo prymitywnych narzędzi ręcznych, z czasem rozwijano technikę i konstruowano specjalistyczne maszyny, tak iż z 2 ton dziennie produkcja w ciągu 14 lat wzrosła do 350 ton. W 1868 r. w Bóbrce było już czynne 84 kopanki. W końcu XIX wieku kopalnia przeszła jednak w ręce kapitału kanadyjsko - francuskiego. Po wojnie ją znacjonalizowano. Pomysł utworzenia w Bóbrce Muzeum Przemysłu Naftowego zrodził się już w latach międzywojennych. Wrócono do niego w roku 1961, a ostatecznie placówkę pod nazwą Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza otwarto dla zwiedzających w 1972 roku. Ma ona charakter skansenu rozłożonego na obszarze 20 ha z oryginalnymi szybami oraz licznymi urządzeniami i pojazdami używanymi przez górników. Jest przy tym wciąż wydobywającą ropę kopalnią. W 1984 r. udostępniono Muzeum Biograficzne Ignacego Łukasiewicza, wzbogacone o najnowsze techniki multimedialne w 2014 roku. W 1999 roku otwarto pawilon wystawowy z ekspozycją na 2 kondygnacjach. Muzeum jest czynne codziennie, poza poniedziałkami od 9:00 do 17:00 (1 maj - 30 wrzesień), po sezonie do godz. 15:00 lub 16:00.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Pawilon wystawowy
Kopanka gdzie widać i czuć ropę
Trasa po rurze w piwnicy pawilonu
Stara apteka z prezentacją multimedialną
Zabawa na kopance
Stara stacja CPN

Filmy

Bóbrka. Początki przemysłu naftowego na świecie

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podkarpaciu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza - ul. Kopalniana 35, Bóbrka   tel. +48 13 433 34 78 kliknij numer, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Bóbrka (woj. Podkarpackie) - Skansen naftowy

format D: N49.6163758°   E21.7108419°
format DM: 49° 36.982548'N 21° 42.650514'E 
format D M S:   49° 36' 58.95''N   21° 42' 39.03''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie
Możesz też wytyczyć do niej trasę
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 6
Ocena atrakcji
 
6.0(6)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Każdy musi zobaczyć to miejsce. Tutaj miały miejsce narodziny światowego przemysłu naftowego. Jest to pierwsza na świecie kopalnia ropy, a co najlepsze wydobywa się ją tutaj do tej pory :-O Na terenie skansenu zobaczymy eksponaty, które pamiętają czasy Ignacego Łukasiewicza. Do tego są kopanki z ropą, a w jednej studni widać jak ona tam pływa. Możemy też dotknąć ropy i zobaczyć jak wygląda i pachnie surowa ropa naftowa. Duży teren, na którym można nawet zrobić sobie piknik :-) Super miejsce do spaceru i zapoznania się z niesamowitą historią. podpowiem też, że warto wziąć przewodnika. Wówczas zwiedzanie wygląda zupełnie inaczej i możemy dowiedzieć się wielu ciekawostek, o których nie mamy pojęcia :-) Dzieci oraz starsi zachwycone wyjazdem!

Relacja - dodatkowe informacje

Data pobytu
Kwiecień 2022
W
Ocena atrakcji
 
6.0
Polecam atrakcje Podkarpacia zobaczcie gdzie byłem tutaj: https://trivabook.pl/atrakcje-podkarpacia

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7
Data pobytu
2020
R
Ocena atrakcji
 
6.0
Ja osobiście byłam w kopalni i w muzeum w Bóbrce całkiem niedawno. Zainspirowało mnie to, że tak blisko mam i starają się o wpis na listę unesco https://budynkowo.pl/kopalnia-ropy-naftowej-bobrka/ - aż się zdziwiłam, że takie cuda mamy na podkarpaciu. Spędziłam tam cały dzień z rodzinką i bardzo nam się podobało! 

Relacja - dodatkowe informacje

Data pobytu
2019 marzec
E
Ocena atrakcji
 
6.0
Świetne miejsce z parkingiem przy bramie, super zapleczem i mnóstwem atrakcji dla dzieci małych i dużych:) Wszystko zlokalizowane w lesie więc nawet w największe upały nie ma problemu ze znalezieniem cienia. Wszystkiego można dotknąć, spróbować samemu. Polecam:)
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed wielu lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
3 i 4
Data pobytu
kwiecień 2018
S
Ocena atrakcji
 
6.0
Połączenie  tradycji i nowoczesności, stare maszyny i prezentacje multimedialne. Kapitalne muzeum  dla dzieci i młodzieży, choć brakuje opisów działania poszczególnych urządzeń. Obsługa niewidoczna, więc nie można zapytać. Czynny szyb z  bulgocąca ropą robi wrażenie!
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed wielu lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
10 lat
Data pobytu
lipiec 2014
Ocena atrakcji
 
6.0
Przejeżdżając przez małą miejscowość Bóbrka widzieliśmy znak na Muzeum Przemysłu Naftowego. Nigdy w życiu dobrowolnie bym tam nie poszła – ani nazwa nie zachęca, ani jakaś widoczna z drogi machina. Okazało się jednak, że jestem w wieeelkim błędzie. 
Muzeum jest naprawdę ciekawe szczególnie dla małych i dużych chłopaków, ale nawet ja - niezainteresowana bogactwami naturalnymi, a tym bardziej maszynami do ich wydobywania - byłam zachwycona! 
Przy pochwałach muszę jednak uwzględnić trochę minusów. Wydaje się jakby muzeum tkwiło jeszcze  w dawnych czasach, co jest widoczne np. w zakresie czasu pracy - poza sezonem  od 7 do 15! My przyjechaliśmy w sobotnie południe, pod koniec marca i ledwo wyrobiliśmy się z czasem. Nieśpieszne obejście wszystkiego plus dłuższe postoje młodego w szczególnie ciekawych miejscach zajęły 3 godziny, a moglibyśmy jeszcze trochę posiedzieć, gdyby nie widok obsługi czekającej już przy bramie.  
No ale przejdźmy do spraw zasadniczych. Cena biletu jest uważam bardzo atrakcyjna – zapłaciliśmy 10 od dorosłego, a dziecko gratis. Po wejściu do pierwszej sali muzeum nasz młody wydał radosny okrzyk "Zabawki!" i poleciał z łapami do ekspozycji. Okazało się, że jego reakcja była w zasadzie słuszna – stoi tam kilka modeli jakichś maszyn do wydobywania ropy, można dotykać, kręcić zębatkami, korbkami, super! Niestety dało się zauważyć kilka nienaprawionych usterek w stylu np. poluzowanego paska. Wydaje się to banalne, pewnie w godzinę można by je naprawić, ale widać nikomu się nie chce. W ten sposób modele są niesprawne, a dzieciaki zawiedzione!
W drugiej sali największą atrakcją jest wielkie na całą ścianę "centrum dowodzenia" – nie mam pojęcia do czego to służyło, ale jest tam pełno jakiś lampek, wskaźników itp. A najfajniejszy jest brzęczyk (po prawej stronie). I tu kolejny minus, wiele rzeczy jest nieopisane, są one wprawdzie interesujące same w sobie, ale jednak brakuje informacji co to właściwie jest. 
Dalej schodami w dół idzie się do zaciemnionej części z ekspozycją poświęconą gazowi ziemnemu. Świetnym pomysłem były narysowane na podłodze rury, po której zwiedzający powinni chodzić. W  odpowiednich punktach włączają się filmiki na ekranach, całkiem ciekawe, oglądając je można wygodnie wyłożyć się na pufach. Ekspozycja też jest fajna, jakieś sprzęty do wydobywania, ruchome wiertło itp. 
Z tej sali wychodzimy na zewnątrz, gdzie można dłuuugo oglądać zabytki przemysłu naftowego, w tym  machiny do wydobywania ropy, szczególnie ciekawe dla płci brzydkiej. Nie można ominąć starego CPN-u z ciężarówką oraz domu Łukasiewicza z niesamowitą prezentacją multimedialną.  Dzięki niej przenosimy się w czasie do starej apteki i do pracowni Łukasiewicza - bardzo pomysłowo wykonane. W budynku tym są jeszcze pamiątki po wynalazcy lampy naftowej, w tym kolekcja takich właśnie lamp. Niestety tuż po zakończeniu projekcji multimedialnej wysiadł na kilkadziesiąt minut prąd, więc ekspozycję musieliśmy oglądać po ciemku. 
Z ciekawszych rzeczy w skansenie można jeszcze zobaczyć oryginalny szyb ze stojącą w nim wciąż ropą (uwaga, można się pobrudzić! widać że czarne złoto jest wciąż wydobywane) i jak wspomniałam wiele różnych machin, urządzeń, konstrukcji, nawet pojazdów.  Dla bezpieczeństwa większość ruchomych elementów została zaspawana. Pewną niedogodnością jest słabe oznakowanie trasy, brakuje  planu obiektu, a przecież można go wydrukować choćby na bilecie.
Ogólnie jednak zachwyt, bo nie spodziewałam się, że zwiedzanie sprawi nam i młodemu tyle radości.  Turystów tam jednak jakoś nie widać - spotkaliśmy w sumie może z 6 osób. 
Niedociągnięcia są, ale wszystko do naprawienia. Szczerze polecam! 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed wielu lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
Przystępna cena
Cisza, spokój, czysto
Rewelacyjne zasoby
Nowoczesne prezentacje
- Wady
Godziny otwarcia
Nienaprawione usterki
Brak opisów, planów
Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
marzec 2014
Zdjęcie
Pawilon wystawowy
Kopanka gdzie widać i czuć ropę
Trasa po rurze w piwnicy pawilonu
Stara apteka z prezentacją multimedialną
Zabawa na kopance
Stara stacja CPN
Ina

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Bóbrka w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Bóbrka wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.