Widok z tarasu na mury zamku górnego

ODRZYKOŃ - Ruiny zamku

 
4.7 (3)
  9783 1

ODRZYKOŃ - Ruiny zamku

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ruiny zamku

Dzieje zamku Kamieniec we wsi Odrzykoń pod Krosnem sięgają XIV wieku. Początkowo był on własnością królewską, a od 1396 r. rycerską. Za bohaterstwo w walce otrzymał go Klemens z Moskorzewa. Jego ród przyjął nazwisko Kamienieccy i stopniowo rozbudowywał zamek do czteroczłonowej rezydencji obronnej (zamek górny, zamek średni i dwa zamki dolne). W XVI wieku mieszkał tu pierwszy hetman wielki koronny Mikołaj Kamieniecki, a w 1528 r. jego syn udzielił w Kamieńcu schronienia wygnanemu z Węgier królowi Janowi Zapolyi. W XVII wieku warownia była podzielona po połowie między 2 rody: Skotnickich i Firlejów. Liczne konflikty między nimi stały się kanwą komedii Aleksandra Fredry "Zemsta". Poeta miał dostęp do XVII-wiecznych akt procesowych, ponieważ jego małżonka wniosła mu w posagu połowę zrujnowanego już zamku. Dewastacja ruin postępowała w XX wieku, aż pod jego koniec zabytek wydzierżawił miłośnik zabytków z Krosna i dokonał częściowego zabezpieczenia oraz rekonstrukcji murów. Warownia udostępniona jest dla turystów tylko w części - zachodnia strona wymaga wciąż prac konserwatorskich. Obiekt jest otwarty codziennie od 15.04 do 5.11 w godzinach 10 - 19.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Wnętrze ruin
Muzeum
Zamek średni z tarasu widokowego
Zamek średni
Widok z tarasu na mury zamku górnego

Filmy

RTS-KOP - Zamek w Odrzykoniu koło Krosna

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podkarpaciu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Zamek Kamieniec i Kawiarnia Zamkowa - ul. Podzamcze, Korczyna   tel. +48 788 837 412 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Odrzykoń (woj. Podkarpackie) - Ruiny zamku

format D: N49.7425154°,  E21.7865443°
format DM: 49° 44.550924'N, 21° 47.192658'E 
format DMS: 49° 44' 33.06''N, 21° 47' 11.56''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 3
Ocena atrakcji
 
4.7(3)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
ładne ruiny z ciekawą historią i widokiem na okolicę

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
10 i 15 lat
Data pobytu
lipiec 2021
A
Ocena atrakcji
 
5.0
Bywałem w Odrzykoniu  u rodziny. Zamek nie powala na kolana, ale milo go wspominam. Polecam szlaki rowerowe w okolicy,  raczej dla zaawansowanych cyklistów. Widok na mury w nocy niezapomniany...

Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Data pobytu
2004, 2006, 2008
Ocena atrakcji
 
4.0
Zamek kojarzony z "Zemstą" Fredry  leży pod samym Krosnem, ale oznaczenie dojazdu jest fatalne. Teraz znaliśmy już drogę, ale pamiętam jak błądziliśmy przy pierwszej próbie dotarcia tam. W centrum wsi nie ma żadnych znaków, a znajduje się ono kawał drogi od zamku,  położonego na dość wysokiej górze. 
Obecnie są to ruiny, które wspaniale prezentują się z zewnątrz zarówno w dzień jak i w nocy, gdyż  posiadają oświetlenie. Sterczące żółte, kamienne mury z otworami okiennymi jakby oplatają szczyt zielonego wzgórza. 
Niestety, w środku nie ma  wiele do oglądania, prawie połowa zabytku nie jest udostępniona. Do zamku trzeba się kawałek wspiąć. Na początku oczekuje na nas stoisko z pamiątkami i biletami. Można tu też zrobić sobie zdjęcia w historycznych strojach.  Obok jest postawiona niedawno  na murach zabudowań zamku dolnego  kawiarnia. Nie korzystaliśmy  z jej usług, bo wcześniej posililiśmy się w restauracyjce pod zamkiem. Jest tam fajne oczko wodne z rybkami oraz kilkupoziomowe naturalne tarasy, na których można usiąść przy stoliku. Jedzenie było całkiem smaczne. 
Na zamku dolnym znajduje się jeszcze ciekawa skała nazwana Strażnicą, pod którą prowadzą  wykute w skale strome schodki. Przypuszczam, że tak jak nasz syn, każdy dzieciak  będzie się chciał po nich  wspiąć. Drugi człon warowni to zamek średni. Jest tu trochę zrujnowanej zabudowy  i małe, piętrowe muzeum. Można wejść po schodach,  aby zobaczyć fragmenty niedostępnego zamku górnego. Dołem  natomiast wchodzi się na taras widokowy,  nad którym   stoi  na skale  pomnik Kościuszki. Widok rozległy, ale nie szczególnie ciekawy. To właściwie tyle zwiedzania. Można jeszcze obejść zamek, prawą stroną  po wale. Mamy stamtąd interesujące spojrzenie na mury zamku górnego usadowione na potężnej skale, niestety gałęzie drzew coraz bardziej zasłaniają widok. 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
piękny widok ruin z dołu
zabytek powiązany ze słynną komedią Fredry
dobre zaplecze gastronomiczne - do wyboru kawiarnia lub restauracja pod zamkiem
możliwość przejścia z zamku ciekawym szlakiem do rezerwatu Prządki

- Wady
zwiedzanie jest krótkie, bo część zamku jest zamknięta
Wiek dziecka/i
4 lata
Data pobytu
sierpień 2012
Zdjęcie
Wnętrze ruin
Muzeum
Zamek średni z tarasu widokowego
Zamek średni
Widok z tarasu na mury zamku górnego

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Odrzykoń w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Odrzykoń wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.