Mostek w kierunku bulgotki i basen

RUDAWKA RYMANOWSKA - Tężnia solankowa

 
5.0 (1)
  10420 1

RUDAWKA RYMANOWSKA - Tężnia solankowa

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Tężnia solankowa
  • Atrakcja ekonomiczna

Tężnia solankowa w Rudawce Rymanowskiej położona jest na terenie Ośrodka Wczasów Zdrowotnych "Rudawka" jako jedna z jego atrakcji. Wraz z małym basenem dostępna jest dla wszystkich chętnych bezpłatnie. Powstała w 2010 roku. Solanka bije ze źródła na głębokości 1000 m. Zawiera m.in. jod, brom, magnes, potas, sód, żelazo. Działa leczniczo na schorzenia układu oddechowego, zatok, nadciśnienia tętniczego oraz nerwicę. Właściwości lecznicze potwierdziły badania i świadectwo wystawione przez Ośrodek Badań i Kontroli Środowiska w 2021 r. Tężni towarzyszą: stadnina, lokale gastronomiczne, boiska sportowe, minizoo,  korty oraz domki noclegowe.
W maju 2017 roku ogłoszono zawieszenie działalności ośrodka, wznowienie nastąpiło w 2020 roku.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Basen
Bulgotka
Tężnia i źródło wody pitnej
Mostek w kierunku bulgotki i basen

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podkarpaciu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Ośrodek Wczasów Zdrowotnych RUDAWKA - ul. Rudawka Rymanowska 6, gsm 600 090 141, tel. (13) 435 90 27   tel. +48 882 684 408 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Rudawka Rymanowska (woj. Podkarpackie) - Tężnia solankowa

format D: N49.5131772°,  E21.9185618°
format DM: 49° 30.790632'N, 21° 55.113708'E 
format DMS: 49° 30' 47.44''N, 21° 55' 06.82''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Bardzo fajne miejsce w pobliżu przełomu Wisłoka. Można tu wpaść po pikniku nad rzeką, aby zjeść coś gorącego i pooddychać najodowanym powietrzem. Do dyspozycji jest restauracja oraz bar z fastfoodami i napojami. Tężnia to niewielki okrągły obiekt wykonany z darniny, po której spływa solanka.  W jej wnętrzu  stoi altana z ławą, ale  jej rozmiary sprawiają, że szybko się zapełnia, więc może być problem z miejscem. Podczas naszego pobytu była pełna, ale  z czasem się opróżniła. Zgodnie z zaleceniem na tabliczce w środku powinno się spędzić maksymalnie 30 minut. Dookoła jest zresztą znacznie ciekawiej. 
Za tężnią jest zbiornik, gdzie solanka bije z  dwóch dysz. Można usiąść na jego brzegu  i mamy  tu chyba nawet bardziej nasycone powietrze. Jest też kranik na skalistym podeście  z wodą do picia, który jest równocześnie świetnym miejscem do zabawy dla maluchów. Dalej utworzono ładny mostek  oraz mały basen z gorącą solankową wodą. W najgłębszym  miejscu (na środku) ma on ok. 1 m głębokości. Cieszy się popularnością zarówno dzieci jak i dorosłych. 
Nie daleko jest  altana z okazem słynnego minerału - krzemienia pasiastego. Nieco dalej coś co nazywa się bulgotka. Jest to zbiornik podobny do studni z kamieni, w którym cały czas bulgoce woda. Fajny pomysł - można sobie przy nim przyjemnie posiedzieć, a i maluchy są tym zainteresowane. Są również miejsca na ognisko i grilla, niestety brak porządnego placu zabaw, bo kilka starodawnych huśtawek z piaskownicą trudno za takowy uznać.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
można wdychać prawdziwą solankę
bliskość do przełomu Wisłoka
ładna okolica
namiastka basenu termalnego
zaplecze gastronomiczne
- Wady
brak porządnego placu zabaw
niewielkie rozmiary tężni i basenu
Wiek dziecka/i
5 lat
Data pobytu
sierpień 2013
Zdjęcie
Basen
Bulgotka
Tężnia i źródło wody pitnej
Mostek w kierunku bulgotki i basen

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Rudawka Rymanowska w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Rudawka Rymanowska wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.