Muzeum Regionalne

SOŁONKA - Muzeum Regionalne i Strachów Polnych

 
4.0 (1)
  8005 1

SOŁONKA - Muzeum Regionalne i Strachów Polnych

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Muzeum Regionalne i Strachów Polnych
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja na złą pogodę
  • Atrakcja całoroczna

Niecodzienne muzeum założył w 1995 roku miejscowy nauczyciel Aleksander Bielenda. Początkowo mieściło się w szkole podstawowej w Lubeni, a od 2008 r. przeniosło się do wygodniejszych pomieszczeń sąsiedniej szkoły w Sołonce. Muzeum Strachów Polnych jest częścią Muzeum Regionalnego w Lubeni, posiadającego ponad 3000 eksponatów związanych z historią i kulturą wsi rzeszowskiej, w tym znaleziska archeologiczne, dzieła sztuki, stare fotografie, narzędzia, dokumenty i inne pamiątki. Wszystko to jest prezentowane razem z kolekcją strachów. Muzeum Strachów Polnych wystawia ok. 60 eksponatów z posiadanych 120. Część z nich wykonały dzieci w ramach “Straszydliska”, czyli imprezy połączonej z konkursem na wykonanie najciekawszego stracha polnego, którą organizował w latach 1992-2005 twórca i opiekun muzeum p. Bielenda. Muzeum można zwiedzać codziennie, najlepiej po uprzednim telefonicznym umówieniu się: 782 442 888. Wstęp 3 zł/1 zł.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Eksponaty archeologiczne
Muzeum Regionalne
Strachy polne
Strachy polne

Filmy

Muzeum w Sołonce

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podkarpaciu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Muzeum Regionalne w Lubenii z siedzibą w Sołonce - Sołonka 23   tel. +48 505 510 999 kliknij numer, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Sołonka (woj. Podkarpackie) - Muzeum Regionalne i Strachów Polnych

format D: N49.8997279°   E21.9497609°
format DM: 49° 53.983674'N 21° 56.985654'E 
format D M S:   49° 53' 59.02''N   21° 56' 59.14''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie
Możesz też wytyczyć do niej trasę
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
Wyjątkowe na skale światową Muzeum Strachów Polnych mieści się w szkole tuż przy kościele w Sołonce, po drodze do tężni solankowej. Można więc odwiedzić obie atrakcje na raz. 
W weekend zastaliśmy obsługę muzeum na miejscu, bez telefonowania. Placówka początkowo nie robi dobrego wrażenia, strachy porozstawiane są po prostu na piętrze szkolnego korytarza. Jednak zaangażowanie człowieka z muzeum, miłego i wyjątkowo kompetentnego zmieniło nasze nastawienie. Można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy, obejrzeć strachy "oryginalne" - zabrane z pól uprawnych oraz  wymyślone i wykonane przez dzieciaki. Niektóre są naprawdę fajne. Niestety sposób prezentacji jest do niczego - stoją ściśnięte w dwóch kątach. Części maluch nawet nie zobaczy, a przy takim ułożeniu wydaje się ich być niewiele. Niby muzeum ma 120 eksponatów, z czego prezentowana ma być połowa, ale wygląda jakby było ich tylko ze  30 - to rozczarowujące, ale łatwe do poprawienia.
Dalsza część muzeum mieści się już w 2 salach. Tu zostaliśmy zaskoczeni bogactwem eksponatów. Np. w sali historyczno-archeologicznej są takie atrakcje jak kości mamuta czy skały wulkaniczne - to najbardziej zainteresowało naszego syna. Są też różne stare narzędzia i  urządzenia, w tym takie  z kołowrotkami, korbkami i innymi ruchomymi elementami, które mocno kusiły malucha. Na szczęście pan z muzeum okazał się wyrozumiały i nie oponował, gdy zaczął dotykać i wypróbowywać te  wszystkie antyczne sprzęty.
Poza tym  sporo starych fotografii, dokumentów, lokalnych informacji historycznych, m.in. o miejscowym grodzisku, drewniane resztki obudowy studni solankowej z XVI wieku, kilka obrazów, mebli, stare rowery itp.
Ogólnie duża różnorodność, i jak na takie małe, lokalne muzeum całkiem interesujące.

Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed wielu lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
jedyne na świecie muzeum ze strachami polnymi
bogactwo eksponatów muzeum regionalnego
małe dzieci maja pewną swobodę w "podziwianiu" eksponatów
- Wady
coś mało tych strachów i źle wyeksponowane
Wiek dziecka/i
3.5 roku
Data pobytu
maj 2012
Zdjęcie
Eksponaty archeologiczne
Muzeum Regionalne
Strachy polne
Strachy polne

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Sołonka w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Sołonka wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.