Tężnia

SOŁONKA - Tężnia solankowa

 
5.3 (2)
Hot   28485 2

SOŁONKA - Tężnia solankowa

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Tężnia solankowa
Kategoria
  • Atrakcja ekonomiczna

Studnia ze źródłem solankowym została odkryta w 1991 roku przez właścicielkę terenu. W 2001 roku gmina wykupiła grunt i rozpoczęto prace przy jej odgruzowaniu. W 2010 roku ukończono budowę małego zdroju i otwarto go dla turystów. Głęboka na 26 metrów studnia jest pozostałością zapomnianej warzelni soli, działającej na pewno w XVI i XVII wieku. Badanie drewna z obudowy studni (do oglądnięcia w pobliskim Muzeum Regionalnym) pozwoliło precyzyjne datować ją na 1596 rok. Sól stąd pozyskaną właściciele Rzeszowa - Ligęzowie sprzedawali na rynku w swoim mieście. W XVII wieku warzelnia została porzucona a zasypana studnia zarosła, choć niektóre źródła mówią, iż stało się to dopiero po 1772 roku decyzją władz zaborczych. W 2011 roku przy źródle solankowym odkryto drugą studnię, tym razem kamienną, która była wykorzystywana w XVII wieku przez robotników pracujących w warzelni soli. Cała infrastruktura powstała przy studni w Sołonce wraz z minitężnią kosztowała 700 tys. zł. Korzystny dla zdrowia skład wody z sodem, chlorkami, jodkami i bromkami potwierdził Państwowy Zakład Higieny w Poznaniu. Pompy tężni i fontanna działają codziennie od godz. 10:00 do 21:00.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Widok z góry na cały zdrój
Tężnia

Filmy

Krzysztof Dzierżęga - SOŁONKA - Tężnia solankowa

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podkarpaciu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Tężnia Solankowa - Sołonka   tel. +48 17 850 39 14 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Sołonka (woj. Podkarpackie) - Tężnia solankowa

format D: N49.8901867°,  E21.939708°
format DM: 49° 53.411202'N, 21° 56.38248'E 
format DMS: 49° 53' 24.67''N, 21° 56' 22.95''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
5.3(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.5
świetne miejsce na upały, dużo cienia i orzeźwiająca solanka a w barze różne specjały.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
2 i 7 lat
Data pobytu
sierpień 2022
K
Ocena atrakcji
 
5.0
Tężnia solankowa pod  Rzeszowem to coś w co trudno mi było uwierzyć. Jeszcze bardziej zadziwiająca była historia odnalezienia i ponownego wykorzystania źródła eksploatowanego przed  4 wiekami! A ponieważ syn miał poważne problemy zdrowotne w zimie, z dużym entuzjazmem wyruszyliśmy na poszukiwanie małej wsi Sołonka, położonej z  dala  od głównych dróg. Dojazd nie jest łatwy, drogowskazy pojawiają się dopiero w pobliżu wsi,  nawigacja GPS jest więc bardzo przydatna.
Znaki prowadzą na parking, skąd trzeba przejść asfaltową drogą niecałe 100 metrów do bramy. Po drodze mijamy częściowo zrekonstruowaną studnię z XVII wieku (najświeższe odkrycie w Sołonce, bardzo dobrze opisane na tablicy).  Wejście wygląda tak jak jakbyśmy wchodzili na prywatną posesję, nie ma jednak żadnych opłat. Na skraju domostw, tuż pod lasem  jest polana z przyjemną drewnianą  zabudową. Widać fontannę,  wiatę, studnię, urządzenie ze zjeżdżalnią otoczone piaskiem. Bardzo miło, że pomyślano  o dzieciach, niestety dobre wrażenie psują tabliczki "proszę nie deptać trawy".  No taaaak, trawa jest niezmiernie ważna, trzeba więc zwracać uwagę na dzieciaka czy czasem jej nie niszczy...
Sama tężnia  to kamienny półokrąg, po którego ścianach tryska solanka. Na dole tworzy się mała rzeczka i tam nasz syn miał świetną zabawę, skacząc i pluskając się w  najodowanej wodzie. Trzeba jednak pomyśleć o butach do wody, bo na mokrym  kamieniu dzieci mogą łatwo poślizgnąć i potłuc.  
Niestety nie było za ciepło i po zmianie ubrania trzeba było tę zabawę zakończyć, ale przyjazdy do Sołonki w upalne dni weszły do naszego planu wyjazdów na ten sezon. Przed tężnią,  na drugim półokręgu znajdują się ławki, na których można odpoczywać i wdychać zdrowe powietrze.
Tężni w Sołonce nie można  oczywiście porównywać do Inowrocławia czy Ciechocinka - zupełnie nie ta skala, ale miejsce ma swój urok, walory lecznicze i bardzo interesującą historię. 
Dużą zaletą jest bar położony tuż obok. Można tam dostać podstawowe fastfoody (całkiem dobre) oraz napoje, w tym co ciekawe, 3 rodzaje kawy mrożonej. Działał on nawet w Zielone Świątki. Toalety przy tężni są nowoczesne i bez zarzutu.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
- plac zabaw dla dzieci
- otwarty bar
- porządne toalety
- Wady
- zakaz "niszczenia" trawy ogranicza zabawę dzieciom
Wiek dziecka/i
3,5 roku
Data pobytu
maj 2012
Zdjęcie
Widok z góry na cały zdrój
Tężnia

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Sołonka w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Sołonka wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.