BYKOWCE - Rezerwat przyrodniczy Polanki

BYKOWCE - Rezerwat przyrodniczy Polanki

 
5.3 (2)
  13870 0

Czasem szlak biegnie po pomostach

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Rezerwat przyrodniczy Polanki
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja całoroczna

Polanki to rezerwat przyrody we wsi Bykowce pod Sanokiem w granicach Parku Krajobrazowego Gór Słonnych założony w 1996 roku. Obejmuje obszar ok. 190 ha zarządzany przez Nadleśnictwo Brzozów, Leśnictwo Bykowce. Przedmiotem ochrony są naturalne zbiorowiska leśne buczyny karpackiej. Las tworzą jodły i buki. Chronione gatunki roślinne na terenie Polanki to m.in. podrzeń żebrowiec, parzydło leśne, gnieźnik leśny, storczyk plamisty, skrzyp olbrzymi, wawrzynek wilczełyko, lilia złotogłów, miodownik melisowaty. Z fauny występują tu bocian czarny i orlik krzykliwy, sowy, rysie, bobry, łasice. Ścieżka przyrodnicza dla turystów obejmuje mały, ale atrakcyjny obszar rezerwatu. Ma 2 km długości z 10 tablicami informacyjnymi. Ciekawe zgrupowanie skał znajduje się na północy rezerwatu, poza ścieżką przyrodniczą.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Punkt widokowy
Ładne leśne widoki
Źródełka
BYKOWCE - Rezerwat przyrodniczy Polanki

Filmy

wbieszczadach.net - Rezerwat Polanki

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podkarpaciu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Bykowce (woj. Podkarpackie) - Rezerwat przyrodniczy Polanki

format D: N49.5477255°,  E22.27036°
format DM: 49° 32.86353'N, 22° 16.2216'E 
format DMS: 49° 32' 51.81''N, 22° 16' 13.30''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
5.3(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.5
Klimat pierwotnego lasu, polecam.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 lat
Data pobytu
sierpień 2021
B
Ocena atrakcji
 
5.0
Wejście do rezerwatu Polanki znajduje się w Bykowcach 100 metrów od drogi  Sanok - Przemyśl, ale jest słabo oznaczone. Mały znak "Ścieżka przyrodnicza" postawiono przy drodze w lewo (od strony  Sanoka), niedaleko pomnika. Wcześniejsza ulica nazywa się Polanki i wprowadza to przyjezdnych w błąd, gdyż nie prowadzi ona do rezerwatu. 
Przed drewnianą bramą wejściową jest mały parking oraz wiata i ławki. Można tu rozpalić ognisko albo grilla. Tablica informacyjna omawia ogólnie ścieżkę bez wdawanie się w szczegóły i pokazuje trasę do przejścia.
Po wejściu  na szlak idziemy pod górę. Już pierwszy przystanek jest ciekawy - tablica informuje, że przekraczając  potok płynący obok zobaczymy studnię, pozostałość po kopalni ropy naftowej z XIX wieku! Niestety nie dane mi było jej zobaczyć, bo koryto potoku posiada strome zbocze i po deszczu ciężko było się na nie wspiąć, bez wytaplania się w błocie. Po dalszej wspinaczce po malowniczym lesie  dochodzimy do punktu widokowego na dolinę Sanu. Może kiedyś była to atrakcja ale obecnie nie wiele już widać. Nawet San trudno zobaczyć zza zasłaniających widok gałęzi. Drzew w rezerwacie pewnie nie można obcinać  więc z czasem będzie już tylko gorzej.
Dalej idziemy wzdłuż  wąwozu i wraz z kolejnymi tablicami obserwujemy zmieniająca się roślinność. Po przejściu ok. 3/4 trasy docieramy do rozlewisk potoku, a szlak  rozchodzi się w dwie strony. Jedna droga to odnoga prowadząca do 2 źródełek mineralnych, a druga kontynuacja ścieżki stromymi schodami pod górę. Źródełka biją tuż przy potoku i ciekawie zagospodarowano to miejsce. 
Ścieżka wyłożona drewnianymi belami  prowadzi na mostek z  ławą, gdzie można popatrzeć na rzeczkę i posłuchać szumu spływającej wody. Same źródełka nie są zbyt interesujące.  Dla jednego wykonano coś na kształt kamiennej groty, ale nie widać żeby woda wypływała, po prostu stoi pełna brudu, drugie to zwykły strumyk wypływający z trawy o zółtym kolorze wody.
Ścieżka jest należycie utrzymywana, są kosze na śmiecie, ławki do odpoczynku a tablice czytelne i niezniszczone. Dzieci mogą być trochę zmordowane wędrówką bo to niby tylko 2 km, ale przejście zajmuje ponad 1,5 godziny (przejazd wózkiem nie wchodzi w grę). 
Leśne widoki są jednak piękne i zróżnicowane. Są strumyki, źródełka, wąwozy, drewniane mostki, wspinaczka po schodach etc.  więc trasa naprawdę ciekawa. Jeśli komary nie dokuczają można zostać znacznie dłużej. Nas przegonił nadchodzący deszcz a  potem okazało się  jeszcze, że  dzieciak wrócił z kleszczem więc dzień zakończyliśmy na pogotowiu w Sanoku.  Zapomnieliśmy, że na wiosnę występuje w lasach wysyp tych robali i nie zabezpieczyliśmy się wystarczająco. Dlatego nie mamy w pełni pozytywnych wspomnień z Polanek, ale nie wpływa  to na moją ocenę, że jest to jeden z najciekawszych rezerwatów przyrodniczych na Podkarpaciu.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
maj 2012
Czasem szlak biegnie po pomostach
Punkt widokowy
Ładne leśne widoki
Źródełka
BYKOWCE - Rezerwat przyrodniczy Polanki

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Bykowce w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Bykowce wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.