Panorama Bagna Przecławskiego

PRZECŁAW - Rezerwat Bagno Przecławskie

 
6.0 (1)
  11253 1

PRZECŁAW - Rezerwat Bagno Przecławskie

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Rezerwat Bagno Przecławskie
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja całoroczna

Bagno Przecławskie to rezerwat przyrody o powierzchni 25 ha, leżący ok. 3 km od miasta Przecław. Ma chronić m.in. zbiorowiska roślinności torfowiskowej, charakterystyczne dla Kotliny Sandomierskiej. Utworzono go w 1979 roku. Ścieżka edukacyjno - dydaktyczna ma długość 830 m. W rezerwacie rośnie ponad 200 gatunków roślin torfowiskowych oraz typowych dla borów sosnowych, m.in.: modrzewica zwyczajna, żurawina błotna, wełnianka pochwowata, wełnianka szerokolistna, wełnianka wąskolistna, turzyca bagienna, przygiełka biała, bagnica torfowa, rosiczka okrągłolistna. Równie bogata jest fauna, można tu spotkać traszki, kumaki, padalce, żmije, myszołowa, bociana czarnego lisy, łasice, jelenie i wiele innych zwierząt.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Zdjęcie
Roślinność torfowiskowa
Zdjęcie
Bawełniane roślinki, które można spotkać wiosną
Panorama Bagna Przecławskiego

Filmy

Bartek Janusz - Rezerwat Bagno Przecławskie

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podkarpaciu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Przecław (woj. Podkarpackie) - Rezerwat Bagno Przecławskie

format D: N50.1876156°,  E21.4223957°
format DM: 50° 11.256936'N, 21° 25.343742'E 
format DMS: 50° 11' 15.42''N, 21° 25' 20.62''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Rezerwat Bagno Przecławskie nie jest zbyt popularny – byliśmy tu dwukrotnie, ale nigdy nie spotkaliśmy żadnych turystów. To dobrze, bo tak piękną przyrodę najlepiej ogląda się w poczuciu oderwania od wszelkiego zgiełku, ale jednocześnie bardzo dziwi, bo miejsce jest nadzwyczaj urokliwe, a na kąpielisku w pobliskim Rzemieniu tłumy ludzi...
Bagno położone jest w lesie, ale niedaleko od głównej drogi, drogowskazów jednak nie ma. Wyjeżdżając z Przecława na zachód, drogą na Radomyśl, po ok. 2,5 km skręcamy w lewo. Jest tu przed lasem parking, ale można podjechać kawałek dalej  i zaparkować przy skrzyżowaniu leśnych dróg. Do bagna trzeba stąd przejść niecałe 100 metrów prosto.
Miejsce to naprawdę bardzo polecam - perełka wśród atrakcji przyrodniczych Podkarpacia, a jeżeli ktoś jest znawcą, to na pewno będzie tu miał wiele ciekawych i rzadkich żyjątek i roślin do zobaczenia. Nam jako laikom najbardziej podobały się śmieszne roślinki z „bawełną” –  wełnianki, które tej „bawełny” nabywają  gdzieś w okolicach maja - czerwca. Wygląda to fascynująco, szczególnie jeśli widzi się całe bagna pokryte takim białym puchem. Warto  przeczytać  tabliczki informacyjne o tej roślince i jej wykorzystywaniu. 
Bagno jest bardzo dobrze przystosowane dla turystów,  ścieżka przyrodnicza otacza je dookoła. My  zwiedzaliśmy pieszo (trasa łatwiuteńka nawet dla 2-latka), ale z tego co pamiętam powinno dać się przejechać wózkiem. Dzieciaki trzeba jednak pilnować, bo teren jest podmokły, nawet gdy na taki nie wygląda. Najlepiej w ogóle nie schodzić ze ścieżki.
Ogólnie twórcom trasy należą się duże brawa, bo dzięki mostkom i pomostom do wszystkich najpiękniejszych miejsc jest łatwy dostęp i bardzo dobra widoczność, porządnie są też opisane co ciekawsze rośliny. Miejsce po prostu urzeka spokojem i ciszą, no i te widoki... 
Patrzcie tylko pod nogi, bo czasem można dostrzec śliczne żabki!
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
bardzo urokliwa ścieżka przyrodnicza
dużo tablic informacyjnych
mało ludzi
- Wady
trzeba pilnować dzieci, bagna są niebezpieczne
Wiek dziecka/i
2 lata
Data pobytu
wiosna 2010
Zdjęcie
Zdjęcie
Roślinność torfowiskowa
Zdjęcie
Bawełniane roślinki, które można spotkać wiosną
Panorama Bagna Przecławskiego
Ina

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Przecław w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Przecław wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.