Wnętrze cerkwi

SMOLNIK - Drewniana cerkiew

 
5.5 (2)
  5888 0

Cerkiew w Smolniku

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Drewniana cerkiew
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Cerkiew św. Michała Archanioła w Smolniku zbudowano w 1791 roku. Była greckokatolicką cerkwią parafialną do 1951 r. Podczas wojny udało się mieszkańcom Smolnika wywieźć z cerkwi bardzo cenne XVI-wieczne ikony. Dziś można je oglądać w muzeach w Łańcucie i Lwowie. W latach 60-tych komuniści utworzyli w świątyni magazyn nawozów sztucznych. W końcu lat 60-tych przejęła ją i podniosła z ruin parafia rzymskokatolicka z Lutowisk zamieniając w 1974 r. na kościół pw. Wniebowzięcia NMP. Remont wnętrz miał miejsce w latach 2004-2007. Jedynymi oryginalnymi elementami wystroju wnętrza jest polichromia odnowiona w 2009 r i obraz Wniebowzięcia Matki Boskiej z 1748 r. Budowla niegdyś znajdowała się w centrum wsi, do dziś jednak żadna zabudowa nie przetrwała i świątynia stoi samotnie na wzgórzu o wysokości 300 m. Jej architektura w stylu bojkowskim jest unikatowa w Bieszczadach i jedną z 3 zachowanych w Polsce. Dlatego starania o wpisanie na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO powiodły się i świątynia znalazła się na niej od czerwca 2013 r. Msza święta odbywa się tu w niedzielę o godzinie 9.30, drzwi otwarte są tylko w ten dzień tygodnia do godz. 17.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Cerkiew w Smolniku
Widok spod cerkwi
Wnętrze cerkwi

Filmy

Multisensoryczne UNESCO - Smolnik, cerkiew św. Michała Archanioła

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podkarpaciu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Smolnik (woj. Podkarpackie) - Drewniana cerkiew

format D: N49.2097055°,  E22.6876688°
format DM: 49° 12.58233'N, 22° 41.260128'E 
format DMS: 49° 12' 34.94''N, 22° 41' 15.61''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
5.5(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Piekna okolica cisza duzo zwierząt krowy konie kozy na okolicznych łąkach

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
12
Data pobytu
Lipiec
P
Ocena atrakcji
 
5.0
Cerkiewka robi bardzo pozytywne wrażenie. Stoi na wysokim wzgórzu, otoczona starodrzewiem i drewnianym ogrodzeniem na totalnym pustkowiu. Złożona z trzech części i zwieńczona małymi kopułami posiada specyficzny urok. W niedziele jest otwarta więc zza kraty zobaczyć można wnętrze. Trzeba zwrócić uwagę na malowidło ścienne przed ołtarzem z kotarą  i pustymi miejscami po wizerunkach świętych, ponieważ pochodzi ono jeszcze z XVIII wieku.
Jak wspomniałem świątynia stoi na górze, przy wielkiej obwodnicy bieszczadzkiej. Drogę dojazdową wskazuje brązowy znak. Spod świątyni patrząc podziwiać możemy piękne bieszczadzkie krajobrazy. Trudno uwierzyć, że kilkadziesiąt lat temu dookoła stały domostwa mieszkańców dawnego Smolnika. Można mówić o cudzie, że  cerkiew jako jedyna przetrwała.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 lat
Data pobytu
listopad 2012
Cerkiew w Smolniku
Cerkiew w Smolniku
Widok spod cerkwi
Wnętrze cerkwi

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Smolnik w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Smolnik wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.