DOBRA SZLACHECKA - Cerkiew drewniana

DOBRA SZLACHECKA - Cerkiew drewniana

 
5.0 (1)
  7263 0

Cerkiew w Dobrej

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Cerkiew drewniana
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Drewniana cerkiew greckokatolicka pw. św. Mikołaja we wsi Dobra Szlachecka powstała w 1879 roku, choć są przesłanki sugerujące, że jest znacznie starsza, a tym roku została tylko przebudowana. Świątynia osadzona na kamiennej podmurówce posiada konstrukcję zrębową z 3 wieżami zwieńczonymi cebulastymi kopułami. Obecnie jest kościołem katolickim pw. Podwyższenia św. Krzyża. W środku zachował się ikonostas oraz polichromie ścienne z przełomu XIX i XX wieku. Przy cerkwi stoi starsza wieża bramna (XVII w.) o charakterze obronnym, dziś dzwonnica, a niegdyś również mała cerkiewka. Położenie obok siebie dwóch cerkwi związane było z zasadami przejętymi od prawosławia - przed jednym ikonostasem można było odprawić tylko jedną mszę dziennie. Dlatego gdy wierni potrzebowali drugiej mszy musieli utworzyć miejsce na kolejny ikonostas. Zwykle był to chór czy wieża cerkiewna. Przypadek Dobrej Szlacheckiej gdzie uczyniono to w wieży bramnej czyli poza świątynią jest jedyny w Polsce. Jeszcze w I poł. XX wieku w wieży stał oryginalny ikonostas z XVII stulecia, obecnie są tam dwa dzwony - z 1627 i 1924 roku. Cerkiew otwierana jest tylko podczas niedzielnego nabożeństwa, ale można też liczyć na otrzymanie kluczy w pobliskim sklepiku lub domu przy sklepie.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

DOBRA SZLACHECKA - Cerkiew drewniana

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podkarpaciu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Dobra Szlachecka (woj. Podkarpackie) - Cerkiew drewniana

format D: N49.6452133°,  E22.3001868°
format DM: 49° 38.712798'N, 22° 18.011208'E 
format DMS: 49° 38' 42.77''N, 22° 18' 00.67''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Cerkiewka całkiem ładna z ciekawą historią. Położona na obronnym wzgórzu ze starodrzewiem dookoła i  stawem w dole.  Właściwie mamy do czynienia z dwiema cerkwiami w unikalnym zestawieniu. Druga umiejscowiona była w wieży bramnej, która wygląda dość niezwykle. Parter z bramą wejściową zbudowany jest z kamienia i pobielony,  połączony z otaczającym świątynie murem. Dwie wyższe kondygnacje są drewniane z gankiem. Środek wieży jest mało interesujący, bo  brak już wystroju cerkiewnego, znajdują się tu tylko dzwony.
Główna cerkiew z jasnego drewna posiada 3 charakterystyczne  ośmioboczne wieże z  kopułami. Bezwzględnie trzeba zobaczyć przepiękne, kolorowe wnętrze świątyni ze wspaniałymi malowidłami. Trzeba  w tym celu  przybyć w niedzielę przed 9:45.
Cerkiew leży w centrum Dobrej Szlacheckiej, przy głównej drodze. "Głównej" w dużym cudzysłowie, bo wieś leży z dala od cywilizacji, ale dojazd  dobry, po wąskim  asfalcie.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 lat
Data pobytu
maj 2012
Cerkiew w Dobrej
DOBRA SZLACHECKA - Cerkiew drewniana

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Dobra Szlachecka w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Dobra Szlachecka wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.