Szlak leśny

SŁONNE - ZASANIE - Rezerwat przyrody Kozigarb

 
4.5 (2)
  8315 2

SŁONNE - ZASANIE - Rezerwat przyrody Kozigarb

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Rezerwat przyrody Kozigarb
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja całoroczna

Niedawno utworzony rezerwat przyrody Kozigarb o powierzchni 33 ha leży 2 km od wsi Słonne, w przysiółku Zasanie. Głównym przedmiotem ochrony jest góra meandrowa z bogatą mikrorzeźbą terenu, na którą składa się fragment stromego stoku z dolinkami erozyjnymi niewielkich cieków wodnych i wychodniami fliszu karpackiego. Chroni się tu też rzadkie zbiorowisko kwaśnej buczyny górskiej oraz aleję dębowo - bukową.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Schody na Kozigarb
Początek szlaku - San
Fragment alei dębowo - bukowej
Szlak leśny

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podkarpaciu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Słonne (woj. Podkarpackie) - Rezerwat przyrody Kozigarb

format D: N49.8007685°,  E22.3431015°
format DM: 49° 48.04611'N, 22° 20.58609'E 
format DMS: 49° 48' 02.77''N, 22° 20' 35.17''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
4.5(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
Byłam kiedyś ze znajomymi. Można zwiedzać, ale rezerwat raczej nie jest dla niedzielnych turystów. Trzeba się orientować, mieć mapę. Plusem są urokliwe miejsca oraz spokój i cisza, nikogo tam prócz nas nie było...
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Data pobytu
maj 2019
E
Ocena atrakcji
 
5.0
Na Kozigarb wiedzie biało-czerwony szlak. Najwygodniej jest podjechać samochodem za Słonne, aż do końca asfaltowej drogi w przysiółku Zasanie, można nawet nieco dalej, bo jeszcze kawałek da się spokojnie przejechać i zaparkować na łące. Trasa wiedzie początkowo wzdłuż Sanu z przystankiem nad wodą, w miejscu odpoczynku kiedyś w kształcie łodzi jak można się domyślać. W wodzie ułożone są kamienie, po wejściu na które zobaczymy piękny krajobraz Sanu. Nieco dalej zaczynają się schody (takie z belek drewna), są dość strome i trochę trzeba się pod górę wspinać, ale 3-latek z niewielką pomocą sobie radzi. Zaraz potem wejdziemy na Kozigarb i zrozumiemy, skąd taka nazwa. Wzniesienie faktycznie ma kształt koziego grzbietu, tyle że w ogromnej skali. Pokryte jest uroczym lasem, przez który można miejscami dostrzec w dole wstążkę Sanu. Spacer jest tu bardzo przyjemny zwłaszcza podczas sezonu na jagody, wokół jest ich mnóstwo, ale oczywiście wytrwałym zgodnie z zaleceniami dietetyków i lekarzy radzimy pozbierać jagódki i porządnie umyć w domu ;-) Idąc jeszcze trochę szlakiem dojdziemy do przepięknej alei ze starymi dębami i bukami. A potem radzę zawracać – dalej szlak wiedzie po terenach nieciekawych a na dodatek jakiś szalony umysł wyznaczył go wzdłuż wysokich trawsk i pokrzyw oraz tego typu trudnych do przejścia miejsc, podczas gdy tuż obok biegną normalne leśne dróżki... Ogólnie nie warto. Teoretycznie szlak wiedzie do kolejnego rezerwatu - Broduszurki, ale nam nie dane było dojść, bo wymordowani zeszliśmy z trasy nie mogąc i tak znaleźć oznaczenia szlaku, na dodatek baaardzo daleko od samochodu… A do Broduszurków i tak pojedziemy, bo można tam dojść od drugiej strony znacznie krótszą drogą. 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
Piękne widoki
Na szlaku nie spotkaliśmy nikogo, cisza i spokój (dopóki nie zobaczyłam w błocie śladów dzika – przy czym oczywiście nie umiem odróżnić śladów dzika od jelenia, ale miałam wewnętrzne przeczucie, że te były dzika)
Co jakiś czas pojawiają się kałuże, w których ukrywają się żabki, co na pewno spodoba się dzieciom
- Wady
Na szlaku nie ma mowy o wózku
Komary nas nie gryzły, ale przyjechaliśmy do domu z pasażerem na gapę: kleszcz u męża. Raz zdarzyło mi się zapomnieć "psikadła" na owady...
Od alei bukowo-dębowej jest trochę daleko i szlak nie posiada dalej atrakcyjnych widoków, miejscami idzie się przez pokrzywy, błoto i wysokie trawska
Wiek dziecka/i
3 lata
Data pobytu
lipiec 2011
Zdjęcie
Schody na Kozigarb
Początek szlaku - San
Fragment alei dębowo - bukowej
Szlak leśny
Ina

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Słonne w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Słonne wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.