Park pałacowy

DUKLA - Pałac i park

 
5.0 (1)
  10687 1

DUKLA - Pałac i park

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Pałac i park
Aktualne ceny
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Początki pałacu w Dukli sięgają XVI wieku, kiedy to Jan Jordan wzniósł renesansowy dwór obronny, przebudowany w wiek później przez starostę sanockiego Franciszka Bernarda Mniszcha w zamek bastionowy. W XVIII wieku małżeństwo Mniszchów: Jerzy August Wandalin i Anna z Bruhlów nadało mu wygląd późnobarokowej rezydencji magnackiej o kształcie podobnym do dzisiejszego. Cechy obronne zatarto, m.in. poprzez budowę oficyn na miejscu dwóch bastionów. Rezydencja dukielska stała się ośrodkiem kultury i politycznej opozycji wobec króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wtedy też powstał okazały park w stylu francuskim z teatrem na wodzie i licznymi mostkami, rzeźbami, posągami i innymi ozdobami parkowymi. Zachowało się tylko kilka posągów przeniesionych z parku i postawionych w różnych częściach miasta. Cechy stylowe zarówno dukielski pałac jak i park zaczęły tracić w XIX wieku, gdy właścicielami byli Męcińscy. XX wiek przyniósł zniszczenia podczas obu wojen światowych i dewastację parku przez komunistów. Pierwszą wystawę w pałacu zorganizowano w 1964 roku.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Widok w parku
Pałac i sprzęt wojskowy
Maszyny wojskowe
Park pałacowy
Park pałacowy
Park pałacowy

Filmy

Kuba Odechowski - Pałac hrabiów Tarnowskich w Dukli

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podkarpaciu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Muzeum Historyczne - Pałac w Dukli - ul. Trakt Węgierski 5, Dukla   tel. +48 13 433 00 85 kliknij numer, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Dukla (woj. Podkarpackie) - Pałac i park

format D: N49.5575952°   E21.6843295°
format DM: 49° 33.455712'N 21° 41.05977'E 
format D M S:   49° 33' 27.34''N   21° 41' 03.59''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie
Możesz też wytyczyć do niej trasę
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Założenie pałacowo - parkowe w Dukli wygląda niepozornie, ale to potencjalna perełka turystyczna woj. podkarpackiego.  Sam pałac jest trochę nijaki, po przebudowach obiekt ma kształt kwadratowej bryły bez ozdób i cech stylowych. Po bokach stoją dwie podłużne oficyny, z daleka sprawiające wrażenie jakby były bocznymi skrzydłami pałacu. Jego otoczenie  obstawione jest przez różne maszyny i sprzęt wojskowy. Jeśli więc dziecko ma zainteresowania militarne może sobie pooglądać samolot, podotykać czy nawet powspinać na działa, czołgi i inny sprzęt artyleryjski. My byliśmy z jednorocznym maluchem, więc mało go to interesowało. 
Do zwiedzania udostępniony jest tylko pałac, bez oficyn. Jego wnętrze jest takie samo jak wygląd zewnętrzny czyli nijakie. Główne ekspozycje skupiają się na walkach o ważną strategicznie Przełęcz Dukielską podczas I jak i II wojny światowej. Jest też mała wystawa historyczna z dziejów miasta i pałacu (który wcześniej miał charakter zamku obronnego). Dwie komnaty mają odtwarzać dawny wygląd pałacu, ale są one bardzo skromne, bo  wyposażenia oryginalnego brak. 
Jeśli wiec kogoś interesują pamiątki z obu wojen światowych, mundury, uzbrojenie, wyposażenie, plany bitew, stare zdjęcia, na pewno będzie usatysfakcjonowany, ja nie byłem. Na śmiech zakrawa zakaz fotografowania we wnętrzu pałacu.  Dyrekcja tego muzeum ma chyba niesamowicie wysokie mniemanie o swoich XX-wiecznych "eksponatach".
Po zwiedzeniu pałacu bez przekonania poszliśmy do położonego za nim parku. I tu spotkała nas miła niespodzianka, bo park mimo że zdziczały i trochę zaśmiecony robi niesamowite wrażenie, szczególnie gdy poczyta się o jego historii i dawnym wyglądzie. 
Dziś można tu zobaczyć 3 jeziora ustawione w perspektywie od największego do najmniejszego, kaplicę cmentarną, furtki wejściowe,  mur z przyporami  oraz resztki elementów architektonicznych  zdobiących niegdyś park, np. filar jednego z mostów łączących jeziora, podpory kamiennych ław.  Po parku prowadzą  ścieżki i alejki (np. dawna aleja akacjowa czy lipowa), my byliśmy z wózkiem i dało się przejechać. Przyjemnie było pospacerować i odpocząć na ławce w takim otoczeniu, podczas upalnego dnia. Na małe dzieci trzeba uważac, aby nie wpadły do wody, poza tym mogą biegać jak po lesie. Niestety na żaden plac zabaw w pobliżu nie ma co  liczyć, choć jest boisko. Pozostaje mieć nadzieję, że ktoś w końcu zainteresuje tym parkiem i przywróci mu chociaż namiastkę pierwotnego wyglądu. 
Pałac i park  rozłożone są  po lewej stronie głównej drogi z Rzeszowa, łatwo więc tam trafić.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed wielu lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
na zewnątrz prawdziwy sprzęt wojskowy
piękny, choć zdziczały park
- Wady
wygląd pałacu mało atrakcyjny
ekspozycja tylko dla miłośników XX-wiecznych militariów
Wiek dziecka/i
1 rok
Data pobytu
lato 2009
Zdjęcie
Widok w parku
Pałac i sprzęt wojskowy
Maszyny wojskowe
Park pałacowy
Park pałacowy
Park pałacowy

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Dukla w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Dukla wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.