Wodospadzik

RUDAWKA RYMANOWSKA - Wypoczynek nad rzeką

 
5.8 (2)
Hot   19192 1

RUDAWKA RYMANOWSKA - Wypoczynek nad rzeką

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Wypoczynek nad rzeką
  • Atrakcja ekonomiczna

Rudawka Rymanowska to wieś lokowana na prawie wołoskim przed 1589 rokiem, nad rzeką Wisłok, w północnej części Pogórza Bukowskiego. Liczy zaledwie 42 mieszkańców. W Jarze Wisłoka (40 m głęb.) znajdują się malownicze miejsca do plażowania i kąpieli. Gdzieniegdzie nad rzeką sterczą urwiste skały. Rudawka to potencjalne uzdrowisko.W latach pięćdziesiątych XX wieku, w czasie prac poszukiwawczych kolejnych złóż ropy naftowej (już w XIX w. i okresie międzywojennym wydobywano tu ropę) odkryto wysoko zmineralizowane solanki jodo-bromowe, w tym termę - zmineralizowaną cieplicę o temp. 48 st. C. Także w okolicznych lasach stwierdzono występowanie wód siarczkowych i jodowo-bromowych tworzących uzdrowiskowy mikroklimat. Obecnie działa tu mała tężnia solankowa.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Krajobraz z mostem
Miejsce jest dość popularne
Tama i jej budowniczy
Wodospadzik

Filmy

Bartosz Litka - Rudawka Rymanowska - Ściana Olzy

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podkarpaciu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Rudawka Rymanowska (woj. Podkarpackie) - Wypoczynek nad rzeką

format D: N49.5115008°,  E21.9169521°
format DM: 49° 30.690048'N, 21° 55.017126'E 
format DMS: 49° 30' 41.40''N, 21° 55' 01.03''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
5.8(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
świetne miejsce na piknik

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
10 i 15 lat
Data pobytu
lipiec 2021
A
Ocena atrakcji
 
5.5
Rudawkę Rymanowską szczególnie polecam osobom lubiącym wypoczynek z dala od gwaru. Wzdłuż rzeki jest kilka urokliwych miejsc ze skałkami i skalną ścianą , na których można się rozbić. Parkingi są wszędzie bezpłatne i w większości dzikie. Generalnie warto się pilnie rozglądać jadąc przez las.
My upodobaliśmy sobie miejsce niedaleko mostu (z parkingiem bardzo blisko wody), z którego po obu jego stronach widać rzekę i kamyczki na których można się rozłożyć. Jest tu też mały wodospadzik, przy którym lubią się bawić dzieci. Właściwie to miejsce jest jeszcze przed wsią Rudawka i dalej jest kilka innych miejsc ze skałkami i większą ilością stopni wodnych,  ale tam po pierwsze zawsze jest więcej ludzi, a po drugie trzeba bardzo długo iść przez łąkę, co z 3-latkiem i całym plażowym majdanem nie jest łatwe.
Zawiodą się ci, którzy chcieliby w Wisłoku popływać – woda jest tu za płytka. Ale dla dzieci idealnie, mogą do woli taplać się w wodzie, rzucać kamyczki, budować tamy, baseny itp. - pod warunkiem, że zostały odpowiednio wyposażone. Rzeka i wybrzeże są kamieniste, więc lepiej mieć specjalne buty do wody i maty lub rozkładane krzesełka zamiast koców. Zwykle nie ma problemów ze znalezieniem odludnego miejsca, ale na wakacjach może być różnie. Można śmiało grillować nie narażając innych na wąchanie dymu. Niektórzy ze względu na urodzaj kamieni robią takie paleniska do pieczenia kiełbasek. 
Zasadniczym minusem tej dziczy jest brak "papu i siusiu", ale w pobliżu naszego ulubionego miejsca przy mostku, tuż przy drodze, widać już jakąś spora budowę, zapewne powstanie więc jakieś zaplecze. 2 km  dalej  funkcjonuje też jakiś ośrodek wypoczynkowy, więc pewnie można tam coś zjeść.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
Urocze, spokojne i ciche miejsce
Płytka woda – dziecko się nie utopi
Dużo kamieni - pobudzają dziecięcą fantazję
Łatwo znaleźć cień
Łatwo znaleźć odludne miejsce
Czyściutka woda
Brak jakichkolwiek opłat
- Wady
Do jedzenia tylko to, co sami przywieźliśmy
Toaleta tylko na łonie natury
Nie da się popływać
Kamienie w wodzie i na brzegu – trzeba odpowiednio się na to przygotować
Wiek dziecka/i
3 lata
Data pobytu
czerwiec 2011
Zdjęcie
Krajobraz z mostem
Miejsce jest dość popularne
Tama i jej budowniczy
Wodospadzik
Ina

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Rudawka Rymanowska w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Rudawka Rymanowska wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.