Potok Hylaty

ZATWARNICA - Wodospad Szepit na Hylatym

 
5.0 (1)
  11171 0

Wodospad w Zatwarnicy

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Wodospad Szepit na Hylatym
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja całoroczna

Najwyższy wodospad w Bieszczadach położony jest koło wsi Zatwarnica na potoku Hylaty, którego dolina znajduje się między Połoniną Wetlińską a Dwernikiem Kamień. Kaskada nosi miejscową nazwę Szepit i wg oficjalnych informacji ma 8 metrów wysokości. Nie jest to jednak prawda, prawdopodobnie są to dane sprzed lat 70-tych XX wieku, kiedy to wojsko z z Dolnego Śląska pozyskiwało z Hylatego kamień pod budowę drogi. Zmieniło to wygląd wodospadu i przesunęło go o 30 metrów dalej od Zatwarnicy. Od 1998 roku wodospad ma status pomnika przyrody nieożywionej. Obecnie jest częścią Ścieżki Przyrodniczo - Historycznej "Hylaty".

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Wodospad
Widok z platformy
Potok Hylaty

Filmy

Grzegorz Wilusz - Bieszczady. Wodospad Szepit

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podkarpaciu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Zatwarnica (woj. Podkarpackie) - Wodospad Szepit na Hylatym

format D: N49.2102768°,  E22.5549906°
format DM: 49° 12.616608'N, 22° 33.299436'E 
format DMS: 49° 12' 37.00''N, 22° 33' 17.97''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
W Bieszczadach nie ma zbyt wiele wodospadów, więc Szepit jest ciekawą atrakcją, zwłaszcza że  doskonale przystosowano go do celów turystycznych. Wybudowano schodki i mały taras widokowy, jest tablica informacyjna i ława do odpoczynku. Z tarasu cały wodospadzik jest świetnie widoczny, ale równie ciekawe widoki są powyżej. Potok Hylaty pełny jest kamieni i omszałych głazów, które wraz z wodospadem tworzą niezwykle malowniczą scenerię. Woda łagodnie opada po nich kilka metrów w dół. Powinno spodobać się tu każdemu - i małym i dużym turystom. 
Po drodze kilka mniejszych atrakcji, jak zrekonstruowana chata bojkowska, pamiątkowy obelisk z czasów budowy drogi i prawdziwy szyb naftowy! 
Wodospad nie jest za dobrze opisany na znakach, ale odnaleźć go  bardzo łatwo. W Zatwarnicy mijamy kościół i jedziemy do dużego hotelu. Na przeciwko niego jest przystanek  i stoi  wspomniana chata.  Droga obok niej w lewo przez most prowadzi do wodospadu. Można zostawić auto tutaj i przejść się 20 minut lekko pod górkę lub dalej za szybem naftowym. Tam jest już zakaz wjazdu i 5 minut do przejścia szeroką drogą przez las. 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 lat
Data pobytu
listopad 2012
Wodospad w Zatwarnicy
Wodospad
Widok z platformy
Potok Hylaty

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Zatwarnica w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Zatwarnica wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.