Cerkiew z boku

HOŁUCZKÓW - Drewniana cerkiew

 
4.0 (1)
  6198 0

Cerkiew w Hołuczkowie

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Drewniana cerkiew
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja całoroczna

Cerkiew greckokatolicka pw. św. Paraskewii w Hołuczkowie pochodzi z 1858 roku. Przebudowa i restauracja nastąpiła w 1902 roku, a ostatni remont w 1969 roku. Budowla ma charakter klasycystycznej świątyni w typie budownictwa ludowego. Posiada konstrukcję zrębową z prezbiterium, dwoma zakrystiami oraz wieżą zwieńczoną wieżyczką. Wnętrza skrywają oryginalne wyposażenie z ikonostasem i polichromiami figuralno – ornamentalnymi. Od 1946 roku cerkiew jest kościołem rzymsko-katolickim pw. Świętego Mikołaja. Można je zobaczyć w czasie mszy niedzielnej o godz. 10.30, albo poprosić o otwarcie cerkwi właścicieli pobliskiego domu o nr 21.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Cerkiew z boku

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podkarpaciu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Hołuczków (woj. Podkarpackie) - Drewniana cerkiew

format D: N49.5818365°,  E22.3293686°
format DM: 49° 34.91019'N, 22° 19.762116'E 
format DMS: 49° 34' 54.61''N, 22° 19' 45.73''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
Świątynia w Hołuczkowie to jeden z  przykładów drewnianej cerkwi zamienionej na kościół jakie można spotkać okolicach Gór Słonnych. Cerkwie na tym terenie  utrzymane w stylu klasycystycznym  przypominają kościoły i przez to są nieco mniej atrakcyjne wizualnie od np. cerkiewek bieszczadzkich. Ta jednak wyróżnia się  m.in. czerwoną kolorystyką dachów i wieżyczek. W słoneczne dni ładnie kontrastuje z błękitem nieba i zielenią otaczających drzew (czego w marcu mogłem się tylko domyślać). Świątynia stoi na wzniesieniu, dookoła mamy malowniczą górzystą okolicę, ale krajobrazy spod cerkwi raczej średnio atrakcyjne. Warto przyjechać z nastawianiem na oglądnięcie pięknego wnętrza z oryginalnym ikonostasem. Na co dzień jest zamknięta, ale otwiera się ją podczas mszy i zgodą miejscowego dozorcy.
Dojazd łatwy, po asfalcie, oznaczony drogowskazami. 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
marzec 2012
Cerkiew w Hołuczkowie
Cerkiew z boku

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Hołuczków w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Hołuczków wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.