Cerkiew w Tyrawie Solnej

TYRAWA SOLNA - Drewniana cerkiew

 
5.0 (1)
  5754 0

Cerkiew w Tyrawie Solnej

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Drewniana cerkiew
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja całoroczna

Cerkiew św. Jana Chrzciciela w Tyrawie Solnej wybudowano w 1837 roku na miejscu starszej świątyni, znanej ze wzmianki w dokumentach z roku 1679. Budowla reprezentuje typ świątyni klasycystycznej z cechami latynizacji. Pierwotnie należała do grekokatolików, po II wojnie św. została opuszczona. W 1953 roku przejęta przez kościół katolicki, wyremontowana w latach 70-tych służy do dziś jako kościół. Cerkiew zachowała swoje oryginalne wyposażenie, m.in. ikonostas, 3 ołtarze, ambonę, kropielnicę. Można poprosić o otwarcie świątyni w sąsiednim domu o numerze 88.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Cerkiew w Tyrawie Solnej

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podkarpaciu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Tyrawa Solna (woj. Podkarpackie) - Drewniana cerkiew

format D: N49.6065942°,  E22.285037°
format DM: 49° 36.395652'N, 22° 17.10222'E 
format DMS: 49° 36' 23.74''N, 22° 17' 06.13''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Tyrawa Solna często bywa zaliczana  do Bieszczadów, ale de facto leży w Górach Słonnych. Tę odrębność regionalną widać choćby w tutejszej cerkwi, która różni się od cerkiewek bieszczadzkich. Jest znacznie większa i przypomina bardziej kościół katolicki. Posiada jednak typowo cerkiewne wieżyczki z cebulastymi hełmami. 
Szczególnie interesująca nie jest, nie ma też przy niej żadnych atrakcji czy fajnych widoków. Daję jednak wysoką ocenę, bo przez przypadek udało mi się zajrzeć do środka. Trwało akurat sprzątanie i dzięki temu zobaczyłem przepiękne wnętrze świątyni, całe w malowidłach ściennych  z oryginalnym ikonostasem i ołtarzami. Cerkiew jest obecnie kościołem katolickim, więc jest regularnie otwierana podczas mszy św. w niedzielę o godz. 9.00.  Opłaca pojawić się w tym czasie.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
marzec 2012
Cerkiew w Tyrawie Solnej
Cerkiew w Tyrawie Solnej

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Tyrawa Solna w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Tyrawa Solna wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.